Kraków podwoi liczbę lasów, urzędnicy dają sobie 20 lat

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
W Krakowie ma przybyć lasów. Aktualnie największym jest las Wolski, który zajmuje ponad 400 ha
W Krakowie ma przybyć lasów. Aktualnie największym jest las Wolski, który zajmuje ponad 400 ha Oskar Nowak / Polska Press
W 20 lat Kraków ma podwoić powierzchnię lasów na swoim terenie - z obecnych 4 procent powierzchni miasta, które zajmują, do blisko 8 procent. W środę późnym wieczorem radni przyjęli program zwiększania lesistości w mieście. Do 2040 r. w Krakowie ma przybyć 7 mln drzew posadzonych na ponad 1000 ha. Mimo to drzewa wciąż są wycinane. W tym roku już ponad 4 tys. poszło pod topór.

Pierwsze czytania projektu uchwały zwiększania lesistości w Krakowie na lata 2018-2040 odbyło się przed przerwą wakacyjną. Głosowanie zaplanowano na ostatnią środę sierpnia. Wydawało się, że to formalność, ale niespodziewanie radni odesłali projekt do prezydenta. Chcieli, aby program został sprawdzony pod kątem zgodności z obowiązującymi planami miejscowymi oraz studium zagospodarowania przestrzennego.

Radni dostali wyjaśnienia. Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej podkreśla, że plan zalesiania jest zgodny z planami miejscowymi, a jeśli chodzi o studium zagospodarowania przestrzennego (naczelny dokument planistyczny miasta), to przypomina, że 50 proc. danego terenu można przeznaczyć pod inną funkcję, niż zapisana w studium. Czyli np. teren przewidziany pod zabudowę, w połowie może być pokryty zielenią.

Radni mieli też uwagi, bo zgłaszali się do nich mieszkańcy, którzy dostrzegają pewne wątpliwości. - Mieszkańcy osiedla Chałupki w Nowej Hucie zauważyli, że program przewiduje las w miejscu, gdzie teraz jest boisko. Chcą, aby boisko pozostało - mówił w sierpniu Michał Drewnicki (PiS). Łukasz Pawlik potwierdza, że w tym przypadku rzeczywiście tak było. Po korekcie, do zalesienia wyznaczono działkę obok boiska.

Kraków z najmniejszym udziałem lasów, ma ich przybyć 7 mln

Kraków, wśród dużych miast, ma jeden z najmniejszych współczynników udziału lasów w ogólnej powierzchni. To zaledwie około 4,4 procent. W Katowicach to 42 proc., a w Gdyni aż połowa. Kraków w ciągu dwóch dekad chce podwoić liczbę terenów, na których rosną lasy do ok. 8 proc. powierzchni miasta.

Zarząd Zieleni Miejskiej policzył, że średnio na hektar sadzonych będzie 5000 drzew. Na 1400 hektarach pojawi się więc ich 7 milionów. Do 2040 roku. Punktem wyjścia do programu zalesiania miasta jest uchwała kierunkowa radnego Dominika Jaśkowca z 2016 roku. Początkowo zakładała ona podwojenie powierzchni lasów w mieście do 2023 roku, ale ostatecznie termin ten wydłużono do 2040. Realizacji uchwały, w postaci przygotowanego na kilkudziesięciu stronach programu, doczekaliśmy się po trzech latach. Ten zakłada, że aby osiągnąć 8 proc. powierzchni miasta pokrytej lasami, drzewa trzeba posadzić na wspomnianych 1400 ha.

Nawet 1600 ha do zalesienia

- Typujemy jednak w większy obszar i mamy awaryjne ponad 200 ha, w sumie 1630 ha - mówi Łukasz Pawlik, wicedyrektor ZZM. Na potrzeby programu trzeba wykupić ok. 830 hektarów gruntów prywatnych. Z tego powodu trudno precyzyjnie określić koszty całej operacji. Urzędnicy szacują, że na zakup działek pod lasy będzie trzeba wydać od 209 do 336 mln zł. Minimalną cenę za ar przyjęto w wysokości 2800 zł, a maksymalną 4500 zł. Do tego ponad 61 mln zł przewidziano na przeklasyfikowanie gruntów na leśne, sadzenie drzew oraz na pielęgnację tych już zasadzonych.

Część terenów leśnych - 574 ha, to obszary, które trzeba po prostu przekwalifikować na leśne. - To już są tereny zalesione. Na przykład część lasu Borkowskiego czy otulina Baryczy - dodaje Łukasz Pawlik.

Gdzie pojawią się nowe lasy? Przede wszystkim na północy i wschodzie Krakowa, ale także na południu. Sadzone będą głównie dęby i buki, a także wiązy, klony i lipy. - W ten sposób osiągniemy leśny pierścień wokół Krakowa - dodaje Łukasz Pawlik.

Drzewa sadzone, ale i wycinane

Miasto posadzi 7 mln drzew, ale cały czas inne są wycinane. W ubiegłym roku Wydział Kształtowania Środowiska wydał zezwolenia na usunięcie ponad 8,5 tys. drzew.

Natomiast jeśli chodzi o rok 2019, to ZZM chwalił się niedawno, że w tym czasie przybyło m.in. 3114 drzew, ponad 112 tys. krzewów oraz blisko 120 tys. Jednocześnie Zarząd przyznał, że ze względów fitosanitarnych konieczne było usunięcie 1338 drzew.

To jednak dane dla samego ZZM. Jak wyglądała kwestia wycinki i sadzenia drzew w całym mieście w 2019 roku? Do 31 października urzędnicy wydali 4150 pozwoleń na wycinkę drzew (w tym ponad 2300 z powodów inwestycyjnych). Do tego 1146 decyzji na usunięcie drzew lub krzewów. W tym samym czasie miasto nakazało nasadzić 6498 drzew w ramach nasadzeń zastępczych. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie te drzewa zostały już nasadzone. Mowa bowiem tylko o samych decyzjach.

WIDEO: Krótki wywiad

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków podwoi liczbę lasów, urzędnicy dają sobie 20 lat - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

idze idze bajoku jeden ,tyś widzioł las najleoiej w miejscu biurowców

Dodaj ogłoszenie