Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prof. Antoni Dziatkowiak został honorowym obywatelem Krakowa [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wybitny kardiochirurg profesor Antoni Dziatkowiak został honorowym obywatelem Krakowa. Tytuł wręczyli 5 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta zwołanej z okazji Święta Miasta prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.

Prof. Antoniego Dziatkowiaka uhonorowano w dowód uznania jego szczególnych zasług dla powstania i rozwoju kardiochirurgii krakowskiej. W 1988 r. prof. Dziatkowiak wykonał pierwszy w Krakowie przeszczep serca i do 2001 r. wraz z zespołem przeprowadził ponad 500 transplantacji serca i 20 tys. innych operacji serca i aorty.

– W Krakowie zawsze będziemy pamiętać jak wiele uczynił dla krakowskiej medycyny prof. Antoni Dziatkowiak. Zawód lekarza to misja i pasja. W przypadku pana profesora to również nieprzeciętna pracowitość i wyjątkowy talent. Tysiące uratowanych „serc pacjentów”, wdrożenie nowoczesnych metod operacji, setki przeszczepionych serc i niegasnąca wdzięczność pacjentów za uratowanie życia są najważniejszymi osiągnięciami profesora Antoniego Dziatkowiaka – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dodał, że w czerwcu 2019 r. mija 40 lat zawodowej i społecznej działalności profesora Dziatkowiaka w Krakowie. Zaznaczył, że to zatem doskonały moment, aby pogratulować mu imponującego dorobku, wybitnych osiągnięć naukowych, podziękować za całokształt pracy.

- To wasza zasługa i osiągnięcie – dziękował współpracownikom Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Antoni Dziatkowiak. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił gigantyczny skok w rozwoju krakowskiej kardiochirurgii oraz przedstawił historię organizowania się krakowskiego ośrodka.

– Dzisiaj Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II jest wizytówką i perełką w zakresie leczenia chorób serca i płuc – podkreślił prof. Antoni Dziatkowiak.

– Ja osobiście czułem się spadkobiercą marzeń mojego wielkiego mistrza prof. Jana Witolda Molla. Asystowałem mu 4 stycznia 1969 r. do pierwszego przeszczepu serca - niestety nieudanego, ponieważ biorca miał nadciśnienie płucne, które było wynikiem wieloletniego trwania wady serca, a serce dawcy nie było przygotowane do tego nadciśnienia płucnego – wspomniał tę operację prof. Dziatkowiak. – Czując się tym spadkobiercą, prowadziłem Klinikę Kardiochirurgii w Krakowie, w taki sposób, żeby zespół zdobył odpowiednie doświadczenie. Dopiero, kiedy wykonaliśmy tysiąc operacji na otwartym sercu, uznałem, że możemy przystąpić do przeszczepienia serca – dodał.

Prof. Dziatkowiak mówił podczas uroczystości, że chciałby zostać zapamiętany jako „honorowy obywatel Krakowa”. Wspomniał sytuację sprzed kilku lat, gdy ks. infułat Jerzy Bryła poinformował go, iż w dowód zasług przyznano mu miejsce na cmentarzu Salwatorskim. – Zapytałem, co ja mam formalnie w tej kwestii uczynić? „Formalnie nic. Tylko umrzeć” – usłyszałem – wspominał kardiochirurg.

Podkreślił, że właśnie na cmentarzach wyryta jest historia danego miasta i społeczności. – Następne pokolenia, które będą chodziły na cmentarze będą mogły przeczytać niektóre napisy. Będę prosił moje córki, żeby pod moim nazwiskiem było napisane: honorowy obywatel Stołecznego-Królewskiego Miasta Krakowa. Następne pokolenia czytając to, dojdą do wniosku, że chyba warto ponadprzeciętnie pracować dla dobra wspólnego, dla Krakowa i krakowian, bo będzie to zauważone i docenione – podkreślił laureat tytułu.

WIDEO: Trzy Szybkie. Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego o skutkach wyborów do PE dla Małopolski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Prof. Antoni Dziatkowiak został honorowym obywatelem Krakowa [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto