Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ruiny fortu Dłubnia. Tutaj nawet za dnia człowiek czuje się nieswojo [ZDJĘCIA]

Marcin Kaczmarek
Ruiny fortu sprawiają wrażenie miejsca, w którym straszy
Ruiny fortu sprawiają wrażenie miejsca, w którym straszy Marcin Banasik
Wybite szyby, obrośnięte krzakami mury, sypiące się ściany - tak dziś wygląda Fort 49a Dłubnia, jeden z głównych fortów pancernych Twierdzy Kraków. W takich okolicznościach można by nakręcić niejeden film grozy. Do 1990 r. obiekt służył za magazyn, a obecnie pozostaje nieużytkowany. Od czasu do czasu Muzeum Twierdzy Kraków oprowadza po opuszczonym obiekcie wycieczki. Zobacz, jak dziś wygląda to miejsce.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

Jak czytamy na stronie www.forty.waw.pl w czasie I wojny światowej, w dniach 16-25 listopada 1914 roku, na przedpolu fortu rozgrywały się walki pomiędzy wojskami rosyjskimi i austriackimi. Okazuje się jednak, że fort nie brał bezpośredniego udziału w walkach ale prawdopodobnie wspierał działania swoją artylerią.

W okresie międzywojennym fort miał swój udział w łamaniu szyfrowania słynnej Enigmy. Umieszczono na nim potężną radiostację i na jego terenie pracowali polscy specjaliści zajmujący się łamaniem szyfrowania niemieckiej maszyny.

Po II wojnie światowej fort nadal był wykorzystywany przez wojsko oraz jako miejsce noclegowe dla robotników budujących Nową Hutę. W latach 70. XX wieku wojsko postanowiło odzyskać złom z pancerzy, które zostały wysadzone w powietrze. Niestety w efekcie cały fort popękał i nie nadawał się już do celów koszarowych i magazynowych ze względu na przenikanie wody do wnętrza i konstrukcji murów. Został więc przekazany na cele cywilne.

Obecnie fortem opiekuje się Muzeum Twierdzy Kraków, które dba o obiekt, sprzęt i regularnie oprowadza wycieczki. Aby zwiedzić obiekt należy śledzić profil muzeum na FB: Muzeum Twierdzy Kraków. Fort jest na co dzień zamknięty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ruiny fortu Dłubnia. Tutaj nawet za dnia człowiek czuje się nieswojo [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto