Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protestowali pod hasłem: "Stop Transfobii na UJ!" [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak, Grzegorz Wszołek
Przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w poniedziałek (6 grudnia) odbył się protest pod hasłem: "Transfobia to nie bezpieczeństwo - Stop Transfobii na UJ!". Uczestnicy manifestacji podkreślali, że została zorganizowana spontanicznie, jako forma sprzeciwu wobec zaplanowania wykładu dr Magdaleny Grzyb na konferencji naukowej poświęconej przemocy.

FLESZ - PKB na ochronę zdrowia: Polska w ogonie Europy

od 16 lat

- Na Uniwersytecie Jagiellońskim ma się odbyć wykład dr Magdaleny Grzyb, która naszym zdaniem ma bardzo transfobiczne poglądy. Wypowiadała się bardzo szkodliwie chociażby na temat Margot. Apelowaliśmy, aby to wydarzenie odwołać, ponieważ jako osoby transpłciowe nie czujemy się bezpiecznie z tym, że osoba stosująca przemoc wobec nas ma się wypowiadać podczas wydarzenia, którego tematem jest przemoc ze względu na płeć. Wykład został najpierw odwołany, a później przywrócony. Nie zgadzamy się na to, by się odbył. Uniwersytet powinien być miejscem bezpiecznym dla wszystkich, nie powinno w nim być miejsca na transfobię, szczególnie, że UJ kreuje się na uczelnię tęczową, pro LGBT - mówiła jedna z osób protestujących, która podkreślała, że jest osobą niebinarną, używająca zaimków "ono", "jego" (osoby niebinarne mogą identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej tożsamościach płciowych).

"Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowały się na przywrócenie odwołanego pod wpływem głosów społeczności wykładu transfobicznej kryminolożki, dr Magdaleny Grzyb. Co szczególnie kuriozalne, organizację wykładu przejął Dział Bezpieczni UJ, powołany rzekomo w celu wspierania studentów należących do grup dyskryminowanych. Jest to sytuacja godząca w osoby transpłciowe, będące osobami studenckimi na UJ. Dlatego protestujemy. Domagamy się wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko dr Magdalenie Grzyb oraz natychmiastowej dymisji kierownictwa działu Bezpieczni UJ. Chcemy, żeby uczelnia była dla nas bezpiecznym miejscem. W obliczu propagandy prawicy i transfobów umyka nam, że osoby transpłciowe to ludzie z krwi i kości, nie ideologia gender. Dyskryminacja i przemoc dotyka nas bezpośrednio" - ogłosili w mediach społecznościowych organizatorzy protestu z Kolektywu Równoważni_k .

Dr Magdalena Grzyb miała wystąpić 7 grudnia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studenci UJ zaprosili tę nauczycielkę akademicką Wydziału Prawa i Administracji do omówienia w trakcie kampanii „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć” kryminalnej specyfiki zabójstw kobiet i mężczyzn. Zaproszenie spotkało się jednak ze sprzeciwem członków Sekcji Psychologii Sądowej Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ.

Zdaniem protestujących dr Grzyb okazała się zbyt mało progresywna. Jako zarzut przedstawiono m.in. to, że podważa sens wprowadzania do przepisów prawa pojęcia „płci odczuwanej". Badaczka uważa, że taka kulturowa zmiana wręcz pogłębi dyskryminację kobiet i jest sprzeczna z fundamentami założeń feminizmu. Inną „niedopuszczalną opinią” badaczki okazała się ta, mówiąca że „transseksualiści nie są najbardziej wykluczoną grupą w polskim społeczeństwie”. Jako przykłady gorzej postrzeganych grup społecznych dr Grzyb podała Romów, bezdomnych i biednych. Czarę goryczy przelał fakt, że wykładowczyni akademicka otwarcie krytykowała podającego się za kobietę agresywnego aktywistę LGBT o pseudonimie „Margot” i podawała w wątpliwość fakt, że rzekomo czuje się on kobietą. W efekcie na Magdalenę Grzyb spadła fala krytyki.

- Wykład dr Magdaleny Grzyb miał się odbyć w ramach kampanii „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć”, które to wydarzenie jest koordynowane przez Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ. Nie wiadomo mi, jacy studenci wystąpili przeciwko przeprowadzeniu wykładu przez panią dr Grzyb, ani na czym opierali swoje oskarżenia formułowane wobec niej. Znam jedynie oświadczenie Sekcji Psychologii Sądowej KNSP UJ o odwołaniu jej wykładu - skomentował dla nas prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ. - Nawet jeśli propozycja wykładu pani dr Grzyb wyszła ze strony Sekcji Psychologii Sądowej KNSP UJ, to decyzja - zwłaszcza z takim jak przedstawiono uzasadnieniem - o odwołaniu wykładu pani doktor Grzyb nie powinna być podejmowana przez studentów bez porozumienia z władzami uczelni, a co najmniej z koordynatorem kampanii - dodał.

Magdalena Grzyb nie chce udzielać wywiadów aż do zakończenia procedury wyjaśniającej ws. pierwotnie odwołanego wykładu.
- Sprawa jest w tej chwili wyjaśniania przez właściwe organy UJ i jeszcze przez kilka dni do czasu wyjaśnienia wstrzymam się z komentowaniem. Mogę tylko powiedzieć, że mój wykład został odwołany z powodu hejtu transaktywistów. Wykład miał się odbyć online i tematyka dotyczyła moich badań nad zabójstwami kobiet i nie miała najmniejszego związku z osobami transpłciowymi - przekazała nam naukowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Protestowali pod hasłem: "Stop Transfobii na UJ!" [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto