Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Postulują nadanie ulicy albo placowi imienia Herberta Hoovera

Piotr Tymczak
W Warszawie jest skwer Herberta Hoovera (na zdjęciu)
W Warszawie jest skwer Herberta Hoovera (na zdjęciu) Fot. Bartlomiej Miedzybrodzki
Rodzina i Towarzystwo Jana Karskiego skierowały do władz miasta Krakowa w osobach prezydenta Jacka Majchrowskiego i przewodniczacego Rady Miasta Boguslawa Kośmidra wystąpienie, w którym zwracają się o nadanie imienia Herberta Hoovera jednej z ulic albo wybranemu placowi.

„Stulecie stosunków dyplomatycznych Polski i Stanów Zjednoczonych jest dla obu naszych Państw i Narodów wydarzeniem doniosłym i wartością bezcenną. Uważamy, że powinno to być honorowane i upamiętniane w miejscach z tym Jubileuszem związanych. Jest takim miejscem bez wątpienia Kraków. Już 17 sierpnia 1919 roku gościł tu i otrzymał entyzjastyczne przyjęcie
osobisty wysłannik Prezydenta Woodrowa Wilsona, Herbert Hoover stojący na czele amerykańskiej pomocy dla Polski" - podkreślili autorzy wystąpienia do władz Krakowa.

Podkreślili w nim, że Hoover był wielkim przyjacielem Polaków: „Kraków zapmietał nie tylko Jego hołd złożony na wawelskim grobie bohatera Polski i Ameryki Tadeusza Kościuszki oraz pełne pasji przemówienie tłumaczone przez Ignacego Paderewskiego". Przypomnieli też tytuł doktora Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznany Hooverowi, jako jedna z pierwszych decyzji ogłoszonych Rektora UJ, prof. Stanisława Estreichera po odzyskaniu niepodległości Polski.

Pomysłodawcy nadania imienia Hoovera ulicy lub placowi przypomnieli też, że w 1922 roku Rzeczypospolita Polska uczyniła go swoim Honorowym Obywatelem. W 1930 roku, jedną z pierwszych decyzji wybranego na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Herberta Hoovera było podniesienie amerykańsko-polskich stosunków dyplmatycznych z pozcji poselstw do rangi ambasad. Autorzy pisma do władz Krakowa przypomnieli, że do końca swego życia Hoover pozostawał niestrudzony w niesieniu pomocy Polakom, nawet w trudnych latach po II wojnie światowej, kiedy Polską rządziły władze nadane z Moskwy. Instytut Hoovera stał się schronieniem dla najważniejszych dokumentów wojennej historii Polski. Udział w ich ratowaniu brał wysłannik Hoovera – Jan Karski.

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto