MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Samorządowcy z Małopolski spotkali się na noworocznym opłatku. Generał NATO z tytułem Małopolanina Roku 2022

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Jak co roku, styczniową porą, samorządowcy z Małopolski spotkali się na noworocznym opłatku. W tym roku odbył się on po raz 30. Po raz kolejny też wybrano laureatów tytułu Małopolanina Roku przyznawanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Za rok 2022 zostali nimi gen. dr Mieczysław Bieniek oraz prof. dr hab. Jan Ostrowski.

W uroczystym spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, które odbyło się w poniedziałek 23 stycznia br., brało udział ok. 200 osób. W tym m.in. abp Marek Jędraszewski, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda, zastępca prezydenta miasta Krakowa Bogusław Kośmider, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk oraz przedstawiciele władz samorządowych gmin i powiatów województwa małopolskiego.

Przed spotkaniem opłatkowym złożono również kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II Wielkiego na ul. Franciszkańskiej 3. Następnie nastąpiły przemowy - głos zabrał m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski.

Podczas spotkania w Sali Okna Papieskiego arcybiskup powiedział, że obecność zebranych to znak życzliwości i jedności ze św. Janem Pawłem II oraz nadziei na to, że pandemia jest w odwrocie. Życzył zebranym Bożej mocy i światła w służbie społeczeństwu Małopolski, dobra oraz powodzenia każdego dnia.

– Niech ten rok będzie naznaczony przede wszystkim pokojem – powiedział.

Przypominał, że niedługo minie rok od agresji Rosji wobec niezawisłego państwa ukraińskiego. Podziękował samorządom, że zmierzyły się z ogromnym wyzwaniem, jakim była fala uchodźców w Polsce, dzięki czemu ludzie znaleźli schronienie w domach. Życzył także, by w nadchodzącym roku taka sytuacja nie miała już miejsca, i by rodziny ukraińskie mogły w spokoju powracać do swej ojczyzny.

– Życzę, by Państwo jako samorządowcy, głęboko przejęci ideą Betlejem, urzeczywistniali ją w swej codziennej pracy, a zwłaszcza wtedy, gdy przyjdą dni świąteczne i wzbogaceni o nowe doświadczenia, będziemy wyciągali do siebie rękę z opłatkiem, na znak przyjaźni, dobroci, życzliwości, przeproszenia i przebaczenia. Byśmy także w tym nowym 2023 roku, za słowami św. Jana Pawła II, umieli budować cywilizację miłości – zakończył Marek Jędraszewski

Tradycyjnie podczas uroczystości przewodniczący SGiPM Kazimierz Barczyk ogłosił nazwiska laureatów tytułu Małopolanina Roku 2022. Zostali nimi gen. dr Mieczysław Bieniek, generał w służbie NATO i ekspert w zakresie bezpieczeństwa i obronności ("za integrację polskich sił zbrojnych z NATO i działania na rzecz modernizacji Wojska Polskiego") oraz prof. dr hab. Jan Ostrowski ("za 30 letnią kompleksową rewaloryzację Zamku Królewskiego na Wawelu").

Spotkanie uświetnił Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Zespołu Góralskiego Bartka Koszarka z Bukowiny.

Nowe wagony w PKP Intercity

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto