Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Politechnika Krakowska wspiera bohaterskich lekarzy. Uczelnia wyprodukowała przyłbice ochronne [ZDJECIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Politechnika Krakowska
Politechnika Krakowska wspiera bohaterskich lekarzy, pielęgniarki i cały personel medyczny w walce z koronawirusem i zajęła się produkcją niezbędnego sprzętu. Na początek do krakowskich szpitali trafi 200 przyłbic ochronnych.

FLESZ - Jak bronić się przed koronawirusem? To musisz wiedzieć

od 16 lat

Przyłbice ochronne zostały wyprodukowane dzięki naukowcom z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej i współpracujących z nimi firmom Studio 3D, COLOP i Fiberlogy.

- Pierwsze 50 przyłbic dla lekarzy i pielęgniarek, wytworzonych według udostępnionych publicznie projektów, trafiło do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Kolejne przyłbice w najbliższych dniach będą przekazywane do innych krakowskich szpitali - informuje Politechnika Krakowska.

Elementy przyłbic zostały wyprodukowane m.in. na drukarkach 3D w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji PK. Ale to nie wszystko. Na Wydziale Mechanicznym na potrzeby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie PK wytwarza też metodą druku 3D niezwykle potrzebne nakładki do mocowania osłon na okulary optyczne.

- Przy użyciu systemu do selektywnego spiekania laserowego (SLS) spiekło się już pierwsze 180 sztuk takich niepozornych, a bezcennych klipsów dla leczących nas medyków. Charytatywną akcją dla szpitali dowodzi zespół laboratorium druku 3D na Wydziale Mechanicznym PK - dr inż. Marcin Grabowski, dr inż. Dominik Wyszyński i mgr inż. Wojciech Bizoń oraz współpracujący z nimi przedstawiciele firm Studio 3D, COLOP i Fiberlogy - zaznacza PK.

Zaznaczają tam, że są gotowi do większej produkcji przyłbic. - Mamy duże zaplecze sprzętowe w postaci drukarek 3D na wszystkich wydziałach uczelni i gotowych do wolontariackiej produkcji ludzi, ale musimy prosić o wsparcie materiałowe. Obecnie głównym problemem jest dostęp do materiałów używanych do budowy przyłbic takich jak guma ciążowa (szerokość 20 mm), folia PET (grubość 0,5 mm) czy filament (wyłącznie PET-G). Osoby, które mają dostęp do takich materiałów i chciałyby się nimi podzielić w ramach wspierania akcji #Przyłbicedlamedyków zapraszamy do kontaktu. Każda pomoc będzie cenna! - podkreśla PK.

Naukowcy z Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej PK byli też konsultantami dla firmy Orlen w sprawie receptury płynu dezynfekującego, wykonali też analizę czystości alkoholu etylowego wykorzystanego do produkcji płynu, który już jest na rynku.

Koronawirus: aktualizowany raport

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Politechnika Krakowska wspiera bohaterskich lekarzy. Uczelnia wyprodukowała przyłbice ochronne [ZDJECIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto