Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Świadomość kreuje modę. Producenci zmieniają technologie wytwarzania żywności, ubrań oraz kosmetyków

Hanna Walenczykowska
123rf
Nowe nawyki konsumentów wymuszają na producentach zmiany. Dlatego coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się produkty przyjazne dla naturalnego środowiska.

Produkty ekologiczne, wytworzone metodami, które chronią środowisko naturalne, są coraz bardziej popularne. Powstają nowe sklepy z np. żywnością „eko” oraz specjalne stoiska w marketach dużych sieci handlowych. Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć np. torby plastikowe z recyklingu czy płyn do podłogi z napisem: „zawieram aż 97 proc. składników pochodzenia naturalnego i pachnę jak czarna porzeczka”.

Ekologia

Konsument rządzi

To konsumenci wymusili na producentach zmiany. Pierwszą z nich było kupowanie jaj tylko z chowu bezklatkowego, czyli z tak zwanego wolnego wybiegu. Coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, zaczyna zwracać uwagę na metody produkcji. Czytają informacje na opakowaniach, nie kupują produktów zawierających np. olej palmowy. Do sklepu idą z własną torbą wielokrotnego użytku. Najczęściej sięgają po produkty eko i często denerwują się, że są one sprzedawane w plastikowych, nieekologicznych opakowaniach. Coraz więcej osób nie je też mięsa, nie wymienia telefonu komórkowego co rok itp.

Świat konsumentów i producentów szybko się zmienia. Rośnie świadomość, a wraz z nią zmieniają się nawyki. Powstaje coraz więcej firm, które – odpowiadając na oczekiwania klientów – stawiają na ekologię. Produkują eko-żywność, wegańskie kosmetyki itp.

Miasta dla środowiska

Niektóre samorządy, zwłaszcza wielkich miast, zaczynają dostrzegać zmiany i wprowadzają proekologiczne rozwiązania. W Krakowie ustanowiono zakaz palenia w piecach – po to, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. W Łodzi zadecydowano o ustawieniu automatu, w którym można kupić płyn do mycia naczyń, płyn uniwersalny lub żel do prania bez fabrycznych opakowań. Zatem po te środki trzeba przyjść z własnym pojemnikiem, najlepiej szklanym.

W Warszawie są inne urządzenia; pierwsze dwa butelkomaty, służące do recyklingu plastikowych opakowań. Za wrzucenie do nich pustych butelek lub puszek mieszkańcy dostają ECO-punkty, które wymieniają na tańsze bilety do kina, teatru lub na kawę. Natomiast z bydgoskiego ratusza zniknęły plastikowe kubeczki.

Ubranie z recyklingu

Nie tylko producenci żywności, środków czystości i kosmetyków zmieniają metody produkcji. Robią to również ci, którzy zajmują się wytwarzaniem odzieży i coraz częściej reklamują ją jako produkty pochodzące z recyklingu.

Na rynku pojawiły się m.in. buty wykonane z wyłowionego z morza plastiku. Na liście „eko” są już kurtki, swetry, płaszcze, plecaki i inne akcesoria wyprodukowane z poliestru i bawełny.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto