Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Polityka mieszkaniowa miasta. Urzędnicy tłumaczą decyzje o rezygnacji z dużych pustostanów

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
PIXABAY
Co roku, w sposób bardzo dynamiczny, miasto odzyskuje pustostany. Wśród nich występuje wiele obiektów o dużej powierzchni, zabytkowych i ostatnich lokali we wspólnotach mieszkaniowych, z których miasto rezygnuje. Powodem, jak tłumaczą urzędnicy, są m.in. koszty remontu takich obiektów.

- W ostatnich latach w Krakowie wybudowano prawie 600 nowych lokali socjalnych, a do 2023 r. wyremontowanych będzie blisko 2 tys. pustostanów z przeznaczeniem na mieszkania socjalne - informują urzędnicy.

Są jednak takie obiekty, których miasto się nie tyka. Dlaczego? Jak mówi stare powiedzenie: "Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze" i tak jest również w tym przypadku. Są bowiem lokale, nieco większe, które wymagają większych nakładów finansowych, a gminne środki są pod tym kątem ograniczone.

Gmina dysponuje ograniczonymi nakładami finansowymi na remonty pustostanów. Na coroczny remont ok. 400 pustostanów potrzeba ok. 10–12 mln zł. W obecnej sytuacji zapewne te koszty wzrosną - piszą urzędnicy.

– Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności chcemy i musimy remontować lokale, na które jest zapotrzebowanie, na które czekają krakowskie rodziny. Te nieremontowane pustostany to cały czas ponoszone z budżetu bieżące koszty zarządzania, zaliczek remontowych i eksploatacyjnych, koszty ogrzewania – zaznacza Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa.

Jak jednak piszą urzędnicy, zanim padnie decyzja, by nierentowne pustostany sprzedać, urzędnicy analizują możliwość przekształcenia jednej dużej powierzchni w dwie mniejsze lub też przeznaczenie jej dla kilku rodzin, ale w wielu przypadkach koszty okazują się zbyt wysokie.

- Duże mieszkania są również przeznaczane na lokale chronione dla miejskich i pozarządowych jednostek. Mimo to część jednak nie zostaje zagospodarowana ze względu na brak zapotrzebowania. Wobec tego wzrasta liczba pustostanów nieremontowanych - tłumaczą urzędnicy.

Co decyduje o sprzedaży pustostanu?

  • lokal ma dużą powierzchnię użytkową, a obowiązujące normy mieszkaniowe uniemożliwiają ich zasiedlenie przez osoby oczekujące, z uwagi na małą liczbę osób w rodzinie,
  • zły stan techniczny, a co za tym idzie potrzeba remontu za niemałe pieniądze,
  • wpis do rejestru zabytków,
  • atrakcyjna lokalizacja,
  • przekazywane do zbycia lokale często stanowią ostatnie lokale w budynkach wspólnot mieszkaniowych należące do gminy i przeznaczenie ich do sprzedaży umożliwia „wyjście” z współwłasności nieruchomości oraz zapobieganie dalszemu wydatkowaniu środków na utrzymanie nieruchomości wspólnych.

Co dalej?

Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem w Krakowie tzw. Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, czyli mieszkań o umiarkowanych czynszu i Społecznej Agencji Najmu – wynajem i podnajem dla mieszkańców - informują urzędnicy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Polityka mieszkaniowa miasta. Urzędnicy tłumaczą decyzje o rezygnacji z dużych pustostanów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto