Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rok temu stała tam stara, drewniana chata. Dziś w tym miejscu jest droga do budowanej po sąsiedzku posesji [ZDJĘCIA]

Marcin Kaczmarek
Andrzej Banaś/Paweł Baumann
Pod koniec kwietnia ubiegłego roku przy ul. Bulwarowej spłonęła drewniana chata, w której przed laty mieszkał ks. Władysław Salwiński, późniejszy opat mogilski. Płomienie szybko ogarnęły cały obiekt, mimo szybkiej interwencji strażaków nie udało się uratować zabytku. Dziś w tym miejscu jest droga dojazdowa do budowanego po sąsiedzku domu. W ciągu ostatnich kliku lat na terenie nowohuckich dzielnic spłonęło kilka starych chat. Planowane powstanie skansenu w Przylasku Rusieckim mogłoby uratować zabytkowe zabudowania. Niestety, częściej niż o ratowaniu budynków, słyszymy o ich pożarach.

FLESZ - Oto najciekawsze aukcje WOŚP

Okazuje się, że to nie pierwszy drewniany budynek, który spłonął w tym rejonie w ciągu kilku ostatnich lat. W 2020 r. w marcu paliły się ruiny starego młyna Lelitów przy ulicy Kocmyrzowskiej.

- Trzy lata temu spalił się dom przy ul. Bulwarowej 13, w ubiegłym roku spłonął przy Bulwarowej 9. Oba były XIX wieczne. W ostatnim pożarze niestety straciliśmy dwie belki stropowe z inskrypcjami fundacyjnymi. Nadmienię, że w domu przy ul. Bulwarowej 9 mieszkał ks. Władysław Salwiński, późniejszy opat mogilski (przyjął imię zakonne Bogumił) - mówi Antoni Łapajerski, miłośnik nowohuckiej architektury.

Na ubiegłoroczny pożar zwróciła uwagę również małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska, która pod zdjęciem zgliszczy chaty opublikowanym na grupie facebookowej Nasze miasto w naszych rękach napisała. "Zanim powstanie skansen czy lamusownia, zniszczeje wszystko co zostało z zabytkowego dziedzictwa architektury drewnianej okolic Krakowa".

Budowę skansenu planuje się w ramach gigantycznej inwestycji Nowa Huta Przyszłości. Miejscy urzędnicy uznali, że najlepsza lokalizacją dla zabytkowych chat będzie Przylasek Rusiecki. Chodzi o niespełna pięciohektarową działkę zlokalizowaną nieopodal zbiorników wodnych, których zagospodarowaniem zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej i spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości.

Tworzony tam Park Edu­ka­cyj­ny, którego sercem będzie skansen, ma zo­stać otwar­ty w 2023 roku. Na obszarze 5,5 ha ma się znaleźć ponad 10 zabytkowych budynków z Krakowa i okolic, w tym karczma i kościół.

Spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości, która tworzy skansen, poinformowała właśnie, że pozyskała dla niego pierwsze eksponaty.
Są to: drew­nia­ny wóz dra­bi­nia­sty z że­la­zny­mi ele­men­ta­mi okuć przy ko­łach, cie­ka­we, zdo­bio­ne wrota sto­do­ły, dwa drew­nia­ne ule, becz­ki, wał od stud­ni, frag­men­ty ma­sel­ni­cy (tzw. bijak), roz­gar­niacz żaru i ło­pa­ta do pieca chle­bo­we­go oraz brony. Wszyst­kie te sprzęty gospodarcze wy­ko­na­ne są w więk­szo­ści lub w ca­ło­ści z drew­na.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rok temu stała tam stara, drewniana chata. Dziś w tym miejscu jest droga do budowanej po sąsiedzku posesji [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto