Kraków. Problemy z nauką przez internet. Resort edukacji wprowadza ułatwienia, kurator oświaty zaleca spokój. Co z egzaminami?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza rozwiązania, które mają ułatwić prowadzenie nauki na odległość. Szkoły zostały zamknięte z powodu koronawirusa. Lekcje odbywają się w internecie, ale już pierwszego dnia obowiązkowego nauczania zdalnego nauczyciele i uczniowie mieli problemy, bo ze względu na ogromne obciążenie systemu większość platform komunikacyjnych zawodziła. Głos w tej sprawie zabrała również małopolska kurator oświaty Barbara Nowak: - Dyrektorzy mogą liczyć na moje wsparcie. Z kolei CKE informuje: Nie ma podstaw do przesunięcia terminu egzaminów.

FLESZ - Koronawirus. Nie panikuj. Nie kupuj wszystkiego jak leci

Możliwość bezpłatnego użyczenia uczniom i nauczycielom sprzętu przez samorząd do kształcenia na odległość, decyzje rady pedagogicznej podejmowane zdalnie, zmiany w organizacji olimpiad, konkursów i turniejów, możliwość składania dokumentów zdalnie czy ogłaszania wyników rekrutacji na stronach internetowych szkół - to najistotniejsze zmiany zawarte w nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Resort edukacji poinformował o nich drugiego dnia obowiązkowego nauczania zdalnego. Nowe rozwiązania mają ułatwić prowadzenie nauki na odległość.

Problemy wystąpiły już pierwszego dnia. - Ze względu na ogromne obciążenie systemu większość platform komunikacyjnych zawodzi. W środę nie można było się zalogować do najpopularniejszego dziennika elektronicznego Librus. Problem wystąpił nie tylko w Krakowie, ale również Warszawie - mówiła nam Weronika Szelęgiewicz, która uczy języka polskiego w XXVIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.

Urząd Miasta Krakowa nie wie, ilu uczniów samorządowych szkół nie ma komputerów stacjonarnych, laptopów czy dostępu do internetu. Urzędnicy przekonują jednak, że dyrektorzy nie zgłaszali problemów, dotyczących organizacji e-nauczania.

Teraz resort edukacji wprowadza zmiany, zgodnie z którymi samorząd może bezpłatnie użyczyć sprzęt uczniom i nauczycielom. - Organ prowadzący szkołę może uczniom i nauczycielom użyczyć bezpłatnie, na zasadzie umowy cywilnej, sprzęt niezbędny do kształcenia na odległość. Do realizacji tego zadania organ prowadzący może upoważnić dyrektora szkoły - czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wsparcie dla dyrektorów szkół deklaruje też małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Tak napisała na Facebook'u: "Pomimo obowiązku realizowania podstawy programowej, proszę pamiętać, że najważniejszy jest spokój, dobre relacje w rodzinie, co jest warunkiem poczucia bezpieczeństwa dzieci".

Kurator Nowak przyznała, że docierają do niej sygnały o problemach w nauczaniu na odległość. "Proponuję w sytuacji, która będzie tego wymagać, zadbać o dobro dziecka, nawet kosztem realizacji założeń programowych" - stwierdziła kurator.

Uczniowie cały czas przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty oraz matur. Czy terminy są zagrożone?

- Centralna Komisja Egzaminacyjna, podobnie jak cała administracja państwowa, opiera się w swoich decyzjach na komunikatach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. W tej chwili stan epidemiczny jest ogłoszony do 10 kwietnia, więc nie ma podstaw do przesunięcia terminu egzaminów. Jeżeli decyzje te ulegną zmianie, odpowiednie rozwiązania zostaną również podjęte przez CKE i MEN - poinformowała nas Karolina Ruclak z sekretariatu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Problemy z nauką przez internet. Resort edukacji wprowadza ułatwienia, kurator oświaty zaleca spokój. Co z egzaminami? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie