Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przejmujące rzeźby chłopców zostają w kamieniołomie Libana!

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Zapadła decyzja, że artystyczna instalacja "Apocalypto" autorstwa rzeźbiarza Tomasza Górnickiego pozostanie na stałe w podgórskim kamieniołomie Libana. Chodzi o postaci dzieci, które pojawiły się niedawno na stojących tam rdzewiejących konstrukcjach. Wzbudziły ogromne zainteresowanie i aplauz krakowian. Autor wtedy informował, że rzeźby przedstawiają jego dwóch synów, wyjaśniał, jakie jest przesłanie tej instalacji, a jednocześnie wyznawał, że ma nadzieję, iż figury pozostaną w tym miejscu jak najdłużej. Tak właśnie będzie.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który jest zarządcą tego terenu, początkowo nie miał pojęcia, skąd rzeźby się tam wzięły. Zresztą było to zagadką dla wszystkich. Tomasz Górnicki - znany ze sztuki partyzanckiej w przestrzeni publicznej - montuje bowiem swoje rzeźby bez ostrzeżenia, a do tego była to jego pierwsza nielegalna instalacja w Krakowie.

Gdy tajemnica się już wyjaśniła, ZZM skontaktował się z Tomaszem Górnickim. - Artysta przekazał nam informacje, że bardzo zależy mu na tym, aby rzeźby stały w tym miejscu jak najdłużej - relacjonuje teraz Aleksandra Mikolaszek z ZZM. - Biorąc pod uwagę ideę zaprezentowaną przez artystę, Zarząd Zieleni Miejskiej podjął decyzję w sprawie ich pozostawienia.

By upewnić się w kwestii bezpieczeństwa, pracownicy ZZM pojechali na miejsce i sprawdzili sposób montażu rzeźb. Z kolei artysta zadeklarował, że w razie potrzeby poprawi mocowanie figur. Tak też się stało. - Pan Tomasz Górnicki wzmocnił ich mocowanie według wskazań naszych pracowników i rzeźby w tym miejscu na chwilę obecną zostaną - przekazuje Aleksandra Mikolaszek.

Dopytywaliśmy się jeszcze, czy również po planowanej i projektowanej rewitalizacji kamieniołomu znajdziemy w nim tę instalację artystyczną. Przedstawicielka ZZM odpowiada, że jest to kwestią otwartą, a "decyzje w tej sprawie będą zapadały w późniejszym terminie".

Przypomnijmy: Tomasz Górnicki to rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego społecznie zaangażowane dzieła pojawiają się znienacka. W ciągu kilku ostatnich lat artysta umieścił różne swoje prace w miastach w Polsce, Niemczech, Islandii, Francji i Grecji. O niektórych można przeczytać w książce "nie ma" Mariusza Szczygła, został bowiem jednym z jej bohaterów. Od roku mieszka w Krakowie. "Apocalypto" jest jego pierwszą nielegalną instalacją w naszym mieście.

- W moich miejskich realizacjach działam bez pozwolenia, często udając służby miejskie. Fascynują mnie miejsca zniszczone, opuszczone i samotne, widzę je jako odzwierciedlenie kondycji człowieka - tłumaczył nam Tomasz Górnicki.

Jego najnowsza, krakowska instalacja to figury nagiego chłopca stojącego na krawędzi poprzemysłowej konstrukcji i patrzącego w dół, a także dziecka otulonego chustą. Sam autor tak napisał o projekcie pt. "Apocalypto":

"Instalacja zrodziła się z lęku, którego doświadczam w obliczu rzeczywistości kryzysu ekologicznego, cywilizacyjnego i kulturowego.
Martwię się o przyszłość moich synów, biorąc za kontekst przeszłość kamieniołomu Libana, nazistowskiego karnego obozu pracy przy Konzentrationslager Plaszow.

Pytam o zasadność stwierdzenia „Nigdy więcej” w obliczu historii Srebrenicy, Rwandy, Kambodży, Syrii i innych.

Zadaję sobie pytanie, jak ja i moja rodzina poradzilibyśmy sobie w rzeczywistości przemocy. Do czego doprowadziłby nas instynkt przetrwania? Kiedy patrzę na swoje dzieci, w ich drobnych ciałach widzę siłę, w oczach determinację. Chcę wspierać i wzmacniać to, co od urodzenia w nich jest, niczego nie zabrać, zepsuć. Próbuję przewidywać i budować w nich odporność oraz umiejętności adaptacji do niepewnego jutra."

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przejmujące rzeźby chłopców zostają w kamieniołomie Libana! - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto