Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Remonty i zmiany. Będzie trochę lepiej w rejonie al. 29 Listopada

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Po rozbudowie aleja 29 Listopada – główna arteria wjazdowa i wyjazdowa na północ zyska właściwe parametry techniczne, przez co zwiększy się płynność ruchu, skróci czas przejazdu i zmniejszy emisja spalin i hałasu. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę aż 15 skrzyżowań.
Po rozbudowie aleja 29 Listopada – główna arteria wjazdowa i wyjazdowa na północ zyska właściwe parametry techniczne, przez co zwiększy się płynność ruchu, skróci czas przejazdu i zmniejszy emisja spalin i hałasu. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę aż 15 skrzyżowań. Wojciech Matusik
Dobra informacja dla kierowców. Jak zapowiada wykonawca rozbudowy al. 29 Listopada, od 8 marca otwarty dla ruchu zostanie wlot ul. Woronicza. Są też zmiany w powodu innych remontów. Prace na drogach w Krakowie się nasilają, bo mamy dobrą pogodę i idzie wiosna.

29 Listopada

Nowa, tymczasowa organizacja ruchu, która zostanie wprowadzona od 8 marca od godziny 7.00 zakłada otwarcie dla ruchu ul. Woronicza. Możliwy będzie wyjazd z Woronicza na al. 29 Listopada w kierunku północnym (skręt w prawo) oraz wjazd z 29 Listopada w ul. Woronicza. nadal utrzymany będzie natomiast zakaz skrętu w lewo z Woronicza w 29 Listopada (kierunek centrum).

Pozostałe elementy tymczasowej organizacji ruchu na odcinku od Woronicza do Nad Strugą nie ulegną zmianie. Ruch samochodowy odbywa się po jezdni zachodniej, po jednym pasie w każdą ze stron. Na stronę zachodnią przeniesiony jest także ruch pieszy. Ul. Nad Strugą nadal jest zamknięta dla ruchu, z terenu O3 Business Campus możliwy jest wyjazd na al. 29 Listopada w obu kierunkach. Warto pamiętać, że w tym rejonie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Taka tymczasowa organizacja ruchu obowiązywać będzie do maja br.

Prace na ul. Podbipięty

Na ul. Longinusa Podbipięty Wody Polskie realizowały rozbudowę wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły. Po zakończeniu robót wymienią nawierzchnię na fragmencie tej ulicy, pojawią się zmiany w organizacji ruchu.

Ul. Longinusa Podbipięty zyska nową nawierzchnię na odcinku od ronda Stanisława Pagaczewskiego przy moście Wandy w kierunku Ekospalarni (ok. 900 m). Pierwsze prace rozpoczną się w piątek, 3 marca (profilowanie poboczy). W dalszym etapie wymiana nawierzchni.

Harmonogram prac związanych z wymianą nawierzchni:

  • 6-7 marca – frezowanie nawierzchni na całym odcinku – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem),
  • 8 marca – wykonanie warstwy wiążącej (pierwsza połowa jezdni) – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem),
  • 9 marca – wykonanie warstwy wiążącej (druga połowa jezdni) – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem),
  • 10 marca – wykonanie warstwy ścieralnej (pierwsza połowa jezdni) – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem).
  • 13 marca – wykonanie warstwy ścieralnej (druga połowa jezdni) – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem).
  • 14-15 marca – wykonanie poboczy – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem).

Każdego dnia, po zakończonych robotach ruch będzie udostępniany w obu kierunkach. Całość prac powinna zakończyć się 15 marca br.*

Ok. 27 marca planowane jest odtworzenie oznakowania poziomego na całym odcinku drogi.

Przegląd prac w dzielnicach (03.03-09.03)

Dzielnica III – Prądnik Czerwony

Drogowcy pracują na ul. Sokołowskiego. Szczegóły opisaliśmy w artykule: Modernizacja ul. Sokołowskiego. Odnawiają również ul. Janickiego. O tym zadaniu pisaliśmy natomiast w Przeglądzie prac w dzielnicach (17-23.02)

Oba zadania realizujemy w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Dzielnica IV – Prądnik Biały

Ekipy kontynuują roboty na ulicach Jabłonnej oraz Batalionu “Skała” AK. Na poniedziałek, 6 marca 2023 r. zaplanowali z kolei rozpoczęcie remontu chodnika na ul. Legnickiej. Odnowią odcinek od ul. Grażyny do ul. Zgody (po stronie numerów parzystych). W trakcie robót – lokalne zwężenia na jezdni. Prace potrwają do 17 marca br., a ich koszt to ok. 100 tys. zł.

Dzielnica XII – Bieżanów-Prokocim

W dzielnicy XII drogowcy prowadzą obecnie prace brukarskie na ul. Leonida Teligi. Roboty potrwają do końca maja br.

Dzielnica XVI – Bieńczyce

W Bieńczycach trwa modernizacja ul. Józefa Bogusza. Te prace zakończą się w połowie kwietnia br.

Dzielnica XVII – Wzgórza Krzesławickie

W dzielnicy XVII realizujemy sporo prac dofinansowanych w ramach igrzysk europejskich. Drogowcy pracują na ul. Obwodowej – w nadchodzącym tygodniu planują je sfinalizować. Roboty prowadzą również na ulicach: Głębinowej, Glinik oraz Geodetów.

Dzielnica XVIII – Nowa Huta

W Nowej Hucie ekipy działają na al. Róż oraz ul. Stalowej. Oba te zadania realizujemy w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

BUDOWA LINII TRAMWAJOWEJ DO GÓRKI NARODOWEJ

- autor: Robert Siemiński

Krakowski Szybki Tramwaj – kiedy zostanie oddana kluczowa dla północy Krakowa inwestycja infrastrukturalna?

Na Krakowski Szybki Tramwaj mający połączyć Krowodrzę Górkę z Górką Narodową mieszkańcy tej części miasta czekają od wielu lat. Pierwsze deklaracje ze strony władz w sprawie inwestycji zaczęły pojawiać się jeszcze przed 2010 rokiem. Po wielokrotnych przesunięciach terminu związanych m.in. z ustaleniem ostatecznego przebiegu trasy KST, prace rozpoczęły się w lipcu 2020 roku. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowego tramwaju już za kilka miesięcy.

W tym momencie trwają zaawansowane prace na Górce Narodowej, gdzie za kilka miesięcy ma powstać pętla tramwajowa wraz z wielopoziomowym parkingiem P+R i terminalem autobusowym. Wykonawca prowadzi tu remediację skażonych gruntów i stabilizację terenu. Równolegle trwa uzyskiwanie decyzji administracyjnych, które pozwolą na budowę terminala w tym miejscu – gdy one zapadną, rozpocznie się realizacja końcowej części inwestycji.

Pierwszy etap projektu

Remediacja gruntów na terenie przyszłej pętli, choć jest procesem skomplikowanym, to jak dotąd postępującym zgodnie z planem. – W pierwszym etapie przeprowadzono bioremediację, a obecnie odbywa się mechaniczna ekstrakcja związków lotnych z gleby. Będzie stanowiło to metody wspomagające stabilizację gruntu – tłumaczy rzecznik odpowiedzialnego za inwestycję Zarządu Inwestycji Miejskich, Jan Machowski. – W niektórych miejscach stabilizacja gruntu jest już zresztą przeprowadzona – dodaje.

Cała operacja dotyczy dużego terenu. Powierzchnia zanieczyszczeń obejmuje obszar ok. 7 tys. m2 o głębokości miejscami nawet do 9 m. Objętościowo mowa jest więc o ok. 60 tys. m3. Zgodnie z decyzją RDOŚ, cały zakres jest poddany solidyfikacji, 12 500 m3 dodatkowo bioremediacji, a ok. 8 000 m3 – procesowi ventingu. – Ponadto w ramach kosztów i zakresu remediacji obowiązkiem wykonawcy jest również ulepszenie podłoża w obszarze występujących zanieczyszczeń (mamy tu do czynienia z gruntami o bardzo słabej nośności) w ten sposób, aby stanowiło ono podstawę do posadowienia planowanych w tym miejscu obiektów, w szczególności wielopoziomowego parkingu w systemie P+R dla samochodów osobowych. Tym sposobem z nienośnego gruntu ma powstać pełnowartościowe podłoże, na którym usytuowane będą obiekty pętli tramwajowej – zaznacza rzecznik ZIM.

Po przeprowadzeniu tego procesu zostaną pobrane próbki gleby i ziemi w celu przeprowadzenia analizy kontrolnej w zakresie zawartości substancji stwarzających ryzyko. Sprawozdanie z przebiegu remediacji zostanie przedłożone Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Krakowie w terminie 3 miesięcy od zakończenia prac w tym zakresie. Po skutecznie przeprowadzonym unieszkodliwieniu zalegających w gruncie substancji i jego stabilizacji, teren zostanie pokryty materiałem wolnym od zanieczyszczeń, po czym rozpoczną się prace przy budowie pętli końcowej i parkingu. Konstrukcja obiektu będzie składała się z nowoczesnego systemu modułów, co umożliwi jej szybsze ukończenie.

Kolejne etapy prac

Pętla na Górce Narodowej stanowi obecnie największe wyzwanie dla wykonawcy. Równolegle trwają też inne prace, mające doprowadzić do tego, aby już za kilka miesięcy mieszkańcy mogli skorzystać z tramwaju. Jako najważniejszą z nich Jan Machowski wymienia budowę tunelu drogowego przy ul. Opolskiej. – Będzie to tunel o długości ok. 100 metrów, dwukomorowy, z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Tramwaj ma przejeżdżać nad nim, co usprawni komunikację. Oddanie całego obiektu do użytku planowane jest już na maj – deklaruje rzecznik ZIM-u.

Do tego dochodzi oczywiście wykonanie bardzo wielu innych elementów, jak choćby zakończenie robót przy kolejnych ulicach, chodnikach, ścieżkach rowerowych czy układanie elementów torowiska. Jan Machowski określa je mianem prostych do wykonania i zapewnia, że ich realizacja będzie odbywała się w trakcie ostatnich miesięcy wykonywania inwestycji.

Kiedy pojedzie tramwaj?

Mimo że pozostało tak wiele etapów do zrealizowania, władze miasta deklarują, że KST będzie oddany do użytku jeszcze w tym roku.

– Uruchomienie komunikacji tramwajowej i udostępnienie mieszkańcom tej kluczowej dla północy Krakowa inwestycji infrastrukturalnej planujemy na przełomie sierpnia i września. Robimy wszystko, aby skoordynować ze sobą pozostałe prace i aby trasa mogła zostać udostępniona już na całym odcinku – deklaruje przedstawiciel ZIM-u. – Oczywiście zobaczymy, jak potoczą się dalsze roboty choćby przy budowie pętli i parkingu wielopoziomowego, gdyż w przypadku tej inwestycji wszystkie elementy są ze sobą ściśle powiązane. Jesteśmy jednak dobrej myśli.

Najprawdopodobniej tramwaj na trasie Krowodrza Górka–Górka Narodowa pojedzie więc już za pół roku. Kiedy gotowa będzie cała inwestycja, oprócz tramwaju obejmująca również ponad sześć kilometrów ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych i ekrany akustyczne w koniecznych miejscach? Powinno nastąpić to do końca bieżącego roku, gdyż do tego czasu Miasto ma czas na rozliczenie dotacji unijnej w wysokości ok. 184 mln zł. Wraz z 38 milionami zł przyznanymi przez polski rząd, wartość środków zewnętrznych na to zadanie wyniesie ogółem 222 mln zł. Całkowity koszt inwestycji, uwzględniający obecny poziom inflacji, szacowany jest na 560 mln zł.

Będzie to najdroższa jak dotąd inwestycja infrastrukturalna w tej części miasta. Mieszkańcy są jednak przekonani, że diametralnie odmieni ona jakość ich codziennego życia w miejskiej przestrzeni Prądnika Białego.

[

Sztuczna inteligencja pomoże stacjom radiowym?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Remonty i zmiany. Będzie trochę lepiej w rejonie al. 29 Listopada - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto