Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Stare rowery niebezpieczne? A mają trafić do szkół?

Piotr Rąpalski
Rowery miejskie starego typu.
Rowery miejskie starego typu. fot. Andrzej Banaś
Były operator wypożyczalni rowerów miejskich, firma Next Bike, która nie wygrała przetargu na prowadzenie nowego systemu, zarzuca miastu, że urzędnicy chcą oddać szkołom stare rowery, choć te są niesprawdzone i mogą być niebezpieczne. Firma wystosowała w tej sprawie pismo do prezydenta Krakowa. Czekamy na odpowiedź Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Tymczasem BikeU, nowy operator, już stawia stacje nowej wypożyczalni w mieście, która ma ruszyć w połowie października.

Treść listu od Next Bike

Szanowny Panie Prezydencie,
w nawiązaniu do pojawiających się w ostatnim czasie publikacji prasowych, chcieliśmy zwrócić się o dokładne przeanalizowanie inicjatywy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, przekazania starych rowerów miejskich KMK Bike oraz dotychczasowej infrastruktury systemu – jednostkom gminnym, w tym m.in. szkołom.
W związku z pytaniami ZIKIT dotyczącymi uruchomienia i zarządzania tymczasowym systemem rowerów publicznych KMK Bike w Krakowie w 2016 roku oraz w związku z przeprowadzonym przez nas przeglądem dostępnego sprzętu, kilkukrotnie zwracaliśmy Państwa uwagę, że dla uruchomienia wypożyczalni niezbędne jest przeprowadzenie prac przygotowawczych i serwisowych, w tym doposażenie posiadanego w magazynach sprzętu w niezbędne części, które zagwarantują sprawność rowerów i całego systemu, a przede wszystkim odpowiedni poziom bezpieczeństwa jego użytkownikom. Z przeprowadzonego przez nas przeglądu wynikało jednoznacznie, że obecny sprzęt (rowery, terminale, stojaki, elektrozamki i inne elementy stacji) nie były w poprzednim sezonie prawidłowo serwisowane ani zabezpieczone na czas przerwy międzysezonowej. W największym stopniu odbiło się to na rowerach, które mimo, że użytkowne były tylko przez 2 sezony, były w relatywnie złym stanie. W związku z powyższym przygotowaliśmy pełne zestawienie niezbędnych prac serwisowych oraz listę niezbędnych części do wymiany.
W związku z zaniechaniem wykonania powyższych działań przez operatora systemu, który został ostatecznie w 2 połowie lipca uruchomiony, w tym sezonie wypożyczalnie czynne były tylko przez okres kilku tygodni i zostały szybko zamknięte. Niewątpliwie jednym z istotniejszych powodów wyłączenia systemu i wycofania dotychczasowego sprzętu, był ich zły stan i brak przeprowadzenia odpowiedniego serwisu.
Jako dostawca tego sprzętu do Krakowa oraz największy w Polsce operator samoobsługowych systemów rowerów miejskich zwracamy uwagę, iż decyzja o przekazaniu rowerów szkołom bez uprzedniego dokładnego przeglądu i rzetelnych prac serwisowych (m.in. diagnostyka, naprawy, konserwacja) jest wysoce ryzykowna i może mieć negatywne konsekwencje. Bez ustalenia planu przeglądu i gruntownego przeserwisowania sprzętu oraz poniesienia niezbędnych nakładów na zakup części zamiennych itp. przekazany, nie w pełni sprawny, sprzęt może się okazać wręcz niebezpieczny dla przyszłych użytkowników. Jednocześnie oświadczamy, że nie będziemy ponosić jakiejkolwiek odpowiedzialności za szkody, które ewentualnie powstałyby w związku z przekazaniem sprzętu do jednostek gminnych. W związku z tym apelujemy o zrewidowanie przedmiotowego stanowiska.
Zwracamy przy tym uwagę, że taka profesjonalna diagnostyka i serwis 265 sztuk rowerów wiąże się z kolejnymi kosztami, jakie zmuszona będzie ponieść Gmina Kraków. Tymczasem w dniu 16 sierpnia 2016 roku, przedstawiliśmy Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie atrakcyjną ofertę na odkup przez Nextbike całego sprzętu. Jako dostawca i operator samoobsługowych systemów rowerowych, posiadający odpowiednie zaplecze serwisowe, jesteśmy w stanie podjąć się rewitalizacji sprzętu i, przynajmniej częściowego wykorzystania.
Z przykrością stwierdzamy jednak, że nasza oferta dotychczas nie doczekała się odpowiedzi, a wypowiedzi przedstawicieli Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie na łamach prasy, jednoznacznie świadczą o tym, że planowane jest przekazanie zniszczonych elementów infrastruktury innym podmiotom.
W związku z powyższym oświadczamy, że nasza oferta odkupu sprzętu jest nadal aktualna i wyrażamy gotowość do podjęcia rozmów.
Z poważaniem,
Tomasz Wojtkiewicz – Prezes Zarządu"

Kraków. Wybierz, jak będzie wyglądał Zakrzówek

źródło: gazetakrakowska.pl

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto