Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Remonty w zabytkach ewidencyjnych teraz też z dotacją SKOZK. Szansa m.in. dla Podgórza i Kazimierza ze Stradomiem

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
O dofinansowanie można się ubiegać, o ile zabytek ewidencyjny leży w obrębie obszaru uznanego za pomnik historii lub w obrębie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków
O dofinansowanie można się ubiegać, o ile zabytek ewidencyjny leży w obrębie obszaru uznanego za pomnik historii lub w obrębie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków Joanna Urbaniec
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa otwiera się od przyszłego roku na wspieranie prac remontowych w obiektach, które nie są wpisane do rejestru zabytków, a figurują jedynie w ich gminnej ewidencji. Ponad 2 tysiące budynków w Krakowie, które dotychczas nie korzystały z dotacji przyznawanych przez SKOZK, ma teraz szansę na remont i powrót do świetności z takim zastrzykiem finansowym. Nabór wniosków o dofinansowanie trwa do 30 listopada.

O rewolucji w przyznawaniu dofinansowania (SKOZK rozdziela co roku pieniądze z Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa) Komitet zdecydował w marcu. Obecnie przypomina, że to ostatni dzwonek, by ubiegać się o środki na remont i prace konserwatorskie na nowych zasadach.

Możliwość korzystania z dotacji rozszerzono o obiekty widniejące tylko w gminnej ewidencji zabytków, przy czym tylko te, które leżą w granicach pomnika historii (to centrum Krakowa, teren szczególnie chroniony) i jednego z układów urbanistycznych wpisanych do rejestru zabytków. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do zabytków ewidencyjnych jest także realizacja prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych w oparciu o decyzję administracyjną - pozwolenie konserwatorskie.

- Nie ma osobnej puli dla zabytków ewidencyjnych. W projekcie budżetu państwa jest zapis o zwiększeniu dotacji dla NFRZK z 30 do 40 mln zł, zatem wszelkie konkretne ustalenia, jaka kwota popłynie na te obiekty, są przedwczesne. Spodziewam się, że będzie to strumień środków porównywalny z tym, co trafia corocznie na remonty kamienic w Krakowie z programu miejskiego, czyli ok. 3-4 mln zł - mówi nam Maciej Wilamowski, dyrektor Biura SKOZK. - Nowa ścieżka finansowania to szansa dla Podgórza, Kazimierza ze Stradomiem i "obwarzanka" wokół Plant, bo tam jest relatywnie mniej zabytków rejestrowych, a więcej czysto ewidencyjnych - w przeciwieństwie do obszaru wewnątrz Plant, gdzie w zasadzie niemal wszystkie budynki są w rejestrze - dodaje.

Nabór wniosków o przyznanie dofinansowania w roku 2023 dla tego typu obiektów trwa do 30 listopada.

Dodajmy, że jest to także ostateczny termin w przywróconym ostatnio przez SKOZK i wydłużonym naborze wniosków o przyznanie dofinansowania do zadań w obiektach użyteczności publicznej, na cmentarzach i w zespołach zieleni komponowanej.

SKOZK tak tłumaczy przywrócenie naboru dla tej kategorii obiektów: "Decyzja ta wynika z zapisania w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy budżetowej na rok 2023 dotacji dla Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w wysokości 40 mln zł". Jednocześnie zaznaczono, że w przypadku otrzymania w 2023 roku dotacji mniejszej niż zapisana w projekcie budżetu państwa, konkursy o dofinansowania dla tych zabytków mogą zostać pozostawione bez rozstrzygnięcia.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Remonty w zabytkach ewidencyjnych teraz też z dotacją SKOZK. Szansa m.in. dla Podgórza i Kazimierza ze Stradomiem - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto