Kraków. Przez budowę Trasy Łagiewnickiej 91-letnia pani Janina z Ruczaju straciła dostęp do wody [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Ponad 90-letnia pani Janina czerpała wodę z ulicznego zdroju. Został jednak zlikwidowany z powodu budowy Trasy Łagiewnickiej.
Ponad 90-letnia pani Janina czerpała wodę z ulicznego zdroju. Został jednak zlikwidowany z powodu budowy Trasy Łagiewnickiej. Piotr Tymczak
Trasa Łagiewnicka powstaje m.in. w rejonie ul. Zbrojarzy. Tam w starym, drewnianym domu mieszka ponad 90-letnia pani Janina. Od lat korzystała z pobliskiego ulicznego zdroju przy ul. Turonia. To źródło wody zostało jednak zlikwidowane z powodu budowy nowej drogi. Teraz 91-letnia kobieta może jedynie liczyć na pomoc bliskich i życzliwych osób, które doniosą albo dowiozą jej wodę.

Od początku tego roku nie mam dostępu do wody. Z powodu budowy drogi zlikwidowano pobliski zdrój. Wcześniej miałam przy domu studnię, ale wyschła. Teraz pomaga mi siostra i bliscy. Ostatnio ktoś też postawił butelki wody pod drzwiami. Chciałam bardzo podziękować, ale nie wiem komu, bo nikt nie zostawił żadnej kartki z informacją

- mówi pani Janina.

Jej siostra, pani Stanisława ma 88 lat. Opiekuje się panią Janiną, która jest schorowana. Stara się odwiedzać siostrę każdego dnia. Wspomina, że wcześniej korzystano z przydomowej studni, ale w latach 80. ubiegłego stulecia zaczęło brakować w niej wody. Był jednak pobliski zdrój wodociągowy, położony w odległości ok. 50 metrów od domu pani Janiny. Początkowo starsza kobieta sama przynosiła z niego wodę do domu.

- Później, kiedy już nie miała sił, zaczęli jej pomagać sąsiedzi. Sąsiad dowoził co jakiś czas wodę na wózku - opowiada pani Stanisława. - Przed laty siostra nie myślała o przyłączeniu do sieci wodociągowej. To są koszty, na które nie stać emerytki. Poza tym mówiło się, że dom może pójść do wyburzenia z powodu budowy Trasy Łagiewnickiej - dodaje.

Ostatecznie stary, drewniany dom pozostał, a szeroka droga będzie przebiegać w jego sąsiedztwie.

Pani Stanisława przyznaje, że problemy zaczęły się na początku tego roku. - 6 stycznia, w Trzech Króli przyszłam do siostry i powiedziała mi, że nie ma wody. Poszłam do zdroju, próbowałam napompować wodę, ale nic nie poleciało. Okazało się, że zdrój został odłączony, a niedługo później zlikwidowany, bowiem stał w miejscu, kolidującym z przebiegiem drogi. Siostra została więc bez dostępu do wody. W plastikowych butelkach przynosi ją cioteczna wnuczka, też nieraz pomogę, jak mogę, na ile mam sił w tym wieku - mówi pani Stanisława.

W miejskiej spółce Trasa Łagiewnicka, odpowiedzialnej za budowę nowej drogi, przyznają, że zdrój został zlikwidowany. - Było to związane z przełożeniem sieci wodociągowych w ramach inwestycji. Wszystko odbyło się na podstawie zatwierdzonego projektu - zaznacza Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Pani Stanisława przyznaje, że jej siostra nawet teraz nie zastanawia się nad przyłączeniem domu do sieci. - Ze względu na koszty i czas oczekiwania. A woda potrzebna jest siostrze każdego dnia - podkreśla.

Zapytaliśmy w spółce Wodociągi Miasta Krakowa, jakie są możliwości pomocy w tej sytuacji. - Stary wyeksploatowany zdrój uliczny przy ulicy Turonia został zdemontowany w ramach prac związanych z budowaną w sąsiedztwie Trasą Łagiewnicką. Spółka po dokonaniu uzgodnień z zainteresowaną osobą, zapewniła jej dowóz wody w oczekiwanych sekwencjach czasowych oraz potrzebnej ilości. Po zrealizowaniu niezbędnych prac przepięciowych na sieci wodociągowej, zdrój uliczny przy ulicy Turonia zostanie odtworzony - informuje Robert Żurek, rzecznik prasowy Wodociągów Miasta Krakowa.

W spółce Trasa Łagiewnicka przyznają, że są techniczne możliwości przywrócenia zdroju. - Jest to możliwe do wykonania po uzgodnieniach z wodociągami - zaznacza Krzysztof Migdał.

Natomiast w rejonie ul. Zbrojarzy praca wre. W pobliżu drewnianego domu pani Janiny budują szeroką drogę i jeden z tuneli Trasy Łagiewnickiej. Roboty powodują duże utrudnienia dla okolicznych mieszkańców. Wąskimi uliczkami jeżdżą ciężarówki, nie brak kurzu i błota. Miejscami trzeba chodzić po prowizorycznych traktach dla pieszych.

Okoliczni mieszkańcy muszą się liczyć z tym, że taki krajobraz będą mieć za oknami jeszcze przez kilka miesięcy. Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km, która powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej ma być gotowa do końca 2021 r.

W ramach przedsięwzięcia powstaje w sumie sześć tuneli: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), na terenie Białych Mórz między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ok. 700 metrów), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

W rejonie Ruczaju budowana jest też m.in. kładka pieszo-rowerowa nad Trasą Łagiewnicką. Obiekt połączy ulice Ruczaj i Pszczelną. Konstrukcja kładki jest stalowa, a podłoże dla pieszych i rowerzystów będzie wykonane z żelbetu. Obiekt zostanie oddany do użytku wraz z całą Trasą Łagiewnicką do końca 2021 roku.

Kładka powstaje w miejscu skrzyżowania ul. Ruczaj i Pszczelnej. Tam wyznaczono jeden z węzłów w ramach Trasy Łagiewnickiej. Przy obu ulicach jest dużo nowych osiedli. Konsultacje z mieszkańcami wykazały, że potrzebne jest nowe skomunikowanie tych rejonów. Stąd powstała koncepcja kładki dla pieszych i rowerzystów.

Częścią inwestycji jest też budowa linii tramwajowej z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej.

Koszt całego przedsięwzięcia to 803,5 mln zł, a ze spłatą kredytu - ok. 1,2 mld zł.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przez budowę Trasy Łagiewnickiej 91-letnia pani Janina z Ruczaju straciła dostęp do wody [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie