Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szpital tymczasowy w hali EXPO kończy działalność. Co dalej z punktem szczepień?

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Po blisko trzech miesiącach szpital tymczasowy w hali EXPO przy ul. Galicyjskiej kończy swoje funkcjonowanie.
Po blisko trzech miesiącach szpital tymczasowy w hali EXPO przy ul. Galicyjskiej kończy swoje funkcjonowanie. Andrzej Banas
Po blisko trzech miesiącach szpital tymczasowy w hali EXPO przy ul. Galicyjskiej kończy swoje funkcjonowanie. W najbliższy poniedziałek placówkę, która powstała na terenie Targów Kraków, opuści ostatni pacjent. W sumie leczono tam około 500 osób chorych na COVID-19.

FLESZ - Ilu lat może dożyć człowiek? Naukowcy mają odpowiedź

od 16 lat

Szpital tymczasowy na terenie hali EXPO w Krakowie uruchomiono w piątek 19 marca. Na początek stanęło tam 66 łóżek – wszystkie zapełniły się w ciągu kilki dni. Później w lecznicy trwała ciągła rotacja – zwalniane łóżka natychmiast zajmowali kolejni chorzy na COVID-19. Dlatego pod koniec marca podjęto decyzję o podwojeniu liczby miejsc w tym szpitalu. Finalnie w kwietniu w tym miejscu dla pacjentów covidowych przygotowano 10 modułów po 28 miejsc, czyli 280 łóżek internistycznych oraz 20 łóżek respiratorowych.

Spadek zachorowań w ostatnich tygodniach sprawił, że placówka przestaje być potrzebna.

- Jako województwo oraz państwo zdaliśmy egzamin. Wielu pacjentów uzyskało to profesjonalną, bardzo fachową pomoc. W tej chwili dla osób zakażonych koronawirusem są miejsca w tradycyjnych szpitalach, więc prowadzenie szpitala tymczasowego nie ma sensu merytorycznego oraz ekonomicznego – stwierdził wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W szpitalu został już tylko kilkunastu pacjentów, dlatego możliwe jest jego wygaszenie.

- To były trudne chwile, ale udało się. W najbliższy poniedziałek szpital opuści ostatni pacjent. Najprawdopodobniej zostanie wypisany do domu, jeżeli jednak będzie konieczność hospitalizacji to zostanie przewieziony do stacjonarnego szpital im. L. Rydygiera – mówi dr Artur Asztabski, prezes szpitala Rydygiera, który zarządza tymczasowym szpitalem w Expo.

Przy chorych pracowało ponad 140 osób personelu medycznego. Zespół pochodził z różnych szpitali, ale trzon stanowiła kadra szpital patronackiego.

- Dziękuję całej małopolskiej ochronie zdrowia, a także Wojsku Obrony Terytorialnej oraz Straży Pożarnej, którzy nas wspierali. Dziękuję również wszystkim tym, którzy włączyli się w pomoc, a także władzom województwa i Krakowa. Podziękowania należą się także gospodarzom, czyli Targom EXPO – wymieniał Kmita.

Po zamknięciu wykorzystywany w placówce sprzęt medyczny ma zostać przekazy do szpitala im. L. Rydygiera. Jego szacunkowy koszt to około 10 mln złotych.

Szpital tymczasowy przy ul. Galicyjskiej w Krakowie od momentu otwarcia swoich drzwi przyjął prawie 500 zakażonych pacjentów. W obiekcie bez zmian będzie działał punkt szczepień powszechnych przeciw COVID-19.

Zgonie z umową najmu do 17 lipca w obiekcie musi zostać przywrócona infrastruktura wystawienniczo-targowa sprzed pandemii. Szacunkowy koszt tych prac to milion złotych. Prace te będzie prowadziła Chemobudowa Kraków S.A., czyli firma, który zrealizowała wcześniej prace adaptacyjne. Pierwotnie wojewoda chciał, by zarządca targów zgodził się na postawienie części infrastruktury szpitalnej, na wypadek kolejnych fal koronawirusa. EXPO zaproponowało jednak 200 tys., zł miesięcznie za taką możliwość.

- Zaproponowano nam wynajem jednej hali, w miejscu gdzie funkcjonowała intensywna terapia oraz pozostawienie części infrastruktury. Patrząc jednak na koszty uznaliśmy, że nie byłoby to nieracjonalne z punktu widzenia wydatkowania środków publicznych. Podjęliśmy więc decyzję o całkowitej rozbiórce infrastruktury – tłumaczył Kmita.

Ponadto zgodnie z zapowiedziami wojewody, od 1 czerwca część szpitali małopolskich, szczególnie krakowskich specjalistycznych, nie będzie mieć już łóżek covidowych - wśród takich placówek będą szpital im. J. Dietla, Szpital Zakonu Bonifratrów, szpital im. L. Rydygiera, 5 szpital wojskowy w Krakowie, szpital w Brzesku i szpital św. Łukasza w Tarnowie.

Wraca normalność

Odnotowywane w ostatnim czasie dzienne liczby zakażeń w niczym nie przypominają już tych z początku kwietnia. Rekord padł 1 kwietnia, kiedy było ich 3067. Natomiast średnia liczba nowych zakażeń z dni 22-26 maja wynosi ok. 86.

Poniżej 30 ton spadło również dobowe zużycie tlenu w szpitalach – według ostatnich raportów wynosiło ono 23 420 kg na dobę, choć jeszcze kilka tygodni temu sięgnęło ono 63 ton na dobę.

Według najnowszy danych w małopolskich szpitalach hospitalizowanych jest 476 zakażonych pacjentów. W sumie przygotowano dla nich 1730 miejsc. Jeśli chodzi o łóżka respiratorowe to z dostępnych 169, zajętych jest 79 z nich. Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły SARS-CoV-2 u 946 osób w całym kraju i 66 w samej Małopolsce. Minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 117 osób, 10 z nich to mieszkańcy naszego województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Szpital tymczasowy w hali EXPO kończy działalność. Co dalej z punktem szczepień? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto