Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protestują przeciw igrzyskom europejskim. Apelują o przeznaczenie pieniędzy na pomoc dla uchodźców

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Przedstawiciele komitetu Mieszkańcy Przeciw Igrzyskom manifestowali przed krakowskim magistratem apelując do władz Krakowa o wycofanie się z organizacji III Igrzysk Europejskich 2023 w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i potrzeby pomocy niezbędnej osobom uchodzącym przed wojną.
Przedstawiciele komitetu Mieszkańcy Przeciw Igrzyskom manifestowali przed krakowskim magistratem apelując do władz Krakowa o wycofanie się z organizacji III Igrzysk Europejskich 2023 w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i potrzeby pomocy niezbędnej osobom uchodzącym przed wojną. Piotr Tymczak
Przedstawiciele komitetu Mieszkańcy Przeciw Igrzyskom manifestowali przed krakowskim magistratem apelując do władz Krakowa o wycofanie się z organizacji III Igrzysk Europejskich 2023 w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i potrzeby pomocy niezbędnej osobom uchodzącym przed wojną.

FLESZ - Polacy jednoczą się w słusznej sprawie

od 16 lat

- Apelujemy do prezydenta Jacka Majchrowskiego o wycofanie gminy Kraków z igrzysk europejskich w 2023 roku. Gwarancje finansowe dotyczące igrzysk nie zostały w pełni potwierdzone, nie zdążymy z wszystkimi inwestycjami planowanymi na igrzyska, nie chcemy, by stały się festiwalem wyborczym organizowanym kosztem mieszkańców. Teraz dochodzi do tego jeszcze jeden najważniejszy argument związany z sytuacją na Ukrainie. Bardzo stanowczo sprzeciwiamy się agresji Rosji, bardzo brutalnym metodom działania reżimu Władimira Putina - mówiła Anna Malita-Król z Akcji Ratunkowej dla Krakowa, pełnomocniczka Komitetu Mieszkańcy Przeciw Igrzyskom.

- Nie chcemy igrzysk, których poprzedni gospodarz, czyli Białoruś reprezentuje reżim autorytarny i sojusznika Rosji. Apelujemy o przekazanie środków budżetowych planowanych na igrzyska na pomoc w Krakowie osobom z terenów ogarniętych działaniami wojennymi - dodała Anna Malita-Król.

Radny Łukasz Maślona z klubu "Kraków dla Mieszkańców" w Radzie Miasta Krakowa podkreślił: - W sprawie rezygnacji z igrzysk apelowaliśmy już praktycznie do wszystkich: do prezydenta Krakowa, radnych, marszałka Małopolski, posłanek i posłów, a teraz apelujemy do senatorów, bowiem w Senacie w najbliższych dniach będzie głosowanie nad nowelizacją specustawy w sprawie organizacji igrzysk. Po jej przyjęciu miliard złotych z publicznych pieniędzy ma być przeznaczony na organizację festynu wyborczego, jakim de facto będą igrzyska europejskie. Mamy teraz kolejny, najważniejszy argument za tym, by nie organizować igrzysk. Wojna na Ukrainie powoduje, że Polska będzie musiała się nastawić na dużą pomoc dla naszych braci i sióstr ze wschodu.

Przypomnijmy, że 24 lutego Sejm przegłosował nowelizację ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku w Krakowie i Małopolsce. Wprowadzono w niej zapis o maksymalnym limicie wydatków na igrzyska z budżetu państwa w kwocie 960 mln zł. 500 mln zł z tej kwoty ma zostać przeznaczone na inwestycje w Krakowie (m.in. modernizację stadionu Wisły, remonty dróg i torowisk).

- Widząc ogrom zaangażowania Krakowa w pomoc uchodźcom nie wyobrażam sobie, by równocześnie przygotowywać inwestycje związane z igrzyskami, rozkopać całe miasto i przebudowywać ulice, by zdążyć z tym do maja przyszłego roku. To są inwestycje potrzebne, ale teraz nie jest to priorytet - dodał radny Łukasz Maślona.

Posłanka Daria Gosek-Popiołek z Partii Razem powiedziała: - Widzimy niesamowitą skalę wsparcia ze strony krakowian i krakowianek. Ale potrzebujemy systemowych rozwiązań, zapewnienia uchodźcom dostępu do szkół, przedszkoli, transportu, zapewnienia zakwaterowania, otworzenia rynku pracy. Potrzebne są na to konkretne środki. To jest ważniejsze, niż wyprodukowanie smyczek, maskotek czy innych gadżetów na igrzyska europejskie. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że obecnie infrastruktura sportowa jest wykorzystywana na potrzeby uchodźców. W obiektach sportowych organizowane są tymczasowe noclegi, powstają w nich hale magazynowe, zbiórki rzeczy.

Jakub Palacz z Partii Zieloni zaznaczył: - Ideą igrzysk od początku było święto związane z zakończeniem pandemii. Wydaje się, że pandemia zanika, ale nastąpiła wojna, której się nie spodziewaliśmy. Idea igrzysk jest więc w tej chwili wykoślawiona. Jak robić igrzyska, fetę, wielkie wydarzenie, skoro jesteśmy krajem - jak niektórzy mówią - frontowym czy przyfrontowym.

Władze Krakowa uważają, że jeżeli z powodu sytuacji związanej z wojną na Ukrainie miałby zapaść decyzje dotyczące igrzysk, to powinny zależeć od oceny sytuacji ze strony rządu. W Ministerstwie Sportu poinformowano nas, że polski rząd monitoruje sytuację geopolityczną w regionie, a ewentualne reakcje dotyczące dalszego postępowania w sprawie organizacji igrzysk europejskich podejmowane będą w oparciu o rekomendacje odpowiednich służb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto