Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rusza kino plenerowe na Dolnych Młynów

mat. pras.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Andrzej Banaś
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości oraz Samo Ż zapraszają do udziału w filmowisku wszystkich tych, którzy cenią sobie możliwość wygodnego wypoczywania w spokojnej okolicy i nie przechodzą obojętnie obok dobrego, ambitnego kina. Pokazy filmów odbywać się będą od 6 lipca w przestrzeni Tytano, przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie.

W mieście o mieście – Kino Letnie w Krakowie

Podczas wakacji Kraków zmienia się nie tylko w znakomite miejsce do wypoczynku, ale również poznawania kultury. Co więcej – nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć jedno z drugim i odpoczywając na wygodnym leżaku, delektować się kinematografią na najwyższym poziomie. Szansa na to nadarzy się już 6 lipca, kiedy to rozpocznie się w naszym mieście kino plenerowe w ramach filmowiska, organizowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości we współpracy z Samo Ż. Temat przewodni – smart city oraz wpływ ludzi na miasta i miast na ludzi.

Pokazy filmów odbywać się będą od 6 lipca w przestrzeni Tytano, przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie. Industrialny wystrój, przyjazne rozmowom klubo-kawiarnie oraz cisza, która czyni z tego miejsca prawdziwy azyl spokoju, znajdujący się – co ciekawe – w samym centrum Krakowa. Wszystko to sprawia, że kino plenerowe będzie doskonałym miejscem na poszerzenie horyzontów, relaks i kilka przemyśleń. Na temat czego?

Miasto i mieszkańcy okiem kamery

Główną tematyką filmowiska będzie życie we współczesnych miastach i tego, w jaki sposób można je poprawić. WSZiB organizując kino letnie, pragnęło podjąć tematykę błyskawicznego rozwoju miast oraz zgłębić istotę nowoczesnego, inteligentnego miasta (smart city). Poszczególne filmy zwracają uwagę na potencjał, jaki tkwi w aglomeracjach oraz ich młodych mieszkańcach, pochylając się jednocześnie nad problemami, z jakimi zmagać muszą się na co dzień mieszkańcy i włodarze miast.

- Chcemy pokazać jak złożonymi, ale i fascynującymi organizmami są współczesne miasta. Jak ludzie wpływają na przestrzeń wokół nich oraz jak przestrzeń wpływa na ludzi. Wskażemy też przy okazji przed jakimi wyzwaniami obecnie stoimy – wyjaśnia Kamil Kowalik z Działu Promocji WSZIB. – Poza samymi filmami przygotowaliśmy też wiele innych niespodzianek. Z pewnością warto do nas zajrzeć podczas akcji. Zachęcamy też do śledzenia profilu WSZIB na Facebooku i Instagramie, dzięki czemu z pewnością nie ominiemy żadnej atrakcji i będziemy na bieżąco z ważnymi wydarzeniami – dodaje Kowalik.

Co obejrzymy w ramach kina plenerowego?

Pierwszy seans już 6 lipca 2017. Obejrzymy wtedy Świątynie Kultury. To w zasadzie miniserial, składający się z 6 odcinków, stworzonych przez 6 różnych reżyserów. Każdy z nich to odrębne dzieło, opowiadające o jednej ikonicznej europejskiej budowli, przedstawionej w sposób charakterystyczny dla danego twórcy. Gwarantuje to widzowi oryginalne i niebanalne spojrzenie na współczesną architekturę, jej wpływu na miasta i ich mieszkańców.

Kolejne pokazy filmów odbywać się będą co dwa tygodnie. 20 lipca Jesper Wechtmeister w swoim obrazie Mikrotopia przyjrzy się bliżej idei mobilnych domów, będących być może odpowiedzią na problem przeludniającej się planety. Jak wyobrażasz sobie życie w mini-domu, z którym można podróżować wszędzie tam, gdzie tylko ma się na ochotę?

3 sierpnia seans będą miały Megamiasta Michaela Glawoggera – 12 opowieści przedstawiających tę smutną i brudną stronę miejskiego życia. Zastanawiasz się w jaki sposób żyją i próbują przetrwać w wielkomiejskiej dżungli nędzarze, uliczni handlarze, młodociani narkomani czy prostytutki? Tutaj znajdziesz odpowiedź – na przykładzie tych największych metropolii świata.

10 i 17 sierpnia, kolejno w Syndromie weneckim Andreasa Pichlera i Sfabrykowanym krajobrazie Jennifer Baichwal dowiemy się jak destrukcyjna dla miast może być turystyka i jak człowiek może wpłynąć na krajobraz oraz kształt swojej planety. Bez jednoznacznych osądów, dzięki czemu każde z nas samodzielnie będzie mogło pokusić się o chwilę refleksji.

Ostatni seans będzie miał miejsce 24 sierpnia i zachęci z całą pewnością wszystkich miłośników przemieszczania się rowerem. Rowery kontra samochody Fredrika Gerttena to bowiem obraz przedstawiający problematykę przemysłu samochodowego i jego wpływu na krajobraz miast. Czy możliwe jest, by to jednoślady stały się kiedyś trwałym zastępstwem dla pojazdów mechanicznych?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co oferuje Muzeum Historii Komputerów i Informatyki?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto