Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozstrzygnięto konkurs na projekt Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Zobacz, jak ma wyglądać nowy obiekt [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W konkursie na projekt Centrum Muzyki w Cichym Kąciku wygrała propozycja krakowskiego biura BE DDJM Architekci.
W konkursie na projekt Centrum Muzyki w Cichym Kąciku wygrała propozycja krakowskiego biura BE DDJM Architekci. BE DDJM Architekci
Miasto rozstrzygnęło konkurs na projekt Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Zwyciężyła propozycja krakowskiego biura BE DDJM Architekci.

FLESZ - Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

Jestem niezwykle wzruszony i przejęty. Radujemy się, że udało się nam wygrać ten konkurs. To jeden z najważniejszych konkursów architektonicznych w Krakowie w ostatnich lat. Obiekt ma powstać w miejscu magicznym, wymarzonym dla domu kultury wysokiej, jakim ma być Centrum Muzyki. Mamy nadzieję, że ten projekt się ziści i nowy budynek będzie wpisywał się w sąsiedztwo Błoń i uzupełniał już istniejący w tym rejonie gmach Muzeum Narodowego, czy dawny hotel Cracovia. Ten obszar Krakowa jest niezwykle uduchowiony. Budowa tam Centrum Muzyki będzie bardzo znaczącą decyzją dla miasta

- mówi Marek Dunikowski z pracowni BE DDJM Architekci.

Na początku przyszłego roku miasto chce ze zwycięzcą konkursu zawrzeć umowę na wykonanie projektu budowlanego, na podstawie którego zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Od podpisania umowy firma projektowa będzie miała 18 miesięcy na sporządzenie kompletnej dokumentacji. Plan jest taki, by Centrum Muzyki na działce przy Cichym Kąciku (przy ul. Piastowskiej) powstało do końca 2023 r.

Przyszłe Centrum Muzyki będzie nie tylko siedzibą Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii czy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, ale także miejscem wykorzystywanym przez inne podmioty twórcze, organizacje pozarządowe, artystów i jako przestrzeń prezentacji festiwali, takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum.

Idea budowy Krakowskiego Centrum Muzyki zakłada powstanie kompleksu, w którym zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne. Sala koncertowa ma być sercem muzycznego Krakowa, miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych, ale także centrum edukacji muzycznej i artystycznej.

Główna sala koncertowa pomieści około tysiąc gości, aula – sala 300 osób. W budynku znajdzie się foyer – przestronna przestrzeń dostępna niezależnie od koncertów. Koncepcja zakłada również budowę trzech wielofunkcyjnych sal prób.

Nietypowym dla obecnie funkcjonujących obiektów kultury rozwiązaniem ma być przedszkole artystyczne i kreatywna przestrzeń publiczna. Miastu zależy, by budynek pozostawał w harmonii z otaczającą go zielenią – kontekstem są Błonia, kopiec Kościuszki, park Jordana, osie widokowe na Stare Miasto i Wawel.

Miasto ogłosiło międzynarodowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny na Centrum Muzyki w Cichym Kąciku w sierpniu tego roku. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, do udziału zaproszonych zostało 42 uczestników, w etapie pierwszym złożonych zostało 25 opracowań studialnych. Do finału wybrane zostały trzy prace.

Koncepcja Centrum Muzyki na Cichym Kąciku pojawiła się blisko 30 lat temu. Był to pomysł Fundacji dla Realizacji Siedziby Capelli Cracoviensis i prof. Gałońskiego, który chciał wybudować salę za pieniądze składkowe – to się nie udało, ale koncepcja pozostała.

Przypomnijmy, że do niedawna miasto przygotowywało się do budowy Centrum Muzyki, ale wspólnie z władzami Województwa Małopolskiego i w innej lokalizacji - na Grzegórzkach, przy ul. Skrzatów. Miasto się jednak wycofało w tym roku z tego wspólnego przedsięwzięcia. W październiku br. gmina Kraków złożyła oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy dotyczącej wspólnej realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach.

Województwo Małopolskie prowadziło jednak dalsze prace dotyczące lokalizacji Centrum Muzyki w dotychczasowej, uzgodnionej z mieszkańcami lokalizacji na Grzegórzkach. Złożyły też wniosek o uzyskanie dofinansowania inwestycji z KPO (Krajowego Planu Odbudowy) i uzyskało pozytywną opinię z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Widząc otwierające się nowe możliwości dotyczące finansowania inwestycji, Województwo Małopolskie zwróciło się na początku listopada do gminy Kraków z propozycją powrotu do wspólnej realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach, jako jednej siedziby Filharmonii Krakowskiej i miejskich orkiestr. O takie rozwiązanie zaapelowało także Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

- Od prawie 20 lat istniała koncepcja budowy sali koncertowej w Cichym Kąciku. Ta idea miała być realizowana przez fundację prof. Gałońskiego. Minęło 20 lat, w związku z powyższym przystąpiliśmy do inicjatywy z Urzędem Marszałkowskim, by wspólnie zbudować Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Zostały spełnione wszystkie elementy, takie jak zamiana działek i gruntów, powstała koncepcja z budową parku Skrzatów w pobliżu, rozpisany został konkurs. Konkurs się nie rozstrzygnął, ponieważ zwycięska firma wprowadziła w błąd organizatorów. W związku z tym nie została podpisana umowa o wykonawstwo. W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o powrocie do pierwotnego założenia – budowy Krakowskiego Centrum Muzyki na Cichym Kąciku - informuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. - Na początku października 2020 roku wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o rozwiązanie umowy, dotyczącej realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Ponieważ nie otrzymaliśmy odpowiedzi – zgodnie z informacją zawartą w liście – ta umowa jest nieważna. Wszystkie warunki w tej sprawie zostały spełnione - dodaje prezydent Krakowa.

Do 29 stycznia 2021 r. trwają miejskie konsultacje społeczne dotyczące budowy Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Konsultacje mają umożliwić zebranie pomysłów od lokalnej społeczności na temat oczekiwanych aktywności w przyszłym Centrum, jak również w zakresie zagospodarowania przestrzeni w bezpośrednim jego otoczeniu.

Wyniki konkursu na Centrum Muzyki w Cichym Kąciku:

  • I nagroda - Jarosław Kutniowski, Marek Dunikowski, Aleksandra Dzienniak i Mateusz Dudek z grupy BE DDJM Architekci sp. z o.o. z Krakowa. Zwycięski projekt otrzyma 100 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej.
  • II nagroda (60 tys. zł) – biuro Piuarch s.r.l. z Mediolanu i biuro Inteoria Inga Olszańska z Krakowa. Autorami tego projektu są: Francesco Fresa, Germán Fuenmayor, Gino Garbellini, Monica Tricario i Inga Olszańska.
  • III nagroda (40 tys. zł) - biuro Kozień Architekci S.C. Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka z Krakowa.
  • Wyróżnienie honorowe - biuro LAHDELMA & MAHLAMӒKI + KXM (Arkkitehtitoimisto Lahdelma & Mahlamäki Oy +KXM)z Helsinek. Autorami wyróżnionego projektu są: L&M: Rainer Mahlamäki, Katri Rönkä, Jukka Savolainen, Nina Vehviläinen oraz Amir.H Teymourtash.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto