Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pole golfowe czy park na Białych Morzach? Mieszkańcy wnioskują o konsultacje [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na Białych Morzach w Łagiewnikach miało powstać pole golfowe. Jest jednak także koncepcja, by na tym terenie powstał park.
Na Białych Morzach w Łagiewnikach miało powstać pole golfowe. Jest jednak także koncepcja, by na tym terenie powstał park. Wizualizacja z lewej: Golf&Spa Resort/ Wizualizacja z prawej: Biuro Architektoniczne
Przedstawiciele aktywistów miejskich i organizacji pozarządowych złożyli w urzędzie oficjalny wniosek w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących przyszłości terenów Białych Mórz w Łagiewnikach. Miasto wydzierżawiło ten teren prywatnej firmie, która miała tam zbudować pole golfowe. Inwestycja nie została zrealizowana i umowę wypowiedziano. Od lat Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zabiega o to, by na tym terenie powstał miejski park. Zdaniem inicjatorów konsultacji Białe Morza to "idealne miejsce do budowy infrastruktury rekreacyjnej i sportowej, która nie powinna powstawać kosztem zieleni w innych cennych przyrodniczo miejscach w Krakowie".

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

W 2015 roku miasto arbitralnie podjęło decyzję o przeznaczeniu tego terenu na pole golfowe bez żadnych konsultacji społecznych i dialogu z mieszkańcami. Gdyby przewidziana inwestycja została zrealizowana zgodnie z planem, teren Białych Mórz byłby dostępny tylko dla nielicznych. Tak się na szczęście nie stało, i jest możliwość podjęcia dialogu z mieszkańcami o przyszłości Białych Mórz. Niech sami mieszkańcy zdecydują, co ma powstać na tym terenie

- przekonują inicjatorzy wniosku ws. konsultacji dotyczących zagospodarowania Białych Mórz.

Ich zdaniem konsultacje powinny zostać poprzedzone rzetelnym badaniami poziomu zasolenia oraz alkaliczności gruntów i odpadów. Przekonują też, że powinno zostać określone, która część Białych Mórz i jakimi gatunkami roślin może zostać obsadzona, aby miały one szansę na wzrost w tamtejszych warunkach. "O przyszłości terenów, powinni zdecydować mieszkańcy Krakowa w ramach konsultacji społecznych. Niech krakowianki i krakowianie zdecydują o ich przeznaczeniu. Białe Morza to idealne miejsce do budowy infrastruktury rekreacyjnej i sportowej, która nie powinna powstawać kosztem zieleni w innych cennych przyrodniczo miejscach w Krakowie. W proces konsultacji społecznych należy włączyć mieszkańców, ekspertów, organizacje ekologiczne, naukowców" - napisano we wniosku ws. konsultacji.

Przypomnijmy, że chodzi o teren o powierzchni 34 hektarów w krakowskich Łagiewnikach, w rejonie ul. Podmokłej oraz ul. Herberta w okolicy Centrum św. Jana Pawła II. W ogłoszonym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej przetargu na zagospodarowanie tego obszaru, w połowie 2015 r. wygrała spółka Golf&Spa Resort. Jej przedstawiciele zapowiadali, że zrobią wszystko, aby wiosną 2016 r., po realizacji pierwszego etapu inwestycji, było można relaksować się w miejscu do nauki gry i ćwiczeń w golfa. Tak się nie stało. Z końcem ubiegłego roku ZIS wypowiedział więc umowę spółce Golf&Spa.

W rozmowie z nami Agnieszka Zadrożna-Hassan, prezes spółki Glof&Spa Resort wyjaśniała, że budowę pola golfowego planowano rozpocząć wiosną tego roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia. - Był inwestor, który chciał zaangażować fundusze w inwestycje. Mieliśmy także w planie pozyskanie kredytów bankowych. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym trudno jednak obecnie uzyskać wsparcie finansowe - mówiła prezes Agnieszka Zadrożna-Hassan. - Podtrzymujemy chęć realizacji inwestycji, ale w czasie, kiedy będą już warunki sprzyjające do gry w golfa - dodała.

W 2015 roku, kiedy ogłaszano przetarg na zagospodarowanie terenów Białych Mórz, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski proponowało utworzenie tam ogólnodostępnego miejskiego parku. Urzędnicy tłumaczyli jednak, że miasto nie ma na to pieniędzy.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolskich we współpracy z Politechniką Krakowską w 2015 r. rozstrzygnęło konkurs na Park „Białe Morza” z miasteczkiem namiotowym na Światowe Dni Młodzieży. Zwycięska koncepcja, autorstwa Karoliny Mazurek i Justyny Snakowskiej przewiduje utworzenie parku wraz z Ogrodem Biblijnym, Drogą Krzyżową, alejkami, altankami, kawiarnią, placami zabaw, trasami rowerowymi, ścieżką zdrowia i kompleksem sportowym z boiskami. Projekt nawiązuje do sąsiadującego Centrum św. Jana Pawła II.

Inicjatorzy wniosku ws. konsultacji zaznaczyli: "W 2015 roku miasto podpisało umowę z prywatnym inwestorem dotyczącą dzierżawy części terenu Białych Mórz (30 ha), na którym miało powstać pole golfowe wraz z pełną infrastrukturą. Końcem 2020 roku miasto wypowiedziało umowę, a teren ten pozostaje nadal pod zarządem miasta i nadal niezagospodarowany. To, co powstanie na terenie Białych Mórz, powinno służyć wszystkim mieszkańcom Krakowa, a nie tylko uprzywilejowanej i nielicznej grupie. Jest to teren na tyle duży, że stworzona tam infrastruktura może spełniać potrzeby i oczekiwania różnych grup" - przekonują inicjatorzy wniosku ws. konsultacji dotyczących zagospodarowania Białych Mórz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto