Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szpital Jana Pawła 2 prosi o wsparcie w zakupie sprzętu do walki z koronawirusem

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Wszyscy, którzy zechcą wesprzeć krakowską lecznicę w zakupie sprzętu, proszeni są o wpłaty na konto szpitala o numerze: 78 1240 4722 1111 0000 4849 1484 z z dopiskiem: tlenoterapia covid-19
Wszyscy, którzy zechcą wesprzeć krakowską lecznicę w zakupie sprzętu, proszeni są o wpłaty na konto szpitala o numerze: 78 1240 4722 1111 0000 4849 1484 z z dopiskiem: tlenoterapia covid-19 Filip Kowalkowski/UMWKP
Krakowski szpital specjalistyczny im. Jana Pawła II prosi o wsparcie zakupu sprzętu do walki z koronawirusem. - To niewyobrażalnie trudna sytuacja dla personelu medycznego, jeśli wiedzą, że mogliby pomóc chorym, ale nie mają takiej możliwości z powodu braku sprzętu medycznego - apelują przedstawiciele szpitala.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- Obecnie stanęliśmy przed faktem konieczności zakupienia specjalistycznych aparatów do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej. Taki sprzęt ratuje życie pacjentów chorych na SARS CoV2, lecząc niewydolność oddechową i chroniąc pacjentów przed podłączeniem do respiratorów - tłumaczy Edyta Gajewska, rzeczniczka prasowa szpitala.

Dodaje, że aktualnie w papieskim szpitalu już sześć oddziałów zostało przekształconych w covidowe, stąd też niewystarczająca liczba sprzętu.

Jak tłumaczy dr n. med. Mirosław Ziętkiewicz ordynator II Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, aparaty o pomoc w zakupie, których prosi szpital od kilku lat z powodzeniem są wykorzystywane są w terapii pacjentów z niewydolnością oddechową i stanowią odpowiedź na problemy pojawiające się stosowaniu podstawowych, klasycznych systemów tlenoterapii biernej.

- Najczęstszą i często wystarczającą metodą tlenoterapii są wąsy tlenowe. To tanie rozwiązanie umożliwia dostarczenie niskiego przepływu tlenu (kilku do maksymalnie kilkunastu litrów na minutę) z butli lub instalacji tlenowej. Tlen tak dostarczany jest suchy i zimny po rozprężeniu w reduktorze, ale przy mało zaawansowanych stadiach problemów oddechowych nie stanowi to większego problemu. Przy konieczności długotrwałego stosowania tlenoterapii i przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na tlen wynikającym z uszkodzenia płuc czynnikami chorobotwórczymi, a taki wpływ ma właśnie COVID-19 - niskoprzepływowe systemy dostarczania tlenu nie są wystarczające. W przeszłości wielu pacjentów w takiej sytuacji musiało być poddanych intubacji i podłączeniu do respiratora. Aktualnie dysponujemy metodą, którą może temu często zapobiec, czyli wysokoprzepływową terapią oddechową - wyjaśnia dr n. med. Mirosław Ziętkiewicz.

Nawe 80 litrów tlenu na minutę

Zastosowanie takiego urządzenia w leczeniu pacjentów pozwala m.in na uniknięcie wysuszenia śluzówek nosa i dróg oddechowych jak i związanego z tym dyskomfortu chorego.

- Drugą cechą jest stosowany tutaj wysoki przepływ tlenu: od 20 do 60 a nawet 80 litrów na minutę, zależnie od modelu aparatu. To ogromna różnica. Taki przepływ ułatwia eliminację dwutlenku węgla i zmniejsza wysiłek oddechowy pacjenta, generując równocześnie dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych - wylicza dr n. med. Mirosław Ziętkiewicz

Niestety obecne finanse szpitala nie pozwalają mu na sfinansowanie takiego zakupu z własnych środków. Zestaw rur, jednorazowej komory nawilżacza i specjalnych wąsów do terapii wysokoprzepływowej to koszt około 250-350 złotych, a sam aparat to zgodnie z obecną ceną rynkową koszt rzędu 17500 zł. Szpital dysponuje obecnie dziesięcioma takimi urządzeniami. Chce dokupić kolejne 20 urządzeń.

- Dzięki tym urządzeniom, możemy pomagać pacjentom, którzy już mają problemy z oddychaniem, ale jeszcze nie wymagają intubacji. W wielu sytuacjach będziemy w stanie poprawić stan pacjenta na tyle, by uniknąć podłączenia go do respiratora, który musi być użyty w przypadku ciężkiej niewydolności oddechowej. Użycie aparatu do tlenoterapii wysokoprzepływowej to rozwiązanie o charakterze pomostu pomiędzy klasyczną terapią tlenem a wentylacją mechaniczną. Zajmuje ono bardzo ważne miejsce w terapii niewydolności oddechowej i potwierdziło swoją skuteczność w erze pandemii - podsumowuje dr n. med. Mirosław Ziętkiewicz.

Jak można pomóc?

Wszyscy, którzy zechcą wesprzeć krakowską lecznicę w zakupie sprzętu, proszeni są o wpłaty na konto szpitala o numerze: 78 1240 4722 1111 0000 4849 1484 z z dopiskiem: tlenoterapia covid-19.

- Proszę mi wierzyć to niewyobrażalnie trudna sytuacja dla personelu medycznego, jeśli wiedzą, że mogliby pomóc chorym, ale nie mają takiej możliwości z powodu braku sprzętu medycznego - apeluje Edyta Gajewska, rzeczniczka prasowa szpitala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Szpital Jana Pawła 2 prosi o wsparcie w zakupie sprzętu do walki z koronawirusem - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto