Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Radio Wolna Europa nadaje z Teatru Nowego Proxima

Anna Piątkowska
Janusz Marchwiński, opozycjonista, aktywista społeczny i dziennikarz monachijskiej redakcji Radia Wolna Europa opowie na Scenie Berlin swoją emigracyjną historię
Janusz Marchwiński, opozycjonista, aktywista społeczny i dziennikarz monachijskiej redakcji Radia Wolna Europa opowie na Scenie Berlin swoją emigracyjną historię Andrzej Banas
Spektakle, koncerty, konferencje – tak Kraków upamiętni 70-lecie Polskiej Rozgłośni Radia Wolna Europa, jednej z najważniejszych instytucji, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

FLESZ - Matura 2022 startuje już 4 maja

od 16 lat

3 maja 2022 roku mija 70 lat od inauguracji jednej z najważniejszych instytucji, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 roku: Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Fundacja „Gospodarstwo Teatralne” i Teatr Nowy Proxima serią wydarzeń pragną przypomnieć historię RWE a przede wszystkim ludzi związanych z rozgłośnią.

Jubileuszowe wydarzenia rozpoczął w majówkę recital artysty Piwnicy Pod Baranami Leszka Wójtowicza „Ważne dwa słowa”, kolejne wydarzenia zaplanowano na maj i czerwiec.

14 maja na autobiograficzny spektakl „Tu Wolna Europa” zaprosi Teatr Nowy Proxima. Janusz Marchwiński, opozycjonista, aktywista społeczny i dziennikarz monachijskiej redakcji Radia Wolna Europa opowie na Scenie Berlin swoją emigracyjną historię.
„Marchwiński wprowadza widzów za kulisy Radia Wolna Europa, pozwalając na chwilę choć poznać to pełne wyjątkowo oryginalnych postaci miejsce”- zapowiada Teatr Nowy Proxima.

W czerwcu (11.06) także na Scenie Berlin rozbrzmiewać będą songi Jacka Kaczmarskiego, które ułożą się w historię Polski według legendarnego barda, odbędzie się także prapremiara sztuki Zygmunta Jabłońskiego „Sprawa butów”. A na zakończenie jubileuszowego programu zaplanowano konferencję „Wartość wolnego słowa”.

W skierowanym do kraju dnia 3 maja 1952 roku przemówieniu, Jan Nowak-Jeziorański powiedział: „Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się na świecie, którą sowiecki reżym chce ukryć by zabić w was resztki nadziei… Będziemy mówili głośno to czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć nie może, bo ma knebel na ustach… Oby ta nowa radiostacja stała się zapowiedzią ratunku i wybawienia, którego z upragnieniem wyczekuje naród polski. Oby głosy wolnych Polaków, które dziś po raz pierwszy rozlegną się z nowych anten Radia Wolnej Europy mogły kiedyś rozbrzmiewać z anten wolnej Warszawy”.

W 2002 roku Rada Miasta Krakowa przyznała Janowi Nowakowi- Jeziorańskiemu Honorowe Obywatelstwo. Honorowy doktorat przyznał mu Uniwersytet Jagielloński. Od 2007 roku Plac Kolejowy w Krakowie nosi nazwę Plac Jana Nowaka- Jeziorańskiego. Na cmentarzu Rakowickim spoczywa jego żona, Jadwiga Jeziorańska (z domu Wolska), zmarła w 2001 roku. Na tym samym cmentarzu w rodzinnym grobowcu spoczywa Zygmunt Michałowski, następca Nowaka na stanowisku dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1976 –1982, rodowity krakowianin, który po powrocie do Polski aż do śmierci mieszkał w mieszkaniu swojej matki przy placu Sikorskiego 3.

Członków zespołu RWE lub osób współpracujących z Rozgłośnią pochodzących z Krakowa jest dużo więcej. Wszyscy oni zasługują na naszą pamięć. Siedemdziesiąta rocznica jest najlepszą okazją by o nich przypomnieć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Radio Wolna Europa nadaje z Teatru Nowego Proxima - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto