Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: rusza 14. Festiwal Filmu Niemego

mat. pras.
materiały prasowe
W czwartek (5 grudnia) krakowscy kinomani wyruszą w czterodniową podróż do magicznego świata niemego filmu. W Kinie Pod Baranami startuje bowiem 14. edycja Festiwalu Filmu Niemego – wielkiego święta kina i muzyki, które w tym roku obchodzone jest pod hasłem „Fabryka Snów”.

Tytuł tegorocznego festiwalu nawiązuje do tradycyjnego określenia stolicy filmowego showbiznesu – Hollywood, miejsca, które kreuje i spełnia marzenia i sny. Ale „Fabryka Snów” to nie tylko Hollywood. To po prostu kino, to film, który w głowie widza tworzy sen na jawie.

Tematem festiwalu będzie samo kino – mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami – Właśnie u początku swego istnienia, w swym niemym okresie, kino chętnie przyglądało się samo sobie: twórcy pokazywali na ekranie kulisy produkcji filmowej, czasem tematem filmu stawała się sama technika filmowa. Kino jako nowa sztuka szukała swojego tworzywa, swojej definicji.

W związku z tym, w programie krakowskiej imprezy znajdziemy bogaty wybór filmów autotematycznych: Show People (1928) przeniesie widzów prosto na ulice i plany filmowe wielkich wytwórni Hollywood. Spotkamy tam największe gwiazdy kina tamtych lat: Douglasa Fairbanksa, Williama S. Harta, Johna Gilberta, gościnnie występujących w filmie Vidora (który również sam pojawia się w finale). Zobaczymy też "Charlie gra Carmen", "Charlie gra w filmie" (1916) oraz "Sherlock Jr." (1924) i "Człowiek, który kręci" (1928). Filmy te próbują odsłonić tajemnicę kina, poszukując odpowiedzi na następujące pytania: Co to właściwie jest film? Gdzie kończy się kreacja, a gdzie zaczyna rzeczywistość? Czy film jest snem, jak chciał Konrad Eberhardt?

W ramach festiwalu zobaczymy filmy przypominające oszałamiającą hollywoodzką karierę wielkiej polskiej aktorki, Poli Negri. Festiwal rozpocznie projekcja odrestaurowanej kopii "Hiszpańskiej tancerki" – malowniczej opowieści o pięknej cygańskiej tancerce, zrealizowanej w USA w 1923 roku. Widzowie zobaczą też odrestaurowany film Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów. Blok poświęcony Poli Negri zamknie dokument o życiu i twórczości aktorki o znamiennym tytule: Życie jest snem w kinie.

Wyobraźnię oraz techniczne możliwości twórców filmowych sprzed niemal stu lat zestawione zostaną z fantazją współczesnych filmowców. Organizatorzy festiwalu zaprezentują dwie filmowe adaptacje klasycznej baśni braci Grimm: "Królewnę Śnieżkę" z 1916 roku (która zainspirowała samego Walta Disneya do stworzenia jego słynnej animacji z 1937 roku) oraz współczesną, hiszpańską "Śnieżkę" (Blancanieves).

Na specjalne życzenie widzów powtórzony zostanie pokaz filmów dokumentujących życie Krakowa z początku minionego wieku. Ciekawostką festiwalu będzie też adresowany wyłącznie do widzów dorosłych zestaw krótkich filmów o tematyce erotycznej (prezentowany w klubie festiwalowym Bomba na Placu). Produkcje te, odkryte przypadkiem na strychu „pewnej szanowanej rodziny”, wychodziły naprzeciw potajemnym snom młodych mężczyzn i miały na celu przekazanie im wskazówek, jak radzić sobie z zasadzkami kobiecego ciała.

Wszystkim projekcjom towarzyszyć będą wyjątkowe koncerty – wykonywane na żywo kompozycje, przygotowane specjalnie na tę okazję przez muzyków z Polski i ze świata. Na festiwalowej scenie pojawią się twórcy muzyki improwizowanej (100nka), jazzowej (trio Adrian Konarski, Michał Chytrzyński, Sławomir Berny oraz istniejący od 1962 roku krakowski Jazz Band Ball Orchestra), a także etnicznej i folkowej (Trifonidis Roots Trio, Que Passa, Vladimirska).

Zabrzmi też współczesna, popowa kameralistyka z elementami muzyki elektronicznej (Frozen Bird). Wydarzeniem będzie występ polsko-amerykańskiego składu, skupionego wokół Evana Ziporyna, jednego z najznakomitszych klarnecistów i wizjonerów muzyki współczesnej, zdobywcy Grammy. Artysta zagra w kwartecie z Wacławem Zimplem, Hubertem Zemlerem oraz Gyanem Rileyem. Aby przywołać atmosferę dawnego kina, w trakcie festiwalu wystąpi najstarszy krakowski taper, Lesław Lic. Dla kontrastu pojawi się także reprezentant sceny DJ’skiej (DJ Lenar).

W programie 14. Festiwalu Filmu Niemego nie zabraknie spotkania dla najmłodszych widzów. Podczas specjalnego wydania cotygodniowego cyklu Baranki Dzieciom maluchy dowiedzą się czym jest camera obscura i jak stworzyć krótką animację przy użyciu gramofonu. Skonstruują też własnoręcznie urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina oraz stworzą muzykę do krótkiego filmu z zespołem Frá leikskóla, który wcześniej zaprezentuje im własną kompozycję do filmu niemego.

Harmonogram projekcji i koncertów festiwalowych dostępny jest na stronie internetowej Kina Pod Baranami (www.kinopodbaranami.pl).


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto