Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Problemy z zakupem biletów MPK przez osoby bezrobotne

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Do punktu sprzedaży biletów MPK przy ul. Podwale ustawiają się długie kolejki.
Do punktu sprzedaży biletów MPK przy ul. Podwale ustawiają się długie kolejki. Konrad Kozłowski
Mieszkanka Krakowa, która z powodu pandemii straciła pracę żali się, że osoby bezrobotne, by zakupić tańszy bilet na tramwaje i autobusy muszą iść do punktu sprzedaży MPK i stać w kolejce ryzykując zdrowie w czasie pandemii. Obecnie jest czynny tylko jeden taki punkt, ale niedawno jeszcze był zamknięty z powodu ogniska zakażeń koronawirusem. Teraz ponownie został otwarty po dezynfekcji.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Jestem rodowitą krakowianką. Z biletu miesięcznego MPK korzystam od czasu, kiedy rozpoczęłam naukę w liceum, tj. prawie 20 lat temu. Nigdy nie narzekałam na krakowską komunikację miejską, być może "na mojej trasie" nigdy nie było ku temu powodów. Uważam krakowską komunikację miejską za dobrze zorganizowaną i mocno rozwijającą się. Jednak to, co obserwuję podczas pandemii, to jest żenada - komentuje pani Katarzyna.

- Nie będę tutaj wspominać o zawieszaniu linii autobusowych i ograniczaniu rozkładów. Przez ubiegłych 5 lat pracowałam w Galerii Krakowskiej, zawsze zastanawiała mnie kolejka do punktu sprzedaży biletów na dworcu, tym bardziej, że znaczącą większością zawsze byli ludzie młodzi, którzy jak sądzę woleliby sprawę załatwić "online" - relacjonuje pani Katarzyna.

- W tym roku za sprawą pandemii straciłam pracę i chciałam skorzystać z ulgi przysługującej osobom bezrobotnym, zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Jakie było moje zdziwienie, gdy wyczytałam, ile spraw trzeba załatwiać w punkcie sprzedaży biletów MPK osobiście i to jeszcze przy ul. Podwale w jedynym otwartym aktualnie punkcie. Postanowiłam, że 30 zł ulgi nie jest warte ryzykowania zdrowia i narażania się na zarażenie w długich kolejkach, o jakich rozpisywali się oburzeni mieszkańcy. Do tego doszła jeszcze informacja, że nawet ten punkt został zamknięty z powodu COVID-19. Halo, czy to naprawdę Kraków?

W MPK odpowiadają, że zgodnie z zasadami przyjętymi przez Radę Miasta Krakowa osoby bezrobotne mają prawo do zakupu biletu aktywizującego - miesięcznego imiennego, uprawniającego do wielokrotnych przejazdów w strefie biletowej I; I i II lub I i II i III wszystkimi liniami dziennymi.

- Do nabycia i korzystania z biletu uprawnione są osoby legitymujące się ważnym (wystawionym nie wcześniej niż 3 miesiące przed terminem wykonywanej kontroli biletów) zaświadczeniem wydanym przez właściwy dla miejsca zamieszkania Urząd Pracy, potwierdzającym, że osoba aktualnie jest zarejestrowana jako bezrobotna. Z tego powodu zakup tego biletu jest możliwy tylko w punkcie sprzedaży biletów - wyjaśnia Marek Gancarczyk, rzecznik MPK w Krakowie.

Przypomina, że poza zakupem biletów specjalnych, wymianą biletów papierowych z nieaktualnej taryfy na nowe oraz uzyskaniem uprawnień Karty Krakowskiej z tytułu płacenia podatków w Krakowie, wszystkie pozostałe sprawy związane z biletami (zakup, zwrot, faktury) nie wymagają wizyty w PSB.

- PSB przy ul. Podwale został zamknięty w piątek, 16 kwietnia w związku z potwierdzeniem pozytywnego wyniku na SARS-CoV-2 u jednego z pracowników - wyjaśnia Marek Gancarczyk

Zaznacza przy tym, że PSB przy ul. Podwale 3/5 został otwarty 19 kwietnia o godz. 11 i będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7-20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Problemy z zakupem biletów MPK przez osoby bezrobotne - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto