Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Po blisko 30 latach zabytkowy Zajazd Kazimierski przeszedł we władanie miasta

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Po 28 latach starań samorządowi miasta Krakowa udało się ostatecznie uregulować stan prawny Zajazdu Kazimierskiego, czyli zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Krakowskiej i Węgłowej.

Historia

Kamienica została wywłaszczona w październiku 1989 r. na wniosek Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z przeznaczeniem na hotel. Zanim jednak adaptacja została rozpoczęta, córka byłego właściciela dra Zygmunta Kernera, który mieszkał i zmarł w Stanach Zjednoczonych, rozpoczęła próby odzyskania nieruchomości. Począwszy od roku 1993 składała ona do urzędów krakowskich wnioski o wszczęcie różnych postępowań administracyjnych, w tym o zwrot działki i o wznowienie postępowania wywłaszczeniowego. Kończyły się one dla niej niepomyślnie, ale nie rezygnowała z kolejnych prób odebrania kamienicy.

W 1994 r. Urząd Miasta Krakowa zwrócił się do Ministerstwa Finansów o informację, czy były właściciel dr Zygmunt Kerner otrzymał odszkodowanie za tę nieruchomość w ramach polsko-amerykańskiego układu indemnizacyjnego (międzynarodowa umowa o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych, która zawierana jest z rządami niektórych państw przez polski rząd). Ponieważ odpowiedź była twierdząca, Prezydent Miasta Krakowa złożył wniosek o wydanie przez ministra finansów decyzji potwierdzającej przejście nieruchomości przy ul. Krakowskiej 29 na rzecz Skarbu Państwa.

W tej sytuacji oczekiwano, że postępowanie będzie trwało kilka miesięcy, ostatecznie zajęło aż 24 lata, od 1997 do 2021 roku.

W 2016 r. córka byłego właściciela zmarła, a pracownicy Urzędu Miasta Krakowa ustalili, że spadkobiercą jest jej mąż. Te informacje zostały przekazane do ministerstwa wraz z kolejnymi prośbami o przyspieszenie postępowania. Wydawało się, że sprawa jest na dobrej drodze, i uda się ją wreszcie zakończyć, a w budynku znajdzie swą siedzibę Biblioteka Kraków.

Przygotowano nawet stosowne projekty i dokumentację. Tak się jednak nie stało. Zanim minister finansów zdążył wydać nową decyzję, mąż córki byłego właściciela również zmarł i już wydaną nową decyzję trzeba było unieważnić. Do postępowania przystąpili wnukowie byłego właściciela.

W 2019 r. po wyczerpaniu wszelkich środków, Prezydent Miasta Krakowa złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o stwierdzenie bezczynności ministra finansów i zobowiązanie go do wydania decyzji w określonym terminie. Sąd – po pandemicznej zwłoce, która wstrzymała prace – orzekł zgodnie z wnioskiem prezydenta.

Ostatecznie w czerwcu 2021 r. minister finansów wydał decyzję, zgodnie z którą Skarb Państwa nabył nieruchomość przy ul. Krakowskiej 29 jako mienie objęte polsko-amerykańskim układem indemnizacyjnym z 1960 r. Jest to naturalna konsekwencja faktu przyznania dr. Kernerowi odszkodowania, co nastąpiło w 1964 r.

W sierpniu 2022 r. wojewoda zakończył postępowanie, co było ostatnim etapem regulacji stanu prawnego tej nieruchomości.

Kolejny krok krok do reparacji dla Polski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Po blisko 30 latach zabytkowy Zajazd Kazimierski przeszedł we władanie miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto