Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Stu żołnierzy kończy szkolenie do Wojsk Obrony Terytorialnej

Piotr Subik
Piotr Subik
Dziewięćdziesięciu ochotników kończy właśnie szkolenie podstawowe zorganizowane w ramach 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11.MBOT). W najbliższą niedzielę złożą przysięgę wojskową na terenie jednostki w Rząsce pod Krakowem.

Od 29 września, przez kolejne szesnaście dni, 90 ochotników zdobywa wojskowe szlify w jednostce w Rząsce, na poligonie „Pasternik” w Krakowie i w Mikuszowicach, dzielnicy Bielska-Białej.

Po zakończeniu „szesnastki” powołani zostaną do służby w 111. batalionie lekkiej piechoty OT. Ale najpierw, już w najbliższą niedzielę, złożą przysięgę wojskową.

Mianem „szesnastki” określa się podstawowe szkolenie organizowane w WOT. Przeznaczone jest dla osób, które nigdy wcześniej nie były w wojsku. Priorytetem jest oczywiście szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. To wtedy kandydaci do służby w OT dostają do rąk najnowocześniejsze karabinki polskiej produkcji – MSBS Grot 5,56 mm.

Dni spędzone przez nich na poligonie poświęcone są także poznaniu podstaw taktyki, topografii, przetrwania na polu walki i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Wśród kandydatów do służby w brygadzie są ratownicy medyczni, sportowcy, pasjonaci survivalu. Część osób wywodzi się z różnych organizacji proobronnych bądź klubów strzeleckich, wszyscy jednak przechodzą cały proces szkoleniowy od podstaw – tłumaczy rzecznik małopolskiej brygady OT, major Bartosz Kubala.

Kolejne szkolenia podstawowe zaplanowano na najbliższe dwa miesiące. Odbywają się, i odbywać się będą do końca roku, również szkolenia wyrównawcze. Ich celem ma być, jak sama nazwa wskazuje, wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej służyli w różnych jednostkach.

Łącznie w 2018 r. małopolska brygada OT chce wcielić w swe szeregi 500 żołnierzy służby terytorialnej. Zainteresowanych jest natomiast 1 tys. osób. Docelowo 11.MBOT ma liczyć ok. 3 tys. żołnierzy. Już teraz zawodową służbę pełni w niej prawie 100 mundurowych.

W odróżnieniu od innych miast, np. Katowic, Torunia, Rzeszowa, przysięga pierwszych ochotników 11. Małopolskiej Brygady OT nie odbędzie się w centrum Krakowa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że taką decyzję miał osobiście podjąć dowódca WOT, generał dywizji Wiesław Kukuła. Powód? Budowa struktur OT to jeden ze sztandarowych projektów PiS, a w Krakowie terytorialsi będą składali ślubowanie dokładnie tydzień przedwyborami samorządowymi.

– Wojsko ma być apolityczne, nie chcemy, żeby w jakikolwiek sposób wiązane było z wyborami – słyszymy z kręgów zbliżonych do MON.

Jak informuje Dowództwo WOT, liczba żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej przekroczyła w skali kraju 14 tys. A to oznacza, że to drugi – po Wojskach Lądowych – rodzaj sił zbrojnych. Średnia wieku terytorialsów wynosi 32 lata, co trzeci ma wykształcenie wyższe. Odsetek kobiet w WOT to 11 proc.

– Zauważamy, że przybywa chętnych do bycia terytorialsem, zmniejsza się średnia wieku naszych żołnierzy i przybywa wśród nich kobiet – wylicza podpułkownik Marek Pietrzak z DWOT.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Stu żołnierzy kończy szkolenie do Wojsk Obrony Terytorialnej - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto