Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przy ul. Grzegórzeckiej inwestor planuje bloki [ZDJĘCIA]

Piotr Rąpalski
Na terenie przy Grzegórzeckiej mają stanąc bloki, a dawną fabrykę Peterseima czeka przebudowa
Na terenie przy Grzegórzeckiej mają stanąc bloki, a dawną fabrykę Peterseima czeka przebudowa Fot. google MAPS\Bogdan Nowak
Przy ul. Grzegórzeckiej inwestor planuje bloki. Przebudowana ma zostać też fabryka Peterseima. Mieszkańcy boją się, że inwestycje spowodują większe korki, w tym na rondzie Grzegórzeckim.

Nowa zabudowa mieszkaniowa ma powstać tuż przy stosunkowo wąskiej ul. Grzegórzeckiej, nieopodal ruchliwego ronda. Wyburzane są tam właśnie stare budynki usługowe i magazyny. Rozbiórka obejmie też kamienicę znajdującą się przy ulicy, z której wyprowadzili się już lokatorzy i sklepy. Z kolei przebudowa czeka dawną fabrykę Peterseima stojącą po sąsiedzku, przy alei Powstania Warszawskiego. Inwestor zapowiadał, że zabytek zamieni się w hotel, restauracje, sklepy lub salon samochodowy, ale planów tych nie chce sprecyzować.

Decyzje budowlane zostały już wydane przez urzędników, ale mieszkańcy pytają jak nowa zabudowa wpłynie na życie w tej okolicy. Obawiają się zwiększenia korków oraz o to, że prace budowlane spowodują osuszenie terenu, degradację roślinności, a nawet zawalenie sąsiednich kamienic, w których mieszkają. Magistrat nie uregulował kwestii zagospodarowania tego rejonu Krakowa planem miejscowym.

W ostatnich latach sporo wybudowano w okolicy ronda. Powstało potężne osiedle Wiślane Tarasy między rzeką, a wieżowcem Błękitek, a kolejne bloki budowane są w rejonie Galerii Kazimierz. Przy al. Powstania Warszawskiego właśnie otwarto wielki biurowiec ABB, rozbudował się krakowski sąd, a urząd marszałkowski planuje budowę swojej nowej siedziby obok ronda, od strony alei Pokoju. Naprzeciwko stanął niedawno biurowiec Buma.

Teraz okazuje się, że kolejne bloki mają wyrosnąć przy ulicy Grzegórzeckiej. A przypomnijmy, że w tym miejscu ma ona tylko po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Separatorami wydzielono tam torowisko.

- Burzą rudery i słusznie, ale nowe bloki w tym miejscu? Przecież jak ich mieszkańcy wyjadą na Grzegórzecką to będzie katastrofa, tam już tworzą się korki, podobnie jak na samym rondzie i alei Powstania Warszawskiego - mówi Michał Ptak, mieszkaniec ulicy Rzeźniczej. Przypomina, że miasto rozważało kiedyś, aby rondo było dwupoziomowe. Wtedy mogłoby przyjąć większy ruch, jak to się dzieje na rondzie Mogilskim. Ale urzędnicy stwierdzili, że nie ma miejsca na takie rozwiązanie i rondo przebudowali pozostawiając tylko jeden poziom.

Wyjazd z nowego osiedla może zostać wytyczony nie tylko na ulicę Grzegórzecką, ale też do wąziutkiej ul. Żółkiewskiego. Ta jednak do przyjęcia dużego ruchu zupełnie się nie nadaje.

Zapytaliśmy dewelopera, firmę Orion Investment, o szczegóły inwestycji, ale odpowiedzi nam nie udzielono. Urzędnicy również nie potrafili podać parametrów planowanej zabudowy.

Większy ruch samochodów w ten rejon Krakowa może też ściągnąć zabytkowa fabryka Peterseima, po przebudowie.

Powstała w 1899 r. na potrzeby Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Fabryki Maszyn i Odlewarni Marcina Peterseima, produkującej sprzęt rolniczy. W 1928 roku rozpoczęto tam produkcję pasty do obuwia Erdal. Fabryka jako Spółdzielnia Pracy Erdal działała do 2006 roku. Sprzedała budynki irlandzkiemu inwestorowi, który planował ich przebudowę na lofty. Nic z tego nie wyszło. Był też pomysł, aby to tu powstało muzeum sztuki współczesnej MOCAK, ale ostatecznie otwarto je w dawnej fabryce Schindlera na Zabłociu. Później teren zmieniał właścicieli, którzy przekazywali sobie prawo do użytkowania wieczystego nadanego przez gminę do 2034 roku. To formalnie teren miasta.

Dziś jest w użytkowaniu firmy IMS Budownictwo, a w budynkach działa m.in. punkt wymiany opon i komis meblarski.

W 2015 r. firma IMS przyznała, że rozważa stworzenie tam hotelu, restauracji, sklepów lub salonu samochodowego. Później temat ucichł, ale w 2016 roku gmina wydała decyzje o warunkach zabudowy dotyczące przebudowy dawnej fabryki.

Poprosiliśmy wczoraj IMS o sprecyzowanie ich zamiarów co do tego terenu, ale również nie chciano nam udzielić informacji. - Nic nie jest jeszcze pewne - przekazano nam w sekretariacie firmy. Ale deweloper do inwestycji się szykuje.

- Dostaliśmy już list od IMS, że niebawem nasza umowa najmu zostanie rozwiązana - mówi nam jeden z dzierżawców lokali w dawnej fabryce, który woli pozostać anonimowy. - Nie wiem dokładnie co właściciel planuje, ale wiem, że mieszkańcy pobliskiej ulicy Żółkiewskiego protestują przeciwko budowie parkingu podziemnego. Uważają, że to może naruszyć konstrukcję ich kamienic, które nie są podpiwniczone - opowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Przy ul. Grzegórzeckiej inwestor planuje bloki [ZDJĘCIA] - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto