Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powrót do przeszłości w podziemiach gmachu Muzeum Archeologicznego

OPRAC.: (MM)
Po zakończonym jednym z etapów remontu centralnego ogrzewania w budynku Muzeum Archeologicznego (ul. Senacka 3), po kilkumiesięcznej przewie, teraz - od poniedziałku 28.09 - znów można przemierzać jego podziemia i poznawać historię tego miejsca. Codziennie z wyjątkiem sobót zwiedzający zapraszani są tu na wystawę „Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie”. A w godzinach jej otwarcia dostępny jest też, bezpłatnie, muzealny ogród.

FLESZ - Polski lek na COVID-19

Na wystawie w podziemiach gmachu prezentowana jest historia obiektów będących obecnie siedzibą najstarszego polskiego muzeum archeologicznego. Ekspozycja opowiada o dziejach tego miejsca od okresu wczesnego średniowiecza (IX-XIII w.) aż do
połowy XX wieku, gdy wprowadziło się tutaj Muzeum Archeologiczne.

Wystawa po części stanowi rezerwat archeologiczno-architektoniczny. Jak wymieniają muzealnicy, znajdują się tu oryginalne elementy architektury militarnej - masywny fragment średniowiecznego, kamiennego muru otaczającego miasto, a także cela śmierci z czasów II wojny światowej. Te zabytki skrywają piwnice XVII-wiecznego budynku klasztornego karmelitów bosych, do którego przylegał kościół pod wezwaniem św. Michała i Józefa. Wkrótce po trzecim rozbiorze Polski Austriacy zamienili klasztor na
więzienie i sąd. Pod koniec wieku XIX kościół wyburzono, a na jego miejscu wzniesiono nowy budynek sądu. Wiele cennych przedmiotów z wyposażenia rozebranego kościoła znajduje się dziś w innych krakowskich kościołach, są to m.in. ołtarze, epitafia czy nagrobki możnowładców.

Przez więzienie, które zyskało miano „świętego Michała”, przeszło wielu polskich patriotów XIX i XX wieku. Oprócz zdarzeń dramatycznych, które miały tu miejsce i wspominane są w treści wystawy, bywały też inne. Przetrzymywany w jednej celi z pospolitym złodziejaszkiem z Chochołowa literat, Michał Bałucki, opisał tęsknotę górala za wolnością w wierszu „Dla chleba”, który często rozlega się przy biesiadnym stole słowami „Góralu czy ci nie żal”.

W latach 50. i 60. XX wieku przeprowadzono generalny remont powięziennej ruiny i budynek stał się siedzibą Muzeum Archeologicznego.

Wystawę "Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie" w jego głównym gmachu przy Senackiej 3 można zwiedzać w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9-15, we wtorki i czwartki 9-18 oraz w niedziele 11-16 (tego dnia wstęp jest bezpłatny). W godzinach otwarcia wystawy dostępny jest bezpłatnie ogród muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Powrót do przeszłości w podziemiach gmachu Muzeum Archeologicznego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto