Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: przybywa stojaków niezgody

Marcin Warszawski
Stojaki rowerowe na ulicy Węgierskiej – tuż przy wjeździe w ul. Limanowskiego
Stojaki rowerowe na ulicy Węgierskiej – tuż przy wjeździe w ul. Limanowskiego Anna Kaczmarz
Parkingi rowerowe w rejonie skrzyżowań budzą emocje. Policja uspokaja, że są one zgodne z prawem. Krakowscy urzędnicy zapewniają, że nowa inicjatywa ma poprawić bezpieczeństwo pieszych, ale coraz więcej osób ma co do tego wątpliwości.

– Stojaki rowerowe instalowane na jezdni znacząco utrudniają dostrzeżenie przez kierowców na przejściu dzieci oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – uważa Krzysztof Kwarciak, radny Dzielnicy VII Zwierzyniec.
Zauważa on, że wysokość przeciętnego roweru to około 110 cm, czyli dla wszystkich osób niższego wzrostu te instalacje stanowią poważne zagrożenie.

– Zresztą dla pieszych nieco wyższych też mogą być niebezpiecznie, bo łatwo ich nie zauważyć – zaznacza Kwarciak. Wśród jego sugestii jest zastąpienie stojaków tzw. szykanami, czyli niewielkimi betonowymi bloczkami, które uniemożliwiałyby parkowanie w rejonie przejść dla pieszych.

– Moim zdaniem urzędnikom z ZIKiT-u po raz kolejny zabrakło wyobraźni. A konsekwencje tego mogą być tragiczne – ostro komentuje radny Kwarciak.

Do naszej redakcji wpłynęło kilkanaście listów w podobnym tonie. – Na ul. Lelewela został zamontowany stojak, który utrudnia przejazd szerszym samochodom, np. dostawczym – wskazuje pan Maciej. Zauważa, że problem pojawia się, gdy na przykład rowerzysta przypnie swój jednoślad tak, że koło wystaje na jezdnię.

Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przyznają, że stojaki montowane na jezdni to pewna nowość, jednak takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w całej Europie.

– Przez zaparkowane rowery mimo wszystko widać zdecydowanie więcej niż przez zaparkowany samochód – zwraca uwagę Marcin Wójcik, oficer rowerowy w ZIKiT.

O opinię w sprawie budzących emocje stojaków montowanych na jezdni zwróciliśmy się do zastępcy naczelnika Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

– Takie rozwiązanie jest całkowicie zgodne z prawem i zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo w rejonie skrzyżowań – podkreśla asp. szt. Witold Norek, wiceszef krakowskiej drogówki. Jednocześnie zapewnia, że jeśli na stojak w którejkolwiek z lokalizacji wpłynie wiele skarg, to policja będzie konsultować z krakowskimi urzędnikami jego ewentualne przeniesienie.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto