Egzamin ósmoklasisty 2023
23 maja to ważny dzień dla osób kończących w tym roku szkołę podstawową. Rozpoczyna się bowiem egzamin ósmoklasisty, który może zadecydować o dalszych losach absolwenta podstawówki i wyborze jego dalszej drogi kształcenia, w tym szkoły średniej.
W ubiegłym roku krakowscy uczniowie zdający język angielski zdobyli średnio 82 proc. punktów możliwych do uzyskania. To aż o 13 proc. więcej niż wynosiła średnia osiągana w Małopolsce, gdzie egzamin z języka angielskiego zdawano przeciętnie na 69 procent. Bardzo wysokie wyniki ósmoklasiści z Krakowa osiągnęli także na egzaminie uznawanym co roku za najtrudniejszy, czyli egzaminie z matematyki. W Krakowie średni wynik wyniósł aż 74 proc. i był o 11 proc. wyższy niż w 2021 roku (w porównaniu do zaledwie 63 proc. w Małopolsce). Krakowskim ósmoklasistom świetnie poszedł także egzamin z języka polskiego - uczniowie zdawali go na 70 proc. (przy średniej wojewódzkiej 63 proc.).
Wśród tegorocznych 43 tysięcy zdających uczniów z Małopolski, 17 uczniów z regionu będzie zdawać egzamin w innych miejscach niż szkoła - w szkołach przyszpitalnych, w sanatorium, w domu ucznia. Z egzaminów zwolnieni są laureaci olimpiad lub konkursów przedmiotowych. W tym roku takich uczniów z Małopolski jest 81, a z Krakowa 40.
Egzamin ósmoklasisty. Na początek: język polski
Egzamin jest obowiązkowy dla wszystkich. Egzamin ósmoklasisty rozpocznie się we wtorek, 23 maja o godz. 9 egzaminem z języka polskiego. Na napisanie go uczniowie będą mieli 120 minut (w wyjątkowych wypadkach uczniom przysługuje dodatkowe 60 minut). Arkusz będzie składał się z zadań zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Uczniowie będą musieli odnieść się w nich do podanych fragmentów tekstów, pojawią się też zadania sprawdzające wiedzę językową oraz zadania ikoniczne (tekst na bazie ilustracji). W drugiej części egzaminu do napisania będzie opowiadanie bądź rozprawka, w której trzeba będzie odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej.
Uczniowie za poprawnie rozwiązany arkusz mogą otrzymać 45 punktów: 25 za pierwszą część egzaminu (zadania zamknięte), 20 za drugą część egzaminu (zadania otwarte). Według wyników, które opublikowała CKE, w 2022 roku uczniowie klas VIII otrzymali średnio 60 proc. punktów z języka polskiego.
Egzamin ósmoklasisty. 24 maja uczniowie zmierzą się z królową nauk - matematyką
Podobnie jak w przypadku języka polskiego, egzamin rozpocznie się o godzinie 9, ale potrwa 100 minut (w wyjątkowych wypadkach może zostać wydłużony o 50 minut). Zadania zostały przygotowane w taki sposób, aby sprawdzić jak sprawnie uczeń potrafi liczyć, rozumowanie i argumentację, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji oraz wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń na egzaminie ósmoklasisty z matematyki może zdobyć 25 punktów: 15 punktów za zadania zamknięte oraz 10 punktów za zadania otwarte.
Na zakończenie egzaminu ósmoklasiści zmierzą się z językiem obcym
Według informacji podawanej przez OKE w Krakowie:
- 99,4 proc. ósmoklasistów deklaruje przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego
- Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi około 0,5 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej
- Do egzaminu z pozostałych języków obcych przystąpi łącznie około 0,1 proc. ósmoklasistów (rosyjskiego – 24, francuskiego - 7, hiszpańskiego - 9 i włoskiego - 2).
Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego w 2022 roku to 67 proc. punktów.
- Spośród 1138 uczniów - obywateli Ukrainy największa grupa (77,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego
- Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpi 21,2 proc. uczniów - obywateli Ukrainy
- Do egzaminu z pozostałych języków obcych przystąpi łącznie około 1,1 proc. spośród uczniów - obywateli Ukrainy (francuskiego - 3, hiszpańskiego - 1, niemieckiego -9)
Egzamin rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa 90 minut (z możliwością wydłużenia tego czasu o kolejne 45 minut). W arkuszu z języka obcego nowożytnego znajdą się zarówno zadania zamknięte (zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie), jak i otwarte (zadania polegające na samodzielnym sformułowaniu odpowiedzi). Za rozwiązanie zadań z języka obcego można uzyskać maksymalnie 55 punktów: zadania zamknięte - 34 punkty, zadania otwarte 21 punktów.
Dodatkowe terminy
Dla uczniów, którzy z różnych powodów nie będą w stanie przystąpić do egzaminów w maju, przygotowano terminy dodatkowe w czerwcu: 12, 13 i 14 czerwca.
Co zabrać ze sobą na egzamin ósmoklasisty 2023?
Na egzamin uczniowie powinni przynieść legitymację oraz długopis lub pióro z czarnym tuszem. Należy zaznaczyć, że podczas egzaminu ósmoklasisty nie wolno korzystać ze słowników, kalkulatora ani urządzeń telekomunikacyjnych.
Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą! MAPY i OPISY
- Tajemnicze, mroczne miejsca Nowej Huty i okolic. Dobre na ciekawą wycieczkę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?