Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Święto Miłosierdzia 2020 bez wiernych z powodu pandemii. W poprzednich latach przybywało ich tysiące [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tegoroczne Święto Bożego Miłosierdzia odbywa się w niecodziennych okolicznościach. Z powodu pandemii koronawirusa do Sanktuarium w Łagiewnikach nie mogły jak zazwyczaj przybyć tłumy wiernych. Tym razem w uroczystościach na miejscu mogli uczestniczyć nieliczni. Pozostałym zostały transmisje telewizyjne i internetowe. Przejdź do GALERII, by zobaczyć, jak Święto obchodzono w minionych latach, a jak w tym roku.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Hasłem tegorocznego Święta Miłosierdzia są słowa: „Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”. Zostały one zaczerpnięte z Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ta modlitwa jest odmawiana w Bazylice Bożego Miłosierdzia na każdej mszy świętej, a w czasie pandemii także podczas Godziny Miłosierdzia.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa wprowadzono bardzo ograniczony dostęp dla wiernych Bazyliki Bożego Miłosierdzia – w czasie mszy świętych i nabożeństw w świątyni może przebywać jedynie 5 osób – więc praktycznie możliwy był udział tylko kilku wiernych zaangażowanych w liturgię.

W pierwszej kolejności mogły więc do Bazyliki wejść osoby, które mają zamówioną terminową mszę świętą i okazały obrazek potwierdzający ten fakt. Pozostali pielgrzymi mogli łączyć się z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jedynie poprzez transmisje telewizyjne i internetowe.

W kaplicy klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny jest jedynie możliwość krótkiej modlitwy przy wejściu do kaplicy dla ograniczonej liczby osób.

W ramach przygotowań do tegorocznych uroczystości na wieży w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia umieszczono obraz Pana Jezusa Miłosiernego, który w Święto Miłosierdzia znajdował się zawsze na ołtarzu polowym, do setek Czcicieli Bożego Miłosierdzia wysłaliśmy już pamiątkowy obrazek Jezusa Miłosiernego z Aktem zawierzenia, a młodzi w przestrzeni internetu dzielą się cytatami z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej w czasie objawień: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699).

W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku papież Jan Paweł II ustanowił to święto dla całego Kościoła mówiąc, że II Niedziela Wielkanocna od tej pory nazywać się będzie „Niedzielą Miłosierdzia Bożego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto