Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przebudowa ulicy Krupniczej - niby blisko końca, a postępów nie widać

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Ulica Krupnicza ma się zmienić w reprezentacyjny deptak. Na początku października cieszyliśmy się widokiem zaawansowania prac przy układaniu kostki brukowej. A pod koniec listopada... obrazki są takie same. Tylko, że jest bardziej mokro. Ułożoną kostkę trzeba było zerwać, poprawić i stąd wydłużenie prac. Ale efekt ma być w grudniu!

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

"Ulica Krupnicza, na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego, zmienia swoje oblicze. Teraz odbywa się układanie kostki brukowej oraz wykonywanie podłoża strukturalnego wraz z systemem napowietrzającym pod nasadzenia drzew. Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, nową ulicą będziemy spacerować w drugiej połowie grudnia" - zapowiadają urzędnicy.

Wodociągi Miasta Krakowa przeprowadziły budowę i przebudowę sieci wodociągowej na odcinku 278 metrów. To zadanie wykonano w uzgodnionym wcześniej terminie, czyli od 4 kwietnia do 31 maja. MPEC natomiast zakończył budowę głównego ciepłociągu, tworząc przyłącza do konkretnych budynków. Szereg budynków dostaje teraz ciepło sieciowe zamiast ogrzewania gazowego. Jednym z beneficjentów tego przyłączenia jest Teatr Bagatela.

W związku z intensywnymi pracami pod ziemią, niezbędne było przeprowadzenie badań archeologicznych, co wpłynęło na czas trwania rewitalizacji ul. Krupniczej.

Obecnie wykonywana jest podbudowa (zgodnie z nadzorem projektanta) oraz trwa układanie kostki brukowej. Wykonywane jest także podłoże strukturalne wraz z systemem napowietrzającym pod nasadzenia drzew.

Zgodnie z zawartym aneksem do umowy z wykonawcą, zakończenie terminu realizacji przewidziane jest na 21 grudnia 2022 r. Wykonawca informuje jednak, że istnieje ryzyko związane z niedotrzymaniem tego terminu.
Na opóźnienia w realizacji rewitalizacji ulicy miało wpływ kilka elementów, w tym:

  • prace związane z przebudową infrastruktury technicznej nieujętej w projekcie rewitalizacji ulicy, tj. przebudowa sieci gazowej i elektroenergetycznej, obu wraz z przyłączami
  • prace archeologiczne trwające sześć tygodni, które całkowicie uniemożliwiły realizację robót budowlanych
  • nieuzyskanie właściwej nośności podbudowy po wykonaniu jej zgodnie z projektem i konieczność wprowadzenia zmian przez projektanta drogowego w trybie nadzoru autorskiego (stabilizacja oraz dwie warstwy georusztu). Wprowadzone rozwiązanie zamienne pozwoliło na uzyskanie wymaganych nośności, ale przyczyniło się do wydłużenia czasu realizacji prac.

– Kiedy wprowadziliśmy wykonawcę do realizacji tego zadania, okazało się, że Wojewódzki Konserwator Zabytków, zgodnie z przepisami, nakazał wykonanie bardzo szczegółowych badań. Te badania nie byłyby konieczne, gdybyśmy tylko odtwarzali nawierzchnię, ponieważ wtedy sięgalibyśmy w głąb jedynie ok. 80 cm. Natomiast przy budowie zbiorników i studni dochodzimy do 3 metrów głębokości. Zatem badania archeologiczne musiały zostać wykonane – mówi Jerzy Marcinko, wiceprezes zarządu MPEC.

– W dodatku prace archeologiczne były realizowane ręcznie, ponieważ nie było możliwości prowadzenia działań mechanicznych. Dodatkowo dostaliśmy zalecenie, żeby odzyskiwać czarną kostkę bazaltową, która będzie w 20 proc. budowlana. Kiedy to zadanie zmierzało do końca, dwa podmioty gospodarcze: zakłady gazownicze i energetyczne uzyskały pozwolenia konserwatorskie na zmianę swoich sieci. Po raz kolejny nastąpiło uzasadnione wydłużenie okresu, tak naprawdę rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych – dodaje Jerzy Marcinko.

Prace archeologiczne na przebudowywanym odcinku ulicy Krupniczej zostały zakończone. Obecnie prowadzony jest wyłącznie nadzór archeologiczny przy pracach budowlanych. Roboty związane z przebudową podziemnej infrastruktury technicznej również zostały zakończone, z wyjątkiem wykonania przyłączy rur spustowych odprowadzających wody opadowe z dachów kamienic do kanalizacji. Zamontowano także zbiorniki retencyjne.

Idea projektu opiera się na koncepcji ulicy typu woonerf, czyli ulicy z uspokojonym ruchem, na której priorytetem jest bezpieczeństwo pieszych, przy jednoczesnym zachowaniu komunikacji samochodowej. Cel ten możliwy jest do osiągnięcia poprzez utworzenie wspólnej przestrzeni dla wszystkich użytkowników (rezygnacja z podziału na jezdnię i chodniki) oraz wprowadzenia mebli miejskich wraz z zielenią. Po kilku latach starań wielu osób, w tym mieszkańców, głosujących za zazielenieniem ulicy Krupniczej w ramach budżetu obywatelskiego, jest już naprawdę blisko do tego, aby marzenia krakowian stały się rzeczywistością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przebudowa ulicy Krupniczej - niby blisko końca, a postępów nie widać - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto