Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rząd wesprze igrzyska europejskie. Powstaną nowe obiekty?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W krakowskim magistracie odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli rządu w sprawie igrzysk europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 r. Wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że organizację imprezy wesprze rząd i jeżeli będzie taka potrzeba, to zostanie uchwalona specustawa. Harmonogram igrzysk ma być gotowy do listopada tego roku. Wtedy poznamy ile dyscyplin, jakie i w których obiektach mają być rozgrywane. Jesienią podane mają też zostać szacunkowe koszty imprezy.

- Igrzyska europejskie to będzie impreza ogólnonarodowa organizowana w Krakowie i Małopolsce. Jesteśmy gotowi na finansowe wsparcie tego wydarzenia. Jeżeli będzie potrzeba, to zostanie uchwalona w tej sprawie specustawa. Na razie za wcześnie mówić o kosztach - wyjaśnił wicepremier Jacek Sasin podczas wczorajszej konferencji w krakowskim magistracie.

Nadal nie ma więc konkretów. Nie wiadomo, ile pieniędzy może przekazać rząd, ile miałoby dopłacić miasto i władze województwa. Aby określić koszty trzeba najpierw wiedzieć, w jakich dyscyplinach mają rywalizować sportowcy w igrzyskach w 2023 r. Minister sportu Witold Bańka zaznaczył, że do końca października ma być przygotowany wykaz dyscyplin. Plan jest taki, by dostosować je do istniejącej bazy sportowej, która może zostać zmodernizowana. Niewykluczone jednak, że powstaną też nowe obiekty.

- Chcemy, by igrzyska zostały przeprowadzone na najwyższym poziomie, miały wysoką rangę sportową, a odbywające się w ich ramach zawody były jednocześnie kwalifikacjami do letnich igrzysk olimpijskich, a niektóre miały też rangę mistrzostw Europy - podkreślił Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.

Wstępnie mówi się o rywalizacji w Krakowie i Małopolsce w ok. 20 dyscyplinach. W przypadku Krakowa na pewno wykorzystana byłaby Tauron Arena z widownią na 15 tys. widzów. W niej mogłyby się odbyć np. zawody w gimnastyce, zapasach, judo czy koszykówce trzyosobowej. Wykorzystana może być też np. hala sportowa w Tarnowie na ponad 5 tys. widzów.

Planowane jest także wykorzystanie krakowskiego toru kajakowego przy ul. Kolnej. Brana jest pod uwagę rywalizacja w kolarstwie szosowym. W Krakowie mogłyby się też odbyć zawody w plażowych odmianach siatkówki i piłki ręcznej.

W igrzyskach europejskich można też zaplanować rywalizację w dyscyplinach, które nie są w programie letnich igrzysk. Stąd pomysł, by w ramach imprezy w 2023 r. zorganizować zawody w skokach narciarskich na igielicie - na skoczni w Zakopanem.

Podstawą igrzysk jest lekkoatletyka. W tym przypadku w Krakowie nie ma odpowiedniego obiektu. Poza tym w dotychczasowych igrzyskach europejskich w Baku i Mińsku nie przyjeżdżały lekkoatletyczne gwiazdy. W Krakowie rozważane jest więc np. zorganizowanie biegu maratońskiego i rywalizacja tylko w wybranych konkurencjach (np. skok o tyczce, niektóre biegi). Do tego mógłby zostać zmodernizowany stadion Wawelu Kraków, na którym potrzebna jest budowa nowych trybun na ok. 4,5 tys. widzów.
Jeżeli udałoby się ściągnąć topowych lekkoatletów i przeprowadzić rywalizację we wszystkich konkurencjach, to wtedy trzeba byłoby zawody zorganizować na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

- Igrzyska europejskie są szansą na to, by otrzymać dofinansowanie rządowe i fundusze europejskie na inwestycje, których realizację i tak mamy w planie, ale bez tego wydarzenia musielibyśmy za nie zapłacić sami - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przyznał, że chodzi m.in. o budowę pływackiego 50-metrowego basenu olimpijskiego. Zaznaczył, że Kraków mógłby liczyć też na wsparcie inwestycji drogowych.

Otwartą sprawą jest miejsce inauguracji igrzysk. Obecnie w Krakowie największy jest stadion miejski Wisły, który trzeba byłoby zmodernizować. - Igrzyska można też zainaugurować np. na Rynku Głównym - wyjawił prezes Kraśnicki.

Na pytanie o to, dlaczego w sprawie organizacji igrzysk europejskich o zdanie nie zapytano mieszkańców i nie przeprowadzono konsultacji ani referendum, odpowiedział marszałek małopolski Witold Kozłowski. Wyjaśnił, że to impreza narodowa i skomentował, iż w takim razie trzeba byłoby brać pod uwagę ogólnopolskie referendum. - Jesteśmy już na takim etapie, że igrzyska zostały już nam przyznane i naszym zadaniem jest teraz wynegocjowanie takiego kontraktu, by był dla nas optymalny - podkreślił marszałek Kozłowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rząd wesprze igrzyska europejskie. Powstaną nowe obiekty? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto