Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski przedstawił parlamentarzystom oczekiwania dotyczące zmian prawnych

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Propozycję zmian ponad 500 aktów prawnych przedstawił w poniedziałek, 17 lutego, prezydent Jacek Majchrowski i krakowscy samorządowcy na spotkaniu z parlamentarzystami z Krakowa i Małopolski. Miasto liczy, że posłowie i senatorowie z regionu będą rzecznikami Krakowa w Warszawie.

WIDEO: Krótki wywiad

Na początku każdej kadencji władze Krakowa spotykają się z posłami i senatorami z regionu, by przypomnieć im, jak ważna jest współpraca przy tworzeniu prawa na linii rząd – parlament – samorząd.

– Jak zawsze liczę na to, że ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu, a na co dzień stanowią prawo w naszym kraju, będą mieli ochotę zajrzeć do przygotowanego specjalnie dla nich dokumentu, w którym zebraliśmy konkretne propozycje zmian prawie wraz z
uzasadnieniem i krok po kroku doprowadzą do korzystnych dla wspólnot lokalnych zmian – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

W dokumencie znalazła się m.in. propozycja miasta, by tzw. janosikowe przeznaczać na działania ograniczające zanieczyszczenie powietrza w miejscowościach wokół Krakowa. - W tym roku płacimy 116 mln zł janosikowego - zaznaczył prezydent Majchrowski.

Przypomnijmy, że janosikowe to wpłata do budżetu państwa dokonywana przez samorządy, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Do propozycji odniósł się
wicepremier w rządzie PiS Jarosław Gowin: - Z dużą powagą podchodzę do postulatu władz Krakowa, by część janosikowego została przeznaczona na wsparcie programu "Czyste powietrze" w gminach okalających miasto. Deklaruję więc pełną współpracę z władzami miasta w tej sprawie.

Oczekiwania władz Krakowa są też takie, by wprowadzić zmiany ustawowe, dzięki którym w miastach można było ustanawiać strefy ograniczonej emisji, pozwalającej uzależniać wjazd na dany obszar od tego jamą normę dotyczącą emisji spalin spełniają pojazdy (np. wjazd do centrum tylko dla pojazdów spełniających normę Euro 4).

Władzom Krakowa bardzo zależy także na tym, aby rząd odstąpił od planów budowy w centrum miasta kanału żeglugowego (na terenach planowanych wcześniej, przez ponad 100 lat, na kanał ulgi, który miał odciążać Kraków w razie powodzi). - Ten teren jest teraz w centrum miasta. Wiązałoby się to z takimi kosztami, których miasto, a sądzę, że również państwo nie udźwignie - podkreśla prezydent Majchrowski.

Senator PO Bogdan Klich przyznał, że w sprawie Kanału Krakowskiego w rządzie zdania są podzielone - inaczej odpowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a inaczej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. - Zachęcałem wszystkich, byśmy wystąpili ze wspólnym ponadpartyjnym głosem, w duchu poglądu, który reprezentuje minister Adamczyk, by kanał zniknął z map planistycznych Krakowa. Ten kanał nie wnosi nic dla ochrony przed powodzią. Nie ma żadnego powodu, by przez centrum miasta przebiegało betonowe koryto, w którym będzie woda i będą nią pływać barki z węglem ze Śląska. To powinny być tereny zielone.

Jeżeli chodzi o subwencję oświatową, to zdaniem władz Krakowa, mechanizm jej naliczania (algorytm) powinien uwzględniać stałe godziny ponadwymiarowe przydzielane nauczycielom. W zakresie dotacji oświatowych Kraków proponuje, aby dotacje zwiększone ponad wartości ustawowe przyznawane były wyłącznie na dzieci zamieszkałe na terenie gminy.

Spotkanie z parlamentarzystami było też okazją do przedstawienia inwestycyjnych potrzeb Krakowa wiązanych z organizacją Igrzysk Europejskich w 2023 r., a także dofinansowania budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego.

Przypomnijmy, że w Krakowie opracowywany jest obecnie studium wykonalności szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego, którego efektem ma być zaproponowanie wykonania wybranego wariantu. Jedną z rozważanych propozycji jest budowa metra z Nowej Huty przez centrum do Bronowic. Może się jednak okazać, że wskazana do realizacji zostanie rozbudowa sieci tramwajowej wraz z budową dla niej tuneli pod centrum. Wśród postulatów władz Krakowa znalazł się więc także ten o dofinansowaniu przez rząd budowy nowych rozwiązań transportowych.

W związku z organizacją przez Kraków i Małopolskę igrzysk europejskich w 2023 r., miasto oczekuje na rządowe wsparcie w zakresie rozwoju infrastruktury sportowej. Wśród postulatów znajdują się: dofinansowanie modernizacji toru do kajakarstwa górskiego przy ul. Kolnej, budowy na terenie Krakowa krytej pływalni wraz z widownią i halą sportową, przebudowy obiektów WKS Wawel, modernizacji stadionu miejskiego im. Henryka Reymana (swoje mecze rozgrywa na nim Wisła Kraków), budowy małej hali widowiskowo-sportowej na 4-5 tys. widzów czy dofinansowanie zagospodarowania starorzecza Wisły przy ul. Kolnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski przedstawił parlamentarzystom oczekiwania dotyczące zmian prawnych - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto