Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szkoła przy ul. Studenckiej 13 świętuje 130-lecie. Gala Jubileuszowa już 20 stycznia

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak szkoła prezentuje się obecnie
Tak szkoła prezentuje się obecnie archiwum szkoły
U zbiegu ul. Studenckiej i Loretańskiej w Krakowie, w pięknym XIX-wiecznym gmachu, mieści się XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Powołane w 2017 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa, w tym roku szkolnym świętuje swoje 5-lecie. Liceum to jest jednocześnie kontynuatorem tradycji szkół, które w tym miejscu funkcjonowały począwszy od 1892 roku. Dlatego obchodzi właśnie podwójny jubileusz - bo również 130-lecia szkoły przy ul. Studenckiej 13. Uwaga absolwenci: Gala Jubileuszowa odbędzie się już w piątek, 20 stycznia, w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Budynek, w którym działa dziś XLII LO, wzniesiony wedle planów architekta Stefana Żołdaniego, od samego początku był przeznaczony na siedzibę szkoły. Od 1892 r. funkcjonowała w nim Szkoła Podstawowa nr 13, początkowo jako żeńska "miejska szkoła sześcioklasowa imienia Adama Mickiewicza", a od połowy lat 60. XX wieku jako szkoła koedukacyjna. Placówka ta została przekształcona w 1999 r. w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 22, składający się z SP nr 13 oraz Gimnazjum nr 2. Po odejściu ostatniej klasy starej "trzynastki", powstało samodzielne Gimnazjum nr 2. Istniało ono do 31 sierpnia 2017 roku.

Od 1 września 2017 r. przy ul. Studenckiej 13 oficjalnie rozpoczęło swoją działalność XLII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Nowa szkoła, podtrzymująca tradycję swoich poprzedniczek, ma tego samego patrona - nosi imię Adama Mickiewicza (tak jak SP 13 i Gimnazjum nr 2). W związku z tym w Dniu Komisji Edukacji Narodowej (14 października) na Wawelu, gdzie spoczywa patron liceum, odbywają się szkolne uroczystości związane ze ślubowaniem klas pierwszych. Za święto szkoły przyjęto dzień urodzin i imienin Adama Mickiewicza, czyli 24 grudnia.

XLII LO kształci młodzież na profilach: ekonomicznym, informatycznym, przyrodniczym i humanistycznym. W pierwszym roku jego działania utworzone zostały tylko dwa oddziały, przy czym równolegle funkcjonowały jeszcze klasy gimnazjalne, aż do momentu ich wygaszenia w 2019 roku. W kolejnych naborach tworzono już od czterech do sześciu oddziałów klasowych. - Chociaż ideą dyrektora szkoły doktora Pawła Cząstki i Grona Pedagogicznego było stworzenie szkoły kameralnej, w której nikt nie pozostawałby anonimowy. Tak też się stało, jesteśmy społecznością utworzoną przez ponad pół tysiąca uczniów i przeszło pół setki nauczycieli. Wszyscy się znamy, szanujemy i współpracujemy ze sobą - zaznaczają przedstawiciele liceum ze Studenckiej. Obecnie w liceum uczy się 530 młodych ludzi.

W tym roku uroczyście i na różne sposoby obchodzony jest Jubileusz 130-lecia Szkoły przy ul. Studenckiej 13 i 5-lecia XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Do tej pory m.in. zorganizowana została wystawa prac artystycznych uczniów i absolwentów liceum, prezentowana była twórczość patrona placówki w szkole i mediach społecznościowych, odbył się konkurs na pracę literacką i plastyczną inspirowaną jubileuszem, odprawiona też została dla całej społeczności szkolnej, byłych pracowników i absolwentów msza św. w Akademickiej Kolegiacie św. Anny. W programie obchodów nie zabrakło również Balu Jubileuszowego dla Profesorów, Rodziców XLII LO i zaproszonych gości.

Punktem kulminacyjnym obchodów jest natomiast Gala Jubileuszowa, która odbędzie się w piątek, 20 stycznia, w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Krupnicza 33). Podczas gali będzie można również obejrzeć wystawę posterów "Jubileusz 130-lecia, czyli historia szkół obrazem pisana". Przedstawiciele XLII LO mają nadzieję, że to wydarzenie połączy pokolenia obecnych uczniów, absolwentów, pedagogów i sympatyków szkoły.

Wszyscy byli pracownicy i absolwenci SP 13, Gimnazjum nr 2 oraz XLII LO chcący wziąć udział w Gali Jubileuszowej proszeni są o telefoniczne (12 422 25 73) lub e-mailowe ([email protected]) potwierdzenie swojej obecności. Szkoła szacuje, że będzie to impreza na ok. 800 osób. Na gości gali będzie czekał także poczęstunek i tort. Po gali natomiast przewidziane są wspólne rozmowy już w murach szkoły, w godz. 14-17.

Jubileusz będzie świętowany do końca tego roku szkolnego, a w planach jest jeszcze m.in. zasadzenie drzewa w Krakowie z okazji 130-lat szkoły, zatańczenie całą szkołą poloneza na Rynku Głównym przy pomniku Adama Mickiewicza, jak i wydanie Księgi Jubileuszowej.

Najstarsi żyjący absolwenci to panie, które kończyły naukę w szkole przy Studenckiej w roku 1950. - Były już obecne na mszy jubileuszowej, wiemy, że wybierają się na Galę. Wspominały, że mają zachowane pamiętniki i poezję związaną ze szkołą - mówi nam dr Paweł Cząstka, dyrektor XLII LO. Zaprasza on do kontaktu osoby, które mogłyby podzielić się wspomnieniami o szkole lub udostępnić materiały archiwalne, ponieważ liceum chciałoby wydać monografię szkoły ze Studenckiej.

Dodajmy, że do szkoły przy ul. Studenckiej chodził m.in. Bogdan Łyszkiewicz - lider i założyciel zespołu Chłopcy z Placu Broni, Anna Starmach - jurorka polskiego Masterchefa, autorka książek kucharskich i portalu kulinarnego, aktorka Lena Schimscheiner czy córka prezydenta RP Kinga Duda (kończyła tu gimnazjum).

Nowe wagony w PKP Intercity

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto