Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rzeź zadań do budżetu obywatelskiego. Blisko połowa odrzucona

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
O zieloną Krupniczą mieszkańcy walczą od lat, ale drogę przez budżet obywatelski zamykają im urzędnicy
O zieloną Krupniczą mieszkańcy walczą od lat, ale drogę przez budżet obywatelski zamykają im urzędnicy Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Na ponad 1000 zadań zgłoszonych do tegorocznego budżetu obywatelskiego Krakowa (BO), urzędnicy odrzucili blisko połowę. Najwięcej odrzuconych zostało zadań ogólnomiejskich – aż 60 procent. Mieszkańcy po raz kolejny nie mogą liczyć na zazielenienie placu Wszystkich Świętych, placu Marii Magdaleny, czy posadzenia drzew na ul. Krupniczej. Ten ostatni przypadek jest dość kuriozalny. Urzędnicy odrzucili projekt, którym chwalili się w aplikacji na zieloną stolicę Europy.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Mieszkańcy zgłosili 1043 projektów do edycji BO w 2021 roku. Po weryfikacji urzędników dalej przeszło 549 zadań (462 dzielnicowe), a aż 494 zostały odrzucone (365 dzielnicowych). To ponad 47 proc. zgłoszonych zadań. Z 216 zgłoszonych zadań ogólnomiejskich, pozytywnej weryfikacji nie przeszło aż 129 zadań, czyli prawie 60 proc. zgłoszonych zadań.

Teraz mieszkańcy mają czas do 16 sierpnia na odwołanie się od decyzji urzędników, więc być może ostateczna liczba dopuszczonych zadań do głosowania w BO będzie nieco większa. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że z 494 odrzuconych zadań w aż 109 przypadkach zawinili sami mieszkańcy. Do tylu bowiem zadań nie dołączono listy poparcia z wymaganymi podpisami, co z automatu wyklucza dany projekt, bez jego dalszej oceny. Do tego 24 zadania zostały wycofane przez zgłaszających.

- Jeśli chodzi o liczbę zadań odrzuconych, które zostały poddane ocenie merytorycznej, to takich zadań mamy 34 procent w tym roku - mówi nam wicedyrektor wydziału polityki społecznej Mateusz Płoskonka. Jak dodaje, to więcej niż w roku poprzednim, kiedy odrzuconych było ok. 28 proc. zadań, ale średnia od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 30 proc. Dyrektor dodaje, że zadania bez listy poparcia nie są w ogóle dopuszczane do oceny merytorycznej.

Jak tłumaczą urzędnicy, główne powody odrzucania zadań mieszkańców to zadania na terenach niebędących własnością miasta, zadania kolidujące z zapisami miejscowych planów, czy brak wyrażenia zgody wnioskodawcy na zmianę projektu sugerowaną przez urzędników. - Regulamin BO narzuca też kryteria ws. dolnej i górnej granicy finansowej na pojedyncze zadanie. Jeśli jednostka oceniająca zadanie widzi, że projekt z zaproponowaną kwotą nie może być zrealizowany, bo kwota ta przewyższa limity finansowe, a nie ma możliwości ograniczenia zadania, to taki projekt też jest odrzucany - dodaje dyr. Płoskonka.

Nie będzie zielonej Krupniczej, ani parku na Białych Morzach

Suchej nitki na działaniach urzędników nie zostawiają aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa (ARdK), którzy uważają, że tłumaczenia urzędników przy niektórych uzasadnieniach są kuriozalne. Aktywiści zwracają m.in. uwagę na zadanie pojawiające się w BO od lat, dotyczące likwidacji parkingu pod magistratem i zrobienia zieleńca na pl. Wszystkich Świętych. Zdaniem urzędników parking musi pozostać, bo "to tutaj podejmowani są goście z kraju i zagranicy, a także osobistości ze świata polityki, kultury i sportu. Odbywają się tu spotkania wymagające obecności BOR, kiedy korzystanie z drogi dojazdowej do budynku i wydzielonego parkingu jest standardem". Urzędnicy przypominają natomiast, że zlikwidowali parking wokół pomnika Józefa Dietla. Tyle że ten akurat był ogólnodostępny dla mieszkańców, w przeciwieństwie do tego pod samym magistratem.

Odrzucony został też projekt dotyczący stworzenia parku na Białych Morzach. Urzędnicy (Zarząd Infrastruktury Sportowej) uznali, że jest to niezgodne z zapisami planu miejscowego i forsują tam nadal utworzenie pola golfowego, przeciwko czemu protestują mieszkańcy.

Urzędnicy nie zgodzili się także na zazielenienie placu Marii Magdaleny i usunięcie pomnika Piotra Skargi. Jako powód wskazano, że to zadanie kompleksowe, na które nie starczy środków z BO na zadania dzielnicowe.

Najbardziej kuriozalne jest odrzucenie zadania dotyczącego nasadzenia 20 drzew na ul. Krupniczej. Dlaczego? "Zieloną Krupniczą" urzędnicy chwalili się w aplikacji o tytuł zielonej stolicy Europy. Gdy jednak mieszkańcy chcieli urzeczywistnienia tej idei, to urzędnicy stwierdzili, że się nie da, bo zielona Krupnicza to projekt kompleksowy i w ramach zadania BO nie starczy na to pieniędzy.

Działania urzędników zniechęcają do budżetu obywatelskiego

To wszystko powoduje, że mieszkańcy mają być prawo zniechęceni. Poświęcają swój czas, szykują projekty, zbierają podpisy, a potem urzędnicy ich pomysły wyrzucają do kosza.

- Z pewnością taka postawa urzędu nie sprzyja zaangażowaniu się mieszkańców w sprawy swojego miasta. Wygląda na to, że urzędnicy lepiej wiedzą, czego chcą mieszkańcy. Odrzucono całą masę ciekawych pomysłów, a niektóre tłumaczenia urzędników są absurdalne. To tym bardziej dziwi, ponieważ miasto wydaje dziesiątki tysięcy złotych na komunikację społeczną i przeróżne badania społeczne, które mają diagnozować problem braku zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta czy też np. mają poprawiać wizerunek urzędników. Proponowałbym jednak zacząć od słuchania mieszkańców, a ten głos bardzo dobrze wybrzmiewa w ramach projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim – mówi nam Maciej Fijak, członek ARdK, a także Rady Budżetu Obywatelskiego.

Zdaniem Fijaka część odrzuconych projektów to błąd po stronie mieszkańców, np. z powodu braku dostarczenia listy poparcia, ale aktywista uważa, że w takich przypadkach można mieszkańców animować i zachęcać do tego, aby braki uzupełnili.

- W tym momencie wysyłany jest lakoniczny e-mail, a można by tej sprawie poświęcić więcej czasu, szczególnie w dobie pandemii, gdzie trudniej jest zdobyć te kilkanaście podpisów. W XXI wieku powinna być także możliwość podpisu elektronicznego pod listą poparcia. Tego nie ma, trzeba składać podpisy fizycznie i osobiście, co jest kolejną kłodą rzuconą pod nogi mieszkańcom chcącym zrobić dla miasta coś więcej – uważa Maciej Fijak.

Mieszkańcy mają teraz czas do 16 sierpnia na złożenie odwołań od decyzji urzędników. Dotyczy to tylko odrzuconych zadań, które miały dostarczone listy poparcia. W latach ubiegłych było ok. 40-45 odwołań. Do poniedziałku 9 sierpnia złożono ich na razie 15.

Po złożeniu odwołania do 28 sierpnia organizowane będą spotkania konsultacyjne z udziałem autorów projektów, urzędników z jednostek i wydziałów, które opiniowały dane zadanie, przedstawicieli Rady Budżetu Obywatelskiego i ewentualnie przedstawiciela właściwej rady dzielnicy. Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana 15 września.

Liczba zadań BO w dzielnicach, przyjęte i odrzucone:

  • Stare Miasto: 25 przyjętych, 21 odrzuconych
  • Grzegórzki: 21 przyjętych, 10 odrzuconych
  • Prądnik Czerwony: 30 przyjętych, 17 odrzuconych
  • Prądnik Biały: 33 przyjętych, 30 odrzuconych
  • Krowodrza: 22 przyjętych, 22 odrzuconych
  • Bronowice: 18 przyjętych, 15 odrzuconych
  • Zwierzyniec: 21 przyjętych, 24 odrzuconych
  • Dębniki: 23 przyjętych, 25 odrzuconych
  • Łagiewniki-Borek Fałęcki: 23 przyjętych, 15 odrzuconych
  • Swoszowice: 18 przyjętych, 12 odrzuconych
  • Podgórze Duchackie: 30 przyjętych, 20 odrzuconych
  • Bieżanów-Prokocim: 32 przyjętych, 25 odrzuconych
  • Podgórze: 34 przyjętych, 31 odrzuconych
  • Czyżyny: 18 przyjętych, 24 odrzucone
  • Mistrzejowice: 26 przyjętych, 11 odrzuconych
  • Bieńczyce: 23 przyjętych, 13 odrzuconych
  • Wzgórza Krzesławickie: 32 przyjętych, 25 odrzuconych
  • Nowa Huta: 33 przyjętych, 25 odrzuconych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rzeź zadań do budżetu obywatelskiego. Blisko połowa odrzucona - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto