Kraków. Seria nowych remontów i zmian na ulicach miasta

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Joanna Urbaniec / Polska Press
Zmiany są związane m.in. z kolejnymi etapami prac na ulicach Igołomskiej i al. 29 Listopada. Przypomnijmy - te arterie są obecnie przebudowywane i poszerzane. W Krakowie trwa jednak wiele innych wakacyjnych remontów, które powodują lub spowodują zmiany w ruchu, a czasem i w kursowaniu komunikacji miejskiej.

FLESZ - Walka z komarami. Kogo gryzą i jak z nimi walczyć?

Zmiany w rejonie wiaduktu przy ul. Czeczeńskiej

W poniedziałek, 26 lipca (od godz. 7:00) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu przy wiadukcie kolejowym przy ul. Czeczeńskiej (W-08).

W ramach nowej organizacji ruchu zlikwidowana zostanie tymczasowa przełączka oraz sygnalizacja wahadłowa pod wiaduktem w okolicy ul. Czeczeńskiej. Ruch pojazdów będzie odbywał się dwukierunkowo po jezdni południowej.

Remont ulicy Zdrowej

W czwartek, 22 lipca rozpocznie się remont ulicy Zdrowej. W związku z pracami obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu.

Ulica Zdrowa zyska nową nawierzchnię. W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się chodnikami (od ul. M. Bobrzeckiej), później nawierzchnią. W związku z pracami będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu – ruch jednokierunkowy na odcinku od Marii Bobrzeckiej do Żmujdzkiej, dla pojazdów zostanie wyznaczony objazd.

Zakończenie prac planowane jest na początku września, a ich koszt to ok. 1,1 mln zł

Rozbudowa al. 29 Listopada: duże zmiany przy skrzyżowaniu z ul. Lublańską

Od 29 lipca szykują się duże i podzielone na kilka etapów zmiany w rejonie skrzyżowania alei 29 Listopada z ulicą Lublańską. Ma to związek z budową nowej kanalizacji deszczowej pod estakadą im. Tadeusza Rozwadowskiego.

W pierwszym etapie, 29 lipca, od północy do godz. 6.00, prowadzone będą prace związane z przeniesieniem przystanku komunikacji miejskiej „Opolska Estakada” w rejon skrzyżowania ul. Lublańskiej i ul. Czereśniowej. Jednocześnie zajęty będzie południowy pas jezdni estakady na ul. Lublańskiej w kierunku Nowej Huty w celu demontażu separatorów drogowych.

W drugim etapie, od 29 lipca, od godz. 9.00, do 26 sierpnia, do godz. 17.00, nastąpi całkowite wyłączenie możliwości skrętu z al. 29 Listopada w ul. Lublańską oraz całkowite wyłącznie z ruchu południowej jezdni ul. Lublańskiej wraz z chodnikiem, znajdujących się poniżej estakady oraz chodnikiem pod wschodnią połową estakady.

Objazd dla ruchu kołowego przewidziano al. 29 Listopada, ul. Powstańców i ul. Strzelców, a dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 2,5 t ul. Wileńską, ul. Czerwonego Prądnika, ul. Olsztyńską i ul. Czereśniową. Z kolei od strony ul. Opolskiej możliwy będzie przejazd estakadą im. Tadeusza Rozwadowskiego.

Dodatkowo dla usprawnienia ruchu pojazdów osobowych pod zachodnią częścią estakady uruchomiona zostanie tymczasowa przełączka umożliwiająca zawracanie pojazdów jadących od strony Katowic w kierunku Nowej Huty.

Wraz z postępem prac związanych z budową kanalizacji deszczowej wprowadzane będą kolejne etapy organizacji ruchu.

Remont skrzyżowania ul. Jasnogórskiej, Gaik, Ojcowskiej

W poniedziałek, 19 lipca rozpoczął się remont tarczy skrzyżowania ul. Jasnogórskiej, Gaik, Ojcowskiej. W związku z pracami obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu

Drogowcy wyremontują tarczę skrzyżowania ul. Jasnogórskiej, Gaik, Ojcowskiej. W pierwszej kolejności roboty będą prowadzone na jezdni w kierunku centrum miasta (od strony ul. Gaik) – w tym czasie ruch dwukierunkowy będzie prowadzony jezdnią w kierunku Olkusza. Ruch pojazdów oraz komunikacji miejskiej z ul. Ojcowskiej zostanie poprowadzony objazdem – ul. Chełmońskiego. W drugim etapie – ruch dwukierunkowy na jezdni w kierunku centrum (od strony ul. Ojcowskiej). Ul. Ojcowską na wprost będą mogły się poruszać jedynie autobusy komunikacji miejskiej. Wjazd i wyjazd z ul. Gaik będzie prowadzony specjalną przełączką. Remont potrwa do końca lipca.

Po zakończeniu robót drogowych – wprowadzone zostaną zmiany w stałej organizacji ruchu – ich celem jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Lepszy będzie wyjazd z ulic podporządkowanych Gaik i Ojcowskiej. Dodatkowy pas ruchu zostanie wyznaczony dla kierunku Olkusz-Kraków i Kraków-Olkusz.

Kolejny etap robót na ul. Wrony

W środę, 21 lipca rozpoczną się prace na kolejnym fragmencie ul. Wrony. Dotychczasowe objazdy dla kierowców będą zachowane, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

21 lipca rozpoczną się prace sieciowe i drogowe na kolejnym odcinku rozbudowywanej ul. Wrony – roboty będą dotyczyć fragmentu od Stanisława Działowskiego do Chlebicznej i potrwają do listopada br. Dojazd do posesji zostanie zachowany. Objazdy dla ruchu ogólnego – bez zmian, jak w poprzednim etapie. Prace na tym fragmencie obejmują rejon szkoły podstawowej. Od września należy mieć zatem na uwadze, że dowóz dzieci może być utrudniony. Wykonawca dołoży starań, aby był on jak najmniej uciążliwy.

Wprowadzone zostaną korekty związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej, której ruch po ul. Wrony jest utrzymany. Linia 156 – zostanie przywrócona na stałą trasę, a linie 175 i 475 – będą kursować po trasach czasowo zmienionych (skróconych): Borek Fałęcki – Nałkowskiej (skrzyżowanie ul. Petrażyckiego i Prażmowskiego). Tymczasowa pętla autobusowa “Tretówka” zostanie zlikwidowana.

Przypominamy, ulica Wrony jest zamknięta dla ruchu na odcinku od Warchałowskiego do Chlebicznej.

Zamknięcie przejazdu kolejowego na ul. Półłanki

Trwa przebudowa linii kolejowej na odcinku od stacji Kraków Główny do Podłęża. W związku z inwestycją realizowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe, od soboty, 17 lipca, na okres około trzech tygodni został wyłączony ruch samochodów na przejeździe kolejowym na ul. Półłanki. Swoje trasy zmieniły linie autobusowe nr 163 i 183. Została uruchomiona zastępcza linia autobusowa nr 725.

Linie autobusowe:

 • nr 163 – kursuje po trasie skróconej: „Os. Piastów” – ... – ul. Domagały – „Złocień”
 • Przystanek końcowo-początkowy „Złocień” jest zlokalizowany na pętli, dodatkowo funkcjonuje przystanek przelotowy na ul. Domagały w kierunku „Os. Piastów”
 • Częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian.
 • nr 183 – kursuje po trasie zmienionej: „Miejskie Centrum Opieki” / „Wydział Farmaceutyczny UJ” – ... – przystanek „Bieżanów Pomnik”, ul. Sucharskiego, ul. Zarzyckiego – „Bieżanów”
 • Częstotliwość kursowania w dni powszednie została zmniejszona do 40 minut, w dni wolne pozostanie bez zmian,
 • nr 643 – w dalszym ciągu jest zawieszona.

Zastępcza linia autobusowa:

 • nr 725 – została uruchomiona tymczasowa linia autobusowa kursująca po trasie: „Złocień” – ul. Domagały, ul. Nad Drwiną, ul. Półłanki, ul. Botewa, ul. Surzyckiego, ul. Lipska – „Lipska”
 • Przystanek końcowo-początkowy „Lipska” jest zlokalizowany na ul. Saskiej w kierunku estakady tramwajowej. Autobusy zawracają na układzie drogowym pod estakadą. W kierunku „Złocienia” funkcjonuje dodatkowo przystanek przelotowy „Lipska” na ul. Lipskiej.

Przebudowa ul. Kostaneckiego: zmiany w komunikacji miejskiej

Od dziś, 21 lipca wprowadzony zostaje zakaz skrętu w prawo z ulicy Wielickiej w ul. Kostaneckiego. Objazd został wyznaczony ul. Jakubowskiego. Swoje trasy zmieniły linie autobusowe nr 144 i 204.

Rozpoczął się kolejny etap prac przy przebudowie ul. Kostaneckiego. Będzie on polegać na przebudowie sieci podziemnych w rejonie skrzyżowania z ul. Wielicką. Roboty podzielone są na kilka etapów, aby nie zamykać jednocześnie wszystkich relacji tego skrzyżowania.

W pierwszym etapie, od 21 lipca, od godzin porannych wprowadzony został zakaz skrętu w prawo z ulicy Wielickiej w ul. Kostaneckiego. Zakaz nie dotyczy pojazdów medycznych. Pozostali użytkownicy ruchu mogą korzystać z objazdu ulicą Jakubowskiego. Dotyczy to także pojazdów Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Aby ułatwić dojście do funkcjonujących w tej okolicy przystanków autobusowych i szpitali, wydzielone zostało przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów.

Taka organizacja ruchu będzie trwała około pięciu dni. W kolejnych etapach zamykane będą sukcesywnie inne wjazdy w ul. Kostaneckiego. O zmianach w organizacji ruchu będziemy informować.
Zmiany w komunikacji autobusowej:

 • nr 144 – w kierunku „Azorów” będzie kursować bez zmian. W kierunku „Rżąki” będzie kursować po trasie zmienionej: „Azory” – ... – przystanek „Prokocim Szpital”, ul. Wielicka, ul. Jakubowskiego, nawrotka na pętli „Miejskie Centrum Opieki”, ul. Jakubowskiego, ul. Wielicka – ... – „Rżąka”
 • Przystanek „Szpital Uniwersytecki / Instytut Pediatrii” zostanie przeniesiony na ul. Jakubowskiego, przed pętlę autobusową.
 • Autobusy nie będą zatrzymywać się na przystanku „Miejskie Centrum Opieki” (na pętli).
 • Rozkłady nie zostaną zmienione.
 • nr 204 – w kierunku „Czerwonych Maków P+R” będzie kursować bez zmian. W kierunku Wieliczki będzie kursować po trasie zmienionej: „Czerwone Maki P+R” – ... – przystanek „Prokocim Szpital”, ul. Wielicka, ul. Jakubowskiego, nawrotka na pętli „Miejskie Centrum Opieki”, ul. Jakubowskiego, ul. Wielicka – ... – „Wieliczka Miasto”
 • Przystanek „Szpital Uniwersytecki / Instytut Pediatrii” zostanie przeniesiony na ul. Jakubowskiego, przed pętlę autobusową.
 • Autobusy nie będą zatrzymywać się na przystanku „Miejskie Centrum Opieki” (na pętli).
 • Rozkłady nie zostaną zmienione.
 • Linia nr 163 w związku z zamknięciem przejazdu kol

ejowego na ul. Półłanki kursuje po trasie skróconej „Os. Piastów” – „Złocień” i nie przejeżdża przez rejon prowadzonych prac. Linia nr 183 w oby kierunkach będzie kursować bez zmian.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Seria nowych remontów i zmian na ulicach miasta - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie