Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Radni apelują do Zarządu oraz Sejmiku Województwa o utrzymanie w mocy aktualnej uchwały antysmogowej

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas
Grupa radnych miejskich skierowała do Zarządu Województwa i do Sejmiku Województwa rezolucję, w której apelują o utrzymanie w mocy obowiązujących zapisów uchwały antysmogowej. - Przesunięcie terminu likwidacji kotłów bezklasowych tzw. kopciuchów o rok, zmniejszy zainteresowanie Małopolan ich wymianą - piszą radni.

Treść rezolucji:

"Rada Miasta Krakowa apeluje do Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego o utrzymanie w mocy aktualnych zapisów uchwały nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Uchwała ta poprzedzona była trudnymi konsultacjami i jest wynikiem społecznego kompromisu. Umówiliśmy się wtedy, że w trosce o zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu wszyscy podejmiemy starania, by poprawić jakość powietrza w Małopolsce i Krakowie.

Kraków i jego mieszkańcy przez prawie 10 lat likwidowali nieekologiczne źródła ciepła. Jakość powietrza w dużym stopniu związana jest jednak z trudnym położeniem geograficznym naszego miasta -zanieczyszczenia napływające z sąsiednich gmin mają wpływ na czystość powietrza w Krakowie. Jedynym rozwiązaniem, by nie zniweczyć wielu lat starań mieszkańców, aktywistów, samorządowców oraz organizacji społecznych w walce o czyste powietrze, jest utrzymanie w mocy obecnych zapisów uchwały i skrupulatne ich przestrzeganie.

Przesunięcie terminu likwidacji kotłów bezklasowych o rok, jak proponuje w konsultacjach Zarząd Województwa Małopolskiego, jedynie zmniejszy zainteresowanie mieszkańców Małopolski wymianą kotłów bezklasowych, a to będzie miało bezpośredni wpływ na jakość powietrza w Małopolsce i Krakowie".

-Uważam, że te 6 lat było odpowiednim czasem by przygotować skuteczny program dopłat i zadbać o wymianę pieców w małopolskich gminach. Na Śląsku ten zakaz używania kopciuchów obowiązuje od tego roku, czyli małopolska nie byłaby pierwszym województwem. Nie bardzo rozumiem też argumentacji związanej z bezpieczeństwem energetycznym i kryzysem. Oczywiście jest takie ryzyko, ale między zdaniami można to odczytywać jako ciche przyzwolenie na to, że jak nie będzie węgla to będzie można w tym kopciuchu palić cokolwiek - zaznacza radny Łukasz Sęk i dodaje: - Dużo lepszym rozwiązaniem moim zdaniem byłyby dopłaty do tych pieców nowszej generacji.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, który jest inicjatorem rezolucji uważa, że odsuwanie w czasie obowiązywania uchwały antysmogowej może sprawić, że będzie ona odsuwana bez końca.

-Podobnie było z uchwałą krajobrazową. Też były osoby, które mówiły, że covid itd. Powiedzieliśmy nie, bo jak raz przesuniemy to będziemy dalej przesuwać, ale jesteśmy skłonni do nowelizacji i usuwania ewentualnych błędów. Proponuję, żebyśmy bardziej w tym kierunku szli - zaznacza Komarewicz.

Uważa też, że argumenty dotyczące kryzysu energetycznego to nie są argumenty za odsunięciem obowiązywania uchwały o rok.
- Co ma do tego kryzys węglowy? My nie mówimy, żeby likwidować całkowicie palenie węglem tylko mówimy o tych którzy zanieczyszczają w sposób makabryczny powietrze w Małopolsce. Zdajemy sobie sprawę, że w tej chwili jest węgiel i jest potrzebny do momentu kiedy nie zaczniemy inwestować w inne źródła energii. Ale póki co nie widzę żebyśmy inwestowali - tłumaczy Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Czy Polsce grozi blackout? Zapytaliśmy ekspertów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto