Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków Swoszowice - siarkowe uzdrowisko [mapa]

Grzegorz Pękała
Grzegorz Pękała
Już tej jesieni ma być uzdrowiskiem - jedynym w obrębie dużego miasta w Polsce. Historia siarkowej przeszłości Swoszowic sięga XIV wieku. Wybraliśmy się na miejsce, by sprawdzić, jak wygląda ten unikalny teren. Niestety, im bliżej domu zdrojowego, tym bardziej śmierdzi siarką. Niech nie zwiedzie nas jednak smród. Tu ludzi uzdrawia się wodą, a nie ich katuje.

Leczy się tutaj choroby reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, neurologiczne i dermatologiczne. Siarka jest ważnym pierwiastkiem dla organizmu. Kąpiel w niej i wdychanie siarkowodoru przyspiesza oczyszczanie organizmu. Obniża poziom złego cholesterolu i kwasu moczowego. Wody siarczanowo-wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe i siarczkowe wytworzyły się tu już 50 tysięcy lat temu. Wykorzystuje się dwa źródła - "Zdrój Główny" i "Napoleon".

Historia uzdrowiska sięga XIV wieku. Wydobywano tu olbrzymie ilości siarki. Wodę, która pozostawała w kopalni po wybraniu siarki, stosowano do leczenia. Płyn miał ratować nawet od zaraz. W XIX wieku teren Swoszowic kupił Feliks Radwański, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zbudował dom zdrojowy o nazwie "Łazienki". Przez lata było to miejsce odbudowy zdrowia i relacji towarzyskich.

Po tym, jak uzdrowisko straciło na znaczeniu po 1831 roku, dopiero dr Józef Dietl ożywił je. Doprowadził do wzniesienia Nowych Łazienek, domu letniego, restauracji, sal zabaw. Do Swoszowic kursował omnibus - aż trzy razy dziennie. Historia podupadnięcia miejsca powtórzyła się w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Dopiero od 2003 roku budynki są sukcesywnie odnawiane. Obecnie z leczniczych kąpieli korzysta tu nawet czterystu pacjentów dziennie.


R E K L A M A


Pokaż, czym żyje miasto!

Płacimy za najlepszą wieść!

**Żywe Miasto MM Kraków Konkurs

Zostań dziennikarzem obywatelskim w Krakowie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto