Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Samorząd województwa wesprze rodziców dzieci do lat 3. Otrzymają pieniądze na zatrudnienie niani

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas / Polska Press
Ruszył nabór wniosków gmin do Małopolskiej Niani 3.0 (lata 2024-2026), wspierającej opiekę nad dziećmi do trzech lat. W puli dotacyjnej samorządu województwa są trzy miliony złotych.

Małopolska od wielu lat wspiera rodziców najmłodszych dzieci w godzeniu obowiązków rodzinnych z pracą. W latach 2018-2023 z programu Małopolska Niania 2.0 dofinansowano prawie 900 małopolskich rodzin ze 149 gmin, w szczególności tych o utrudnionym dostępie do opieki żłobkowej.

-Udział w projekcie pozwolił rodzicom powrócić do pracy po dłuższej przerwie, związanej z opieką nad dzieckiem, podczas gdy w tym czasie ich pociechy pozostawały pod okiem niani. Wsparcie skierowano w szczególności do osób w trudniejszej sytuacji, do rodziców z niepełnosprawnościami, wychowujących dzieci do trzech lat z niepełnosprawnościami lub samotnie wychowujących dzieci - wyjaśnił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Pod uwagę brani są rodzice: dzieci niepełnosprawnych, wychowujący dzieci do lat 3 z niepełnosprawnościami, samotnie wychowujący dzieci do lat 3.

Nadal potrzebne wsparcie

Ze względu na dotychczasowe doświadczenia i wciąż aktualne potrzeby w regionie, w kolejnych latach rodzice najmłodszych dzieci będą wspierani przez samorząd województwa.

-Na wsparcie finansowe małopolskich rodzin w zatrudnieniu niani - w latach 2024-2026 – przeznaczymy prawie trzy miliony złotych. Pieniądze pozwolą na sprawne godzenie życia rodzinnego z obowiązkami zawodowymi. Wieloletnie doświadczenia województwa pokazują, że potrzeby w tym zakresie są nadal aktualne. Jestem przekonany, że pomoc finansowa ze strony Małopolski pozwoli gminom poprawić sytuację mieszkańców regionu w dostępie do tak pożądanej przez nich formy opieki nad najmłodszymi - podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Nabór wniosków gmin jest możliwy od dnia 22 lutego tego roku. Dokumenty dotyczące zasad realizacji wsparcia oraz wzór wniosku o przyznanie gminie dotacji dostępne są na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie pod adresem www.rops.krakow.pl.

Szczegółowe informacje na temat prowadzonego naboru można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Działu Małopolska Niania w siedzibie ROPS w Krakowie, ul. Piastowska 32 lub dzwoniąc pod numer telefonu 12 422 06 36 wewnętrzny 23 i 698 897 002 lub pisząc na adres e-mail [email protected].

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Samorząd województwa wesprze rodziców dzieci do lat 3. Otrzymają pieniądze na zatrudnienie niani - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto