Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozmawiali z ministrem sportu o igrzyskach europejskich w 2023 roku i pieniądzach na inwestycje

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie przedstawiono stan przygotowań do Igrzysk Europejskich, których gospodarzem w 2023 roku będzie Kraków i Małopolska. W rozmowach uczestniczył (stoją od lewej): marszałek Małopolski Witold Kozłowski, Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
W Krakowie przedstawiono stan przygotowań do Igrzysk Europejskich, których gospodarzem w 2023 roku będzie Kraków i Małopolska. W rozmowach uczestniczył (stoją od lewej): marszałek Małopolski Witold Kozłowski, Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
W Krakowie przedstawiono stan przygotowań do Igrzysk Europejskich, których gospodarzem w 2023 roku będzie Kraków i Małopolska. W rozmowach uczestniczył Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, marszałek Małopolski Witold Kozłowski, Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej oraz eksperci.

FLESZ - Rządowa tarcza antyinflacyjna

od 16 lat

Minister Kamil Bortniczuk potwierdził, że w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz w Ministerstwie Infrastruktury powstają dwa programy dedykowane inwestycjom i przedsięwzięciom bezpośrednio związanym z Igrzyskami Europejskimi.

Eksperci współpracujący z urzędem marszałkowskim szczegółowo przedstawili analizy dotychczasowych przygotowań, plan działań, a także określili potrzeby regionu w obszarze sportowym, infrastrukturalnym, hospitality i bezpieczeństwa. Omówiono, także znaczenie wolontariatu w organizacji igrzysk.

- Dzisiejsze spotkanie podsumowało, to wszystko, co udało się nam dotychczas osiągnąć. To nam pozwoli na przestrzeni kilku tygodni wejść na wyższy etap czysto organizacyjny z Krakowem i Małopolską, czyli zakończyć negocjacje i przejść do organizacji wydarzenia – mówił po spotkaniu minister Kamil Bortniczuk.

Zaznaczył, że wielokrotnie spotykał się z wiceprezydentem Krakowa Jerzym Muzykiem i pełnomocnikiem prezydenta Januszem Koziołem, ale najlepiej byłoby podpisać najważniejszą umowę dotyczącą igrzysk (host city) z miastem i województwem przy udziale premiera Mateusza Morawieckiego. - Jesteśmy umówieni z miastem co do inwestycji sportowych i infrastrukturalnych, niezbędnych do organizacji igrzysk europejskich. Od początku 2022 roku intensywnie ruszamy z przygotowaniami do organizacji zawodów, by wszyscy Małopolanie i Polacy byli dumni, jak dobrze udało się nam zrealizować największą imprezę sportową w historii naszego kraju – dodał minister Kamil Bortniczuk.

Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, podkreślił: - Rozmowy w sprawie porozumienia pomiędzy miastem a stroną rządową w ciągu ostatnich kilku tygodni zdecydowanie przyspieszyły. Stało się to dzięki Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Ministerstwu Aktywów Państwowych. Wszystkie sprawy, które były opóźnione w najbliższych tygodniach zostaną rozwiązane. Specjalna ustawa określi zakres niezbędnych prac i powoła spółkę do organizacji Igrzysk Europejskich. To, co dotychczas wykonały samorządy Krakowa i Małopolski jest imponujące. Igrzyska na pewno się odbędą i to na poziomie, z którego wszyscy będziemy dumni. Uda się spełnić oczekiwania Krakowa, choć zawsze mogą być one większe jeżeli chodzi o infrastrukturę sportowo-transportową. Zastrzyk wieluset milionów złotych będzie ogromnym wsparciem dla gospodarki regionu oraz dużą pomocą przy wychodzeniu na prostą po wyhamowaniu spowodowanym pandemią.

- Chcemy wspólnie zrealizować wiele projektów przy okazji tego dużego sportowego wydarzenia – mówił marszałek małopolski Witold Kozłowski. Przypomniał, że samorząd województwa podpisał z 18 rektorami uczelni porozumienia o współpracy. - Tworząc Radę Naukową ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski zdecydowaliśmy się na długofalową współpracę z małopolskimi uczelniami. Współpraca ta przełoży się m.in. na działania w obszarze wolontariatu podczas igrzysk. Studenci, którzy biegle porozumiewają się w języku angielskim będą niezwykle pożądani podczas obsługi gości z zagranicy - dodał marszałek.

Przypomnijmy, że Sejm przegłosował w listopadzie specustawę w sprawie III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Przygotowano też rozporządzenie Rady Ministrów, w którym umieszczono wykaz inwestycji związanych z igrzyskami, jakie mogą zostać dofinansowane z budżetu państwa. Na liście znalazło się 12 inwestycji sportowych, w tym 6 w Krakowie.

W przypadku stolicy Małopolski deklaracje rządu dotyczą sfinansowania modernizacji stadionu Wisły za ok. 70 mln zł, budowy toru do kajakarstwa klasycznego i modernizacji toru do kajakarstwa górskiego (ok. 56 mln zł), remontu hali AWF Kraków (ok. 30 mln zł) i budowy w sąsiedztwie hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha boisk do koszykówki 3x3 (ok. 2-3 mln zł).

Kraków zabiega jednak także o realizację inwestycji pozasportowych - miastu zależało na rozbudowie ul. Okulickiego, zakupie 60 tramwajów typu Lajkonik 2, budowie węzła komunikacyjnego Opatkowice (w trakcie realizacji), budowie Trasy Balickiej oraz dokończeniu przebudowy ul. Buszka, w obrębie miasteczka studenckiego, w którym planowana jest wioska igrzysk. Na budowę np. Trasy Balickiej jest już za mało czasu, by zdążyć przed igrzyskami. Miasto szuka więc jeszcze inwestycji, które można byłoby uwzględnić w programie dofinansowania (np. przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej).

W treści rządowego rozporządzenia uwzględniono także inwestycje planowane w Małopolsce i jedna na Śląsku, bowiem jednym z miast gospodarzy imprezy będzie też Chorzów. Na liście tych przedsięwzięć uwzględniono: przebudowę obiektu Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, remont instalacji klimatyzacji areny sportowej PWZS Tarnów, budowę piaskowych boisk treningowych na terenie basenów otwartych w Tarnowie, remont Hali Lodowej w Krynicy Zdroju, budowę infrastruktury do BMX w Zakopanem, budowę hali łukowej na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym w Chorzowie.

Przypomnijmy, że rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano w 2019 r. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a druga cztery lata później w Mińsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rozmawiali z ministrem sportu o igrzyskach europejskich w 2023 roku i pieniądzach na inwestycje - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto