Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Sąsiedzi" Bałuckiego na scenie Starego Teatru. Co chcą o sobie myśleć Polacy?

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Premiera spektaklu odbędzie się na Dużej Scenie Starego Teatru 22 kwietnia 2022 roku.
Premiera spektaklu odbędzie się na Dużej Scenie Starego Teatru 22 kwietnia 2022 roku. Anna Kaczmarz
Twórczość XIX-wiecznego krakowskiego dramatopisarza stała się dla realizatorów spektaklu "Marzenia polskie / Les rêves polonais" przyczynkiem do rozmowy o wyobrażeniach na temat naszej tożsamości. - W tym tekście kluczowa była dla nas kategoria pewnej marzeniowości w myśleniu o nas jako narodzie - mówi reżyser Jędrzej Piaskowski.

FLESZ - Rosyjska horda w Charkowie - Relacja

od 16 lat

Katalog mieszczańskich cnót tradycyjnie ośmieszany w kontekście kołtuństwa i dulszczyzny jest katalogiem poddawanym często nawet nieświadomej społecznej rewizji. Na badaniu tradycji i mitów mieszczaństwa krakowskiego, a także na tym, co o sobie opowiadamy, w co chcemy wierzyć i jakimi chcemy się widzieć, koncentrują się twórcy nadchodzącej premiery Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Spektakl "Marzenia polskie / Les rêves polonais" Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy powstał na podstawie komedii "Sąsiedzi" Michała Bałuckiego.

Bardzo szybko zdaliśmy sobie sprawę, że dramaty Bałuckiego bazują na pewnego rodzaju wyobrażeniu o naszym społeczeństwie, naszej kulturze, kraju, historii. Oczywiście jest to spojrzenie syntetyczne, pewien rodzaj kreacji, ponieważ Bałucki odbijał się od pewnego wyobrażenia. Dlatego myślimy o tym jako o pewnym polskim marzeniu, marzeniu o nas samych. Ta kategoria wyobrażenia, pewnej marzeniowości w myśleniu o narodzie stała się dla nas kluczowa - podkreśla Jędrzej Piaskowski.

Twórcy przyglądają się więc obecnym w debacie publicznej marzeniom o powrocie do wyidealizowanej przeszłości i towarzyszącej im nostalgii, których przejawy widzą choćby w ogromnej popularności w naszym kraju grup rekonstrukcyjnych. Pytają, za czym tęsknimy, ale także - o czym wolelibyśmy zapomnieć.

- Satyra daje nam skonstruowane przez autora lustro, ale jest to lustro, które na pierwszy plan wyciąga nasze przywary, wady - przyznaje reżyser. - Nie tworzymy jednak sztampowego spektaklu. Szukamy momentów, które są pęknięciami w tym spojrzeniu, i które pozwalają nam w tych postaciach się zakochać, współczuć im albo spojrzeć na nie w inny sposób. Również spojrzenie Bałuckiego jest bardzo czułe i delikatne - zaznacza.

Na XIX-wieczny mieszczański salon będzie jednak wskazywał tylko samotnie wiszący nad sceną żyrandol. Wersy komedii Michała Bałuckiego wybrzmią w otoczeniu baśniowej scenerii, w której muchomory przerastają kanapę, a wkoło rośnie narysowany las. Autorami scenografii są Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek.

Zależało nam bardzo, aby odrzeć Bałuckiego z kliszy realistyczności. Dawniej jego dramaty najczęściej były wystawiane w quazi-realistycznym otoczeniu i to nie do końca oddawało absurd i komizm, który ewidentnie jest wpisany w jego utwory. To świadomie skonstruowana fantazja do satyry narodowej zanurzonej w baśniowych oparach - wyjaśnia Jędrzej Piaskowski. - Nie jest to też gest obcy Bałuckiemu - on sam sklejał dramaty z pewnych spojrzeń, charakterystyczności, które widział wokół siebie, i tak też skonstruowaliśmy tę przestrzeń. Mam poczucie, że jesteśmy blisko myśli autora.

Premiera spektaklu odbędzie się na Dużej Scenie Starego Teatru 22 kwietnia 2022 roku. Piaskowski i Sulima od 2015 roku tworzą stały tandem twórczy. Wspólnie zrealizowali już "Jezusa" (warszawski Nowy Teatr), "Trzy siostry", "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" oraz "Damę kameliową 1948" (Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie). Ich przedstawienia pokazywano i nagradzano na festiwalach teatralnych, m.in. krakowskiej Boskiej Komedii, Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, katowickim Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje czy Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. W ostatnich dwóch latach byli nominowano do Paszportów "Polityki" w kategorii "Teatr".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. "Sąsiedzi" Bałuckiego na scenie Starego Teatru. Co chcą o sobie myśleć Polacy? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto