Kraków. Pogrzeb rektora Politechniki Krakowskiej śp. prof. Andrzeja Białkiewicza 29 marca

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Politechnika Krakowska
Uroczystości pogrzebowe śp. rektora Politechniki Krakowskiej prof. Andrzeja Białkiewicza rozpoczną się w środę (29 marca) o godz. 12 mszą św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie - poinformowały władze uczelni. Odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Rakowickim rozpocznie się z kolei o godz. 14.30 (od bramy głównej).

Uczelnia poinformowała również o możliwości wpisywania się do księgi kondolencyjnej, która została wyłożona w holu rektorskim w budynku głównym PK przy ul. Warszawskiej 24 - na I piętrze, przy gabinecie śp. rektora prof. Andrzeja Białkiewicza.

Wpisy można składać:

  • w poniedziałek (27.03) - w godz. 7-16
  • we wtorek (28.03) - w godz. 7-16
  • w środę (29.03) - w godz. 7-10.

Rektor Politechniki Krakowskiej zmarł w minioną środę, 22 marca w godzinach późnowieczornych w Krakowie. Andrzej Białkiewicz z uczelnią był związany przez blisko 50 lat, od czasu, gdy studiował tutaj architekturę. Funkcję rektora sprawował od września 2020 roku. Wcześniej był prorektorem Politechniki dwóch kadencji i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK. Pracę naukową i dydaktyczną łączył z praktyką architektoniczną.

Prof. Andrzej Białkiewicz urodził się 13 czerwca 1954 r. w Czeladzi. W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Architektury PK, po czym rozpoczął pracę w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na tym wydziale. Kierował nim w latach 2011-2020. W 1987 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy poświęconej architekturze okresu międzywojennego i zagadnieniom konserwatorskim. Dysertacja stanowiła punkt wyjścia do dalszych prac badawczych i nawiązania międzynarodowych kontaktów naukowych. W 2005 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na podstawie pracy pt. "Rola rysunku w warsztacie architekta. Szkoła krakowska w kontekście dokonań wybranych uczelni europejskich i polskich". Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2018 roku. Jego książka profesorska poświęcona była zmianom użytkowania obiektów sakralnych ("Adaptive Reuse of Sacred Buildings"). 8 lipca 2020 roku prof. Białkiewicz został wybrany na rektora Politechniki Krakowskiej. Objął funkcję 1 września 2020 roku. Wcześniej - w latach 2012-2020 - był prorektorem uczelni do spraw ogólnych, odpowiedzialnym m.in. za inwestycje, rozwój infrastruktury badawczej i dydaktycznej oraz współpracę z otoczeniem samorządowym i gospodarczym.

Główne obszary zainteresowań badawczych prof. Białkiewicza dotyczyły teorii architektury współczesnej, a zwłaszcza architektury modernistycznej, roli rysunku w działalności architektów, zachowania dziedzictwa architektonicznego, procesów nadawania zabytkom architektury współczesnych funkcji, w tym zjawiska desakralizacji obiektów zabytkowych. Był autorem lub współautorem ok. 140 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz trzech monografii.

Andrzej Białkiewicz był też czynnym architektem. Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów architektonicznych i architektoniczno-konserwatorskich (m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Łodzi, Częstochowie, Inowrocławiu, Włodawie, Dąbrowie Górniczej, Dębicy, Sosnowcu, Wolbromiu, Zakopanem, Lublinie), w tym ponad 50 realizacji kościołów i założeń sakralnych w Polsce (największe z nich to kościół z zespołem klasztornym oo. Paulinów w Toruniu), a także na Ukrainie, Łotwie, w Kamerunie, na Węgrzech, Chorwacji, Republice Południowej Afryki, Słowacji. Znaczącym kierunkiem jego działań architektonicznych były realizacje konserwatorskie, m.in. na Jasnej Górze w Częstochowie i Skałce w Krakowie.

Ważnym obszarem działalności akademickiej prof. Andrzeja Białkiewicza była dydaktyka w zakresie obrazowania architektury i tworzenia jej reprezentacji, projektowania, konserwacji zabytków i historii sztuki. Był wykładowcą cenionym i lubianym przez studentów Politechniki Krakowskiej.

Prof. Białkiewicz miał wiele pasji - interesował się historią motoryzacji, uczestniczył w zlotach i rajdach zabytkowych pojazdów, był znawcą muzyki klasycznej, swoje prace rysunkowe prezentował na wystawach autorskich i zbiorowych.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Pogrzeb rektora Politechniki Krakowskiej śp. prof. Andrzeja Białkiewicza 29 marca - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie