Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Smog nie zniknie z miasta w 2019 roku? [WIDEO]

Agnieszka Maj
fot. Adam Wojnar
W tym roku po raz ostatni można liczyć na 100 proc. dofinansowania do wymiany pieca. Potem liczba chętnych do wymiany może się znacznie zmniejszyć.

W tym roku mieszkańcy Krakowa złożyli rekordową liczbę wniosków o dotacje na wymianę pieców: 4,5 tys. czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej wpłynęło z takich dzielnic jak: Dębniki, Swoszowice, Stare Miasto.

- Mam nadzieję, że jeśli takie tempo zostanie utrzymane to szybko pozbędziemy się problemy smogu - mówi Marek Krokos z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta.

Za 64 mln zł uda się zlikwidować w tym roku 4,5 tys. pieców i kotłowni. Mogłoby ich być jeszcze więcej gdyby nie fakt, że nie wszyscy chętni byli w stanie przeprowadzić inwestycję. W 600 przypadkach musiała ona zostać przesunięta na przyszły rok, głównie z tego powodu, że na rynku zabrakło firm, które są w stanie wymienić piece. Zapotrzebowanie na te usługi jest bardzo duże, przewyższające możliwości krakowskich przedsiębiorców, którzy obsługują także ościenne gminy.

Autor: Agnieszka Maj

W tym roku po raz ostatni można liczyć na 100 proc. dofinansowania do wymiany ogrzewania na ekologiczne. Od przyszłego roku dotacja będzie obejmowała tylko 80 proc. kosztów. Jednak wszystkie wnioski, które zostaną złożone jeszcze w tym roku będą miały dofinansowanie na obecnie obowiązujących warunkach, czyli ze 100 proc. dotacją.

W przyszłorocznym budżecie Krakowa na likwidację szkodliwych palenisk zarezerwowanych zostanie aż 100 mln zł, o 23 mln więcej niż w tym roku. Czy uda się pozbyć pieców do września 2019 roku, kiedy wejdzie w życie zakaz palenia węglem w całym mieście? - Wszystko zależy od tego, ile jeszcze wniosków spłynie w tym roku i w kolejnych- mówi Marek Krokos.

Pesymistą pod tym względem jest Łukasz Wantuch, od przyszłego tygodnia nowy radny prezydenckiego Klubu Przyjazny Kraków w Radzie Miasta. - Smog nadal będzie istniał w Krakowie po 2019 roku. Być może w okolicach 2025 roku uda się nam go pozbyć, o ile w ogóle - uważa radny. Jego zdaniem w przyszłym roku liczba wniosków o wymianę pieców drastycznie spadnie, ponieważ kto chciał wymienić piec węglowy, to już to zrobił. A inni nie będą chcieli likwidować pieca za dotację niższą niż obecnie.

Zdaniem Wantucha trzeba teraz zachęcić mieszkańców do składania jak największej liczby wniosków do końca tego roku: powinny być wydłużone godziny składania wniosków, urzędnicy powinni je przyjmować także w sobotę. Na takie zmiany magistrat na razie jednak się nie zgadza.

Do likwidacji zostało jeszcze ok. 10 tys. pieców w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto