Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sensacyjne transfery dyrektorskie w muzeach [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Dr hab. Andrzej Betlej
Dr hab. Andrzej Betlej Andrzej Banas / Polska Press
Wielkie zmiany w krakowskim muzealnictwie. Z Muzeum Narodowego w Krakowie odejdzie dyrektor - dr hab. Andrzej Betlej. Zastąpi prof. Jana Ostrowskiego, który 2 stycznia 2020 roku odchodzi na emeryturę. Z kolei w fotelu szefa Muzeum Narodowego w Krakowie zasiądzie dr hab. Andrzej Szczerski.

O tym, że nadchodzą wielkie zmiany dyrektorskie w krakowskim muzealnictwie plotkowano od miesięcy. Dotychczasowy szef Wawelu, prof. Jan Ostrowski, już na początku roku, zapowiedział, że rozmawia z nimi „po raz ostatni w roli dyrektora” na spotkaniu noworocznym. Co więcej, na sesji w Polskiej Akademii Umiejętności nie ukrywał, że liczy, iż zastąpi go właśnie dr hab. Andrzej Betlej, jego uczeń.

Dr hab. Andrzej Betlej jest historykiem sztuki, nim trafił na stanowisko dyrektora MNK, był - w latach 2012-2015 - dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W muzeum zastąpił Zofię Gołubiew, która odeszła na emeryturę.

Wśród jego zainteresowań jest sztuka nowożytna, ochrona polskiego dziedzictwa artystycznego, zwłaszcza na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Jest wybitnym znawcą baroku. Od 2012 jest przewodniczącym Stałej Konferencji Dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce. Otrzymał nagrodę im. Szczęsnego Dettloffa oraz prof. Jerzego Łozińskiego przyznane przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jest też członkiem Rady Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, redaktorem naczelnym pisma "Modus. Prace z Historii Sztuki". Zasiada też w Narodowym Instytucie Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Powrót do MNK

Dr. hab. Andrzeja Betleja ma zastąpić na stanowisku dyrektora MNK dr hab. Andrzej Szczerski. To jego powrót do tej instytucji. Przypomnijmy, że był on już zastępcą dyrektora tej placówki. Przyszedł do niej wraz z dr. hab. Andrzejem Betlejem w 2016 roku.

Szczerski to wykładowca Instytutu Historii Sztuki UJ. Specjalizuje się w sztuce współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i sztuki brytyjskiej. Jest też znawcą architektury modernizmu.

W latach 2009–2017 był prezesem polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), a w latach 2013–2015 wiceprezesem AICA International. Zasiada w kapitule ekspertów przy Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Jest członkiem rad programowych Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Kordegarda w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jest także członkiem Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Historians of German and Central European Art & Architecture (USA), należy do Rady Naukowej rocznika „Muzealnictwo” wydawanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie.

Od 2010 roku juror w licznych konkursach poświęconych sztuce współczesnej, m.in. w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji, członek jury selekcyjnego Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2012), członek jury Konkursu o Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” (2012–2015).

Jako zastępca dyrektora MNK był autorem koncepcji utworzenia w budynku dawnego hotelu Cracovia oddziału muzeum poświęconego architekturze i designowi.

Prywatnie jest bratem Krzysztofa Szczerskiego, prezydenckiego ministra i kandydata na komisarza UE.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Sensacyjne transfery dyrektorskie w muzeach [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto