Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prawie pół miliona kary za prace w zabytkowym dworze bez wymaganego pozwolenia

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak teraz wygląda dwór przy ul. Siewnej
Tak teraz wygląda dwór przy ul. Siewnej Konrad Kozłowski
Małopolska konserwator zabytków nałożyła ok. 450 tys. zł kary za prace budowlane prowadzone bez pozwolenia konserwatorskiego w budynku dworu Buszczyńskich. Wchodzi on w skład zespołu dworsko-parkowego przy ul. Siewnej na Górce Narodowej. Jest wpisany do rejestru zabytków. Właścicielem nieruchomości jest Holding Liwa, należący do krakowskich biznesmenów i właścicieli hoteli - rodziny Likusów.

Jak się dowiedzieliśmy, jest już także odwołanie od decyzji o tej karze. Zostało skierowane do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponadto sprawą zajmuje się krakowska prokuratura - po zawiadomieniu złożonym przez miejskiego konserwatora zabytków, dotyczącym zniszczenia tego zabytkowego dworu przy ul. Siewnej 25, prowadzenia prac budowlanych bez wymaganego pozwolenia konserwatora oraz kontynuowania ich, pomimo że roboty wstrzymały służby konserwatorskie.

Jak poinformował nas prok. Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie, postępowanie jest na razie zarejestrowane, ale nie zostało jeszcze wszczęte dochodzenie. Przesłuchano natomiast dwie osoby w charakterze świadków - z ramienia miejskiego konserwatora oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Prokurator oczekuje na dokumenty z kontroli PINB przeprowadzonej w połowie stycznia, kolejną opinię. W zależności od tego, co się w niej znajdzie, będzie wszczynane postępowanie w sprawie zniszczenia lub uszkodzenia zabytku, albo też w sprawie samowoli budowlanej.

O sprawie tego zabytku i interwencji służb konserwatorskich pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Wcześniej o rozbiórce dworu, który wraz z otaczającym parkiem widnieje w rejestrze zabytków od 1997 roku, zaalarmował dr Mikołaj Getka-Kenig, historyk architektury oraz członek Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy wojewódzkim konserwatorze. Podkreślał, że budynek - wzniesiony ok. 1840 r., potem przebudowany - należy do cennych zabytków XIX-wiecznej architektury rezydencjonalnej.

Miejski konserwator zabytków wstrzymał - prowadzone bez uzyskania wymaganego pozwolenia - prace w dworze. Jednocześnie nakazał wtedy wykonanie tymczasowych zabezpieczeń korony murów oraz wnętrza budynku przed dalszą degradacją spowodowaną czynnikami atmosferycznym. Kolejne oględziny na miejscu wykazały, że przy Siewnej nie zastosowano się do decyzji – prace toczyły się dalej, pomimo ich wstrzymania, a zabezpieczenie zyskał tylko fragment murów. W końcu jednak zaprzestano kontynuowania prac.

Jeszcze w połowie listopada PINB wszczął postępowanie w sprawie robót budowlanych w budynku dworu, wykonywanych bez decyzji pozwolenia na budowę. Z kolei miejski konserwator złożył zawiadomienie do prokuratury o tym, że w zabytku toczą się prace bez pozwolenia i mimo ich wstrzymania przez konserwatora. Postanowiła też interweniować wojewódzka konserwator, która ostatecznie nałożyła karę.

Prosiliśmy o informacje o inwestycji i komentarz inwestora. Czekamy na odpowiedź.

Właścicielem nieruchomości jest Holding Liwa. To firma należąca do rodziny Likusów, krakowskich biznesmenów, znanych głównie z prowadzenia luksusowych hoteli, ulokowanych zazwyczaj w zabytkowych budynkach. W Krakowie to hotele: Stary przy ul. Szczepańskiej, Pod Różą przy Floriańskiej, Copernicus przy Kanoniczej. Do rodziny należą również ekskluzywne pasaże handlowe, w tym Pasaż Handlowy Rynek 13 w samym sercu Krakowa. Zdjęcia tych obiektów - prezentujemy w GALERII.

Nie pierwszy raz inwestycji przedstawicieli tej rodziny towarzyszą kontrowersje. Słynna była samowola w Hotelu Starym przy ul. Szczepańskiej, gdzie niezgodnie z projektem zatwierdzonym przez wojewódzkiego konserwatora powstał taras na dachu, w obiekcie zainstalowano też bezprawnie dwa baseny i grotę solną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Prawie pół miliona kary za prace w zabytkowym dworze bez wymaganego pozwolenia - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto