Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Po „słupkozie”, teraz czas na „kopertozę”. Dalsze zmiany w strefie płatnego parkowania

Piotr Ogórek
Nowe koperty, które w tym tygodniu wymalowano na ulicy Piwnej i okolicznych ulicach
Nowe koperty, które w tym tygodniu wymalowano na ulicy Piwnej i okolicznych ulicach Fot. Andrzej Banaś
Efektem ubiegłorocznych zmian organizacji ruchu w strefie płatnego parkowania są pojawiające się teraz koperty dla osób niepełnosprawnych. Te, zgodnie z przepisami, muszą objąć 4 proc. miejsc w strefie i mieć stosowne rozmiary. W związku tym na wielu ulicach pojawiają się ogromne koperty. Ponieważ nie na każdej ulicy można wyrysować kopertę zgodnie z przepisami, to te są "upychane" tam, gdzie się da. Urzędnicy podkreślają, że tak każą im przepisy.

- W rejonie Piwnej 11 pojawiła się koperta, dalej dwie przy Piwnej 7. Na skrzyżowaniu Piwnej i Józefińskiej, przy hotelu, powstały cztery. Na Nadwiślańskiej kolejne cztery. Na ulicy Krakusa cztery i dwie w kolejnej części – mówi pan Krzysztof Kania, mieszkaniec ulicy Piwnej. W sumie 17 kopert.

Koperty pojawiły się na początku tygodnia, w nocy z poniedziałku na wtorek. Przed zmianami w strefie parkowania na Piwnej było skośne parkowanie, co wystarczało dla ok. 30 samochodów. Teraz jest równoległe parkowanie i około 17 miejsc parkingowych plus miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Powyższe zmiany to efekt ubiegłorocznych korekt w strefie płatnego parkowania (SPP), wyznaczania nowych miejsc parkingowych – zgodnie z przepisami, tak aby pozostawiały 2 metry szerokości pieszym na chodniku lub 1,5 metra w wyjątkowych okolicznościach. Dodatkowo zamontowano tysiące słupków, które miały uniemożliwić parkowanie niezgodnie z przepisami. Zmiany budziły wielkie emocje, mieszkańcy mówili m.in. o "słupkozie". Ich ostatnim etapem jest wyznaczanie nowych kopert dla niepełnosprawnych, co dzieje się teraz.

- Do 2017 roku ZIKiT stosował zasadę wyznaczania miejsc postojowych na drogach należących do Gminy Kraków dla osób niepełnosprawnych na podstawie pisemnych wniosków - osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna, instytucji i przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Dzięki temu koperty znajdowały się tylko tam, gdzie były potrzebne – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.

Urzędnicy podkreślają, że przystępując do korekty SPP, zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi wojewody, ZIKiT skonsultował się ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. - Wspólnie uznaliśmy, że najlepiej byłoby utrzymać obecny system. Jednak to rozwiązanie zostało oprotestowane przez stowarzyszenie Stare Podgórze. Wobec jasnej interpretacji prawnej jaka pojawiła się w wyniku stanowiska Stowarzyszenia, ZIKiT musiał spełnić obowiązek wyznaczenia 4 proc. miejsc – zaznacza Pyclik.

- Zdajemy sobie sprawę, że to gorsze rozwiązanie niż dotychczasowe, ale ZIKiT wyczerpał możliwości jakie miał, by pozostać przy starym rozwiązaniu. Ilość miejsc dla osób niepełnosprawnych jest określona przez ustawę o drogach publicznych. Na terenie Strefy Płatnego Parkowania liczba takich stanowisk powinna wynosić 4 proc. z ogólnej liczby stanowisk – dodaje Pyclik.

Wymiary kopert dla osób niepełnosprawnych są ściśle określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2003 r. Istniejące warunki terenowe nie zawsze pozwalają na wprowadzanie takich miejsc we wszystkich wnioskowanych lokalizacjach. Stąd występujące przypadki lokowania kilku stanowisk dla osób niepełnosprawnych w danym miejscu - jak na Piwnej, spełniającym wymogi rozporządzenia.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kierowcy kontra rowerzyści. Kto lepiej dba o bezpieczeństwo?

Autor: TVN24, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto