Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: poszerzenie strefy parkowania. Mieszkańcy Zwierzyńca mają obawy

Piotr Tymczak
Mieszkańcy Zwierzyńca mają wątpliwości, czy nowa strefa parkowania ułatwi im życie. ZIKiT uspokaja, że obawy ludzi są płonne
Mieszkańcy Zwierzyńca mają wątpliwości, czy nowa strefa parkowania ułatwi im życie. ZIKiT uspokaja, że obawy ludzi są płonne Andrzej Banaś
Mieszkańcy Zwierzyńca nie kryją obaw, że po 1 lutego br. będą mieli problem z parkowaniem aut. W dzielnicy nastąpią też zmiany w organizacji ruchu samochodów na ulicach i skrzyżowaniach.

Radny Dzielnicy VII Zwierzyniec Krzysztof Kwarciak krytykuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu - za to, że planuje on wprowadzić na Zwierzyńcu istotne zmiany w organizacji ruchu bez przeprowadzenia konsultacji społecznych i bez zasięgnięcia opinii rad dzielnic. Zaznacza, że na terenie Zwierzyńca, przy okazji wprowadzenia strefy, najważniejszymi modyfikacjami będą - wyznaczenie strefy skrzyżowań równorzędnych na całym Półwsiu Zwierzynieckim (z wyjątkiem ul. Kościuszki i al. Focha), ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę na tym obszarze i zmiana kierunków jazdy na niektórych ulicach. Michał Pyclik z ZIKiT nie zgadza się z tezą, że nie było konsultacji.

- One już się odbyły w 2013 r. Ich efektem jest choćby to, że nie ma strefy na Dębnikach, ponieważ taka była wola mieszkańców - wyjaśnia. Przekonuje, że to decyzja o rozszerzeniu strefy wymusiła zmiany w organizacji ruchu. - Wprowadzamy je tak, by wypracować kompromis między liczbą miejsc postojowych, a interesem np. rowerzystów - tłumaczy Pyclik. Informuje, że projekt zmiany organizacji ruchu jest prezentowany na stronie internetowej ZIKiT i można do niego zgłaszać uwagi.

- I były zgłaszane. Nad zasadnością każdej zastanawiali się autorzy opracowania i nasi pracownicy - mówi. Na Zwierzyńcu nie milkną spory, czy zasadne było wprowadzenie strefy. Mieszkaniec dzielnicy Tomasz Kędzierski przypomina, że w tym rejonie znajdują się: przychodnia przy ul. Komorowskiego, plac targowy, sieć sklepów, przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, Wojewódzki Urząd Pracy.

- I w takim miejscu robi się strefę płatnego parkowania, uniemożliwiając ludziom normalne życie. Proszę sobie wyobrazić ludzi czekających na wizytę u lekarza. Mają wykupiony bilet na dwie godziny, a wizyta jest po czterech. Albo rodzice czekający na odebranie dziecka ze szkoły, którzy muszą płacić codzienną opłatę za postój - mówi Kędzierski. Rozumie, że ścisłe centrum Krakowa może być bez samochodów, podobnie jak strefa do II obwodnicy, ale dzielnice peryferyjne - a taką jest Zwierzyniec - to już nie.

Pyclik odpowiada, że na Kazimierzu przed wprowadzeniem strefy nie było możliwości podjechania i zaparkowania bez kłopotów. Teraz nie jest to problemem. Jego zdaniem, podobnie będzie w nowej strefie.

- Dlaczego zakładamy, że lepiej jest krążyć przez 20 minut wokół szkoły szukając miejsca, niż zaparkować pod nią i zapłacić za to 1 zł?- mówi. Co więcej, szkoła czy instytucja może wykupić kopertę i wtedy jej klienci mogą na niej parkować za darmo - argumentuje. Wyjaśnia też, że jeśli ktoś będzie u lekarza czy na spotkaniu i obawia się, że się ono przedłuży, to może skorzystać nie z parkomatu, ale z płatności telefonem komórkowym.

Na stronie internetowej ZIKiT znajduje się zakładka poświęcona strefie płatnego parkowania. Można tam zobaczyć, jak ona wygląda obecnie, a jak będzie rozszerzona od 1 lutego. Są tam także informacje o tym, kto i na jakich zasadach może kupić abonament i bilet parkingowy. W styczniu informacje o zmianach w strefie trafią w formie ogłoszeń do prasy. W nowym roku ruszy też infolinia poświęcona strefie.

Wnioski o abonamenty w strefie parkowania można składać w trzech punktach: ul. Kalwaryjska 35, ul. Centralna 53, ul. Grunwaldzka 8 (wejście od Zalewskiego). ZIKiT apeluje o składanie ich poprzez internet. Dzięki temu nie trzeba stać w kolejce i dwa razy przychodzić do punktu wydawania abonamentów.

Zobacz komentarz satyryczny do tego wydarzenia:
https://krakow.naszemiasto.pl/komiks-krakow-23/ar/c2-2120744


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto