Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rekrutacja 2022. Najwięcej kandydatów do klasy dla przyszłych techników programistów: 11,37 na jedno miejsce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ósmoklasiści najchętniej wybierają licea. A jakie klasy są tymi wymarzonymi?
Ósmoklasiści najchętniej wybierają licea. A jakie klasy są tymi wymarzonymi? Anna Kaczmarz
W najbardziej szturmowanym krakowskim liceum - którym jest obecnie X Liceum Ogólnokształcące - na jedno miejsce przypada obecnie średnio ponad 4,2 kandydata. Ale jeśli wziąć pod uwagę poszczególne klasy, okaże się, że w niektórych konkurencja jest znacznie większa. Wnioski o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół I stopnia można było składać do 20 czerwca. Absolwenci podstawówek, tak jak ich poprzednicy z minionych lat, w większości chcieliby zostać uczniami ogólniaków.

Ósmoklasistów uczących się w tym roku w krakowskich samorządowych i niesamorządowych szkołach podstawowych jest 8,6 tys. (w tym 206 w szkołach specjalnych). W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto Kraków czeka na nich 10 tys. 391 miejsc oferowanych w tegorocznej rekrutacji do klas pierwszych: w liceach - 5 tys. 10, w technikach - 3 tys. 904, a w branżówkach - 1 tys. 477 miejsc.

Wnioski o przyjęcie do tych szkół ponadpodstawowych złożyło 12 tys. 64 kandydatów. Jako szkołę pierwszego wyboru (czyli tę najbardziej pożądaną i wymarzoną) liceum wskazało 8 tys. 97 kandydatów, technikum - 3 tys. 575 młodych ludzi, a branżową szkołę I stopnia - zaledwie 392 osób.

Najpopularniejsze licea w Krakowie w rekrutacji 2022

Pod względem liczby podań spośród krakowskich ogólniaków na tym etapie rekrutacji prowadzi X Liceum Ogólnokształcące. Przygotowało ono 196 miejsc dla tegorocznych ósmoklasistów, a złożono do niego 831 podań. Jednocześnie jest to krakowskie liceum, w którym na jedno miejsce przypada najwięcej chętnych, bo jest tu średnio 4,24 kandydata na jedno miejsce.
Pod tym względem 2. miejsce w Krakowie zajmuje VIII LO, gdzie przypada 3,65 kandydata na jedno miejsce (złożono 613 podań, miejsc jest 168). Natomiast VI LO plasuje się zaraz za X LO pod względem liczby wniosków o przyjęcie - wpłynęło ich do tej szkoły 826 (3,11 kandydata na jedno miejsce). W pierwszej czwórce najpopularniejszych ogólniaków jest jeszcze VII LO, gdzie złożono 567 podań i na jedno miejsce przypada 3,12 chętnych.

Szturmowane krakowskie technika. Jak co roku liderem jest Technikum Łączności

Z kolei pierwsza dziesiątka najbardziej obleganych techników jak dotąd wygląda następująco:

  • Technikum Łączności nr 14: liczba miejsc - 286 / podań - 655 / kandydatów na jedno miejsce - 2,29
  • Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9: 134 / 266 / 1,99
  • Technikum Elektryczno- Elektroniczne nr 7: 184 / 327 / 1,78
  • Technikum Poligraficzno-Medialne nr 20: 140 / 194 / 1,39
  • Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4: 192 / 229 / 1,19
  • Technikum Komunikacyjne nr 25: 240 / 269 / 1,12
  • Technikum Ekonomiczno-Handlowe nr 5: 224 / 246 / 1,10
  • Technikum Gastronomiczne nr 11: 180 / 188 / 1,04
  • Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Zespole Szkół Chemicznych: 60 / 56 / 0,93
  • Technikum Mechaniczne nr 15: 196 / 170 / 0,87.

Klasy marzeń, profesje przyszłości

Powyższe dane mówią o tym, ilu przypada chętnych na jedno miejsce w danej szkole. A dokładniej, czego młodzi ludzie najbardziej chcieliby się uczyć i jaką karierę zrobić, pokazują statystki dotyczące najbardziej szturmowanych klas. Obecnie najbardziej obleganą w rekrutacji 2022 klasą jest ta, w której będą się kształcić technicy programiści, w Technikum Łączności nr 14. Na jedno miejsce przypada w niej 11,37 złożonych podań. Pierwszą dziesiątkę klas, w których o jedno miejsce bije się najwięcej kandydatów, prezentujemy na slajdach w naszej GALERII.

Wkrótce będzie można jeszcze zmienić wniosek

Niedługo kandydaci będą uzupełniać swoje podania o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty (te wyniki poznają 1 lipca). Do 12 lipca, wiedząc, jak poszedł im egzamin, młodzi ludzie mogą jeszcze zmienić w podaniach wskazywane szkoły, do których chcieliby się dostać, albo składać zupełnie nowe wnioski - dostosowując swoje marzenia do realnych możliwości.

Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia nastąpi 19 lipca. Do 25 lipca będzie czas na potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły, a 26 lipca zostaną ogłoszone listy przyjętych i nieprzyjętych.

- Kandydaci, którzy nie zostaną przyjęci w postępowaniu rekrutacyjnym, kończącym się 26 lipca, będą mogli wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, prowadzonej przez szkoły, które nadal będą dysponować wolnymi miejscami. Przyjęcie większej liczby kandydatów, czego rezultatem będzie większa niż planowano liczba oddziałów klas pierwszych, zaakceptowane zostanie przez organ prowadzący w aneksach do arkuszy organizacyjnych szkół na rok szkolny 2022/2023 - przekazuje Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego krakowskiego magistratu.

FLESZ - Ceny samochodów mocno w górę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto